BRATISLAVA – Bezpečnostná situácia v Európe je v posledných mesiacoch mimoriadne citlivá téma, ktorú Slováci vnímajú najmä v kontexte vojnového konfliktu na Ukrajine. Aj preto každá informácia k tejto téme a v súvislosti so Slovenskom vyvoláva nervozitu, stres, davové šialenstvo a množstvo diskusií.
O tom, čo sa deje na Ukrajine sa píše a hovorí viac ako dosť. Relatívne aj o tom, čo sa deje na Slovensku. Už menej informácií je o dokumente, ktorý ešte v závere roka 2022 schválila prednostka Okresného úradu Banská Bystrica Martina Mészáros Bariaková. Má názov „Obranné úlohy štátu pre rok 2023“. Na jeho existenciu nás upozornilo viacero ľudí s tým, že majú z jeho obsahu zvláštny pocit neistoty. V päť stranovom dokumente sa totiž okrem iného hovorí o komplexnom cvičení po vyhlásení vojnového stavu a nariadení mobilizácie ozbrojených síl alebo o vytvorení menného zoznamu mužov do veku 65 rokov. Je síce všeobecne známe, že sa podobné materiály pripravujú a schvaľujú už od roku 2009, no iná bezpečnostná situácia bola pred 14-timi rokmi a extrémne iná je dnes. Je pochopiteľné, že podobné dokumenty vyvolávajú medzi obyvateľstvom množstvo otázok a špekulácií. Najmä keď brannú povinnosť majú na Slovensku muži od 19 rokov do 55 rokov (od 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕšili 19 rokov veku do 31. decembra kalendárneho roku, v ktorom dovŕšili 55 rokov veku).
Muži mladší ako 19 rokov a starší ako 55 rokov nemajú brannú povinnosť. Takže aká je aktuálna situácia obrany štátu? Bude či nebude mobilizácia? Ako je to s mimoriadnou službou? K čomu sú podobné materiály a prečo sa o nich tak málo hovorí?… O informácie sme požiadali ministerstvo obrany. „Mobilizačné cvičenia nie sú žiadnou novinkou, pretože sa realizujú pravidelne, a to už od roku 2009. Rovnako nie je novinkou ani zneužívanie tejto témy na šírenie strachu a to zo strany dezinformačných webov, ale žiaľ aj politikov – najmä tých, ktorí majú blízko k extrémizmu. Mobilizačné cvičenia na vybraných okresných úradoch sú vyslovene na úrovni administratívy a úrady ich musia vykonávať. Tiež musia mať tak, ako ostatné zložky štátu, ktorých sa téma týka, vypracovanú adekvátnu dokumentáciu, pretože je povinnosťou štátu byť pripravený na každú krízovú situáciu,“ povedala za ministerstvo obrany Martina Koval Kakaščíková.
Podľa Kakaščíkovej mobilizačné cvičenia sa realizujú už 14 rokov, preto ich spájanie so situáciou na Ukrajine nie je opodstatnené. „Rovnako, ako sa počas uplynulých rokov mobilizačné cvičenia bytostne netýkali a nijako neovplyvňovali širokú verejnosť, ani teraz nemajú žiaden vplyv na život občanov. Žiadna mobilizácia sa neplánuje – jednak nie je na ňu zákonný dôvod, sme v stave mieru a po ďalšie, ak by došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie (nemáme hneď na mysli vyslovene mobilizáciu), sú k dispozícií v prvom rade relevantné bezpečnostné zložky štátu. Okrem toho na Slovensku pôsobí Mnohonárodná bojová skupina NATO, ktorá je v prípade potreby pripravená brániť občanov a majetok,“ zdôraznila za ministerstvo obrany Martina Koval Kakaščíková.