Regióny Bratislava Top

Testovanie v Ružinove: Chce sa sťažovať a reklamovať ster z nosa, lebo nebol príliš hlboký! Má dôvod?

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Ani plytko a ani hlboko?! Rozhorčený Ružinovčan sa pýta, kde môže reklamovať stery, ktoré mu pred pár dňami robili na mobilnom odberom mieste pri Miestnom úrade v Ružinove. Nepozdáva sa mu, že mu tyčinku nevsunuli dostatočne hlboko do nosa. A tým pádom tvrdí, že výsledku takéhoto testu neverí. Zdravotnícky personál napriek jeho naliehaniu odmietol testy zopakovať. Kým u niektorých jeho pohoršenie vyvolalo úsmev a pobavenie, na šetrné stery je dôvod.

 

„Kde by som mohol podať podnet na odberné miesto pri MÚ Ružinov? Viacerí z rodiny sme sa boli dať testovať a ster z nosnej dutiny nebol taký aký má byť. Pani, ktorá odber vykonávala, som upozornil, že mi len pretrela nosnú dierku (odber max 1-2 cm) a odmietla mi už ster zopakovať. Už bez toho nie sú 100 percentné a po tomto testovaní nemám vôbec dobrý pocit, ak aj dostanem výsledok negatívny,“ napísal na sociálnej sieti.

 

Zdroj: FB

Zoznam.sk zistil, že nie je žiaden dôvod na paniku a  výsledok takéhoto testu je relevantný. Stery nie sú totiž šetrné a bezbolestné preto, že by zdravotnícky personál „flákal“ svoju prácu. Koordinátorka viacerých MOM-iek Mgr. Lenka Kožuchová, pod ktorú spadá aj odberové miesto, ktoré chcel pán reklamovať, nám vysvetlila, že používajú iné typy testov. „MZ SR nakúpilo a distribuuje do odberných miest nové typy testov od výrobcu Siemens a predovšetkým testovacie sady STANDARD Q COVID-19 Ag od spoločnosti SD BIOSENSOR, ktoré sú určené na oba spôsoby odberu vzoriek biologického materiálu. Touto menej invazívnou formou sme začali testovať predovšetkým deti a citlivých ľudí s krvácajúci sliznicami,“ povedala pre Zoznam.sk Lenka Kožuchová. Podľa návodu od výrobcu sa dá testovať dvomi spôsobmi. Jeden odber sa robí z nosohltanu a druhý zavedením tyčinky do nosa, ale len do hĺbky 2-4 centimetre.

Iba pred pár dňami prišlo usmernenie pre všetky odberové miesta. Podľa neho budú v najbližších dňoch na Okresné úrady naskladňované tieto nové šetrnejšie antigénové testy pre všetky odberné miesta. Prevádzkovateľom MOM-iek tak umožnia vykonávať oba druhy odberov.