Regióny Bratislava Top

TIP ČITATEĽA Ľuďom opatrenia ani po roku nič nehovoria. V Bratislave čakali na testovanie natlačení jeden na druhom

Zdroj: Tip čitateľa

BRATISLAVA – ROR. Skratka, ktorú posledné mesiace počúvame z každej strany. Rúško – odstup – ruky, alebo rozmenené na drobné, prekrytie horných dýchacích ciest, pravidelné umývanie a dezinfikovanie rúk a dodržiavanie rozostupov by mali byť v dnešných dňoch samozrejmosťou. Avšak, prax ukazuje, že ani po roku si tieto zásady mnohí neosvojili. Svedkom toho bol aj náš čitateľ. 

 

Do redakcie sa ozval nespokojný čitateľ, ktorý vo štvrtok ráno, krátko pred ôsmou hodinou, zažil grotesknú situáciu. V bratislavskej Petržalke uvidel pred mobilným odberovým miestom na Budatínskej ulici skupinu asi 70 chlapov, odetých do uniformy spoločnosti A.I.I. Technické služby, ktorá sa stará o komunálne služby v meste. Tí čakali na antigénové testovanie. Paradoxne, na test prišlo, no s dodržiavaním ďalších opatrení a odporúčaní hygienikov si už ťažkú hlavú nerobili. Rozostupy nedodržiavali, pred testovacím miestom stáli blízko pri sebe. Pozoruhodné je najmä to, že okolo nich mala prechádzať policajná hliadka, ktorá vraj mužov neupozornila na porušovanie nariadení.

“Zavolal som na 158 a celý incident nahlásil. Nič sa nedialo, hliadka prišla až po mojom druhom telefonáte krátko pred pol deviatou ráno,” uviedol svedok celej situácie, podľa ktorého policajti ani len nevystúpili z vozidla, len skupinu mužov usmernili cez okienko auta. Následne sa mali pracovníci firmy rozostúpiť.

 

Muži na mieste údajne stáli bez rúšok a rozostupov. Zdroj: Tip čitateľa

Údajne sa nič nestalo

Polícia pre Zoznam.sk potvrdila, že  v ranných hodinách prijala oznámenie o väčšej skupine ľudí v oranžových uniformách, ktorí nedodržiavali rozostupy pri MOM na Budatínskej. “Hliadka PZ z piateho bratislavského okresu bola vyslaná na miesto, avšak hodnovernosť tohto oznámenia nepotvrdila. V čase príchodu policajtov sa na mobilnom odberovom mieste nachádzali pracovníci pre verejnoprospešné práce, čakajúci na antigénové testovanie, pričom všetci dodržiavali zásady ROR (rúško – odstup – ruky),” uviedla hovorkyňa polície Veronika Martiniaková. Z fotiek však jasne vidieť, že záujemcovia o testovanie si v čase ich vzniku z rozostupov ťažkú hlavu nerobili.

Policajti podľa Martiniakovej v rámci svojej služby monitorujú dodržiavanie poriadku a pravidiel v okolí každej MOM. V prípade porušenia niektorého z nariadení vyriešia vec na mieste pokutou, prípadne oznámením príslušnému orgánu na ďalšie konanie, ak boli porušení všeobecne záväzných právnych predpisov.

 

Podľa polície sa oznámenie čitateľa pred MOM nepotvrdilo. Zdroj: Tip čitateľa

Pochybil dodávateľ, nie firma

Zoznam.sk vo veci oslovil aj firmu A.I.I., ktorej sa celá vec priamo dotýka. Ako vysvetlila špecialistka verejného obstarávania spoločnosti Eva Jurišová, o situácii pred MOM na Budatínskej sa dozvedeli na základe pravidelnej kontroly pracovníkov dnes ráno. Tí boli z miesta okamžite odvolaní. “Všetci pracovníci sú denne upozorňovaní na povinnosť dodržiavania pravidiel a epidemiologických opatrení stanovených príslušnými inštitúciami SR v čase pandémie, preto ich konanie z dnešného rána nemôžeme ospravedlniť,” povedala s tým, že uvedených pracovníkov zabezpečil dodávateľ spoločnosti, čiže nejde o ich kmeňových zamestnancov. Avšak, na základe zmluvy s magistrátom hlavného mesta a interných predpisov spoločnosti musia byť všetci pracovníci, interní aj externí, viditeľne označení logom firmy.

“Spoločnosť A.I.I. Technické služby s. r. o. po celý čas kladie dôraz na dodržiavanie všetkých protipandemických opatrení určených príslušnými autoritami SR zabezpečením ochranných prostriedkov, informovaním zamestnancov o aktuálnych opatreniach. Nad rámec svojich povinností sme zabezpečili pre svojich zamestnancov aj pre pracovníkov outsourceovaných od dodávateľa niekoľkokrát testovanie na Covid-19 v areáli spoločnosti A.I.I. Technické služby s. r. o. – v priebehu januára antigénovými testami a 3 x v priebehu februára PCR testami,” dodala Jurišová s tým, že na piatok majú naplánované ďalšie antigénové testovanie.

O tom, že sa externí pracovníci idú dať testovať, nemali žiadnu vedomosť a dodávateľ tak vraj urobil bez ich vedomia. Napriek tomu urobili opatrenia, aby sa podobná situácia už nezopakovala. “Aby sa v budúcnosti predišlo podobnej situácii, od zajtra budú pracovníci striktne testovaní iba v areáli spoločnosti A.I.I. Technické služby s. r. o.,” uzavrela Jurišová.

 

Podľa spoločnosti nešlo o ich interných zamestnancov, ale pracovníkov od dodávateľa. Zdroj: Tip čitateľa

Len na objednávku

Podľa portálu korona.gov.sk je testovanie  v uvedenej MOM-ke výlučne na objednávku a to v čase od 8. hodiny ráno do 16. hodiny popoludní. “Mobilné odberné miesto nachádzajúce sa v Bratislave na Budatínskej ulici č. 16 funguje v režime na objednanie. Nachádza sa v zozname antigénových testovacích mieste zverejnenom na stránke ministerstva zdravotníctva https://www.health.gov.sk/?ag-mom,”, potvrdila nám hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

To, či mali externí pracovníci firmy zabezpečené testovanie cez objednávkový systém, nám firma A.I.I. Technické služby s. r. o  povedať nevedela, keďže o ňom neboli informovaní.