Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tisíce študentov žiada ZRUŠENIE MATURÍT: Online vyučovanie nám nedalo dostatočné vzdelanie

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu priniesla mnohé zmeny. Jednou z nich bolo aj zrušenie maturitných skúšok dva roky po sebe. Tohtoroční štvrtáci by už podľa dostupných informácií maturity absolvovať mali. S tým ale nesúhlasia študenti a spisujú petíciu.

 

Tisíce študentov są podpísalo pod petíciu, ktorá požaduje zrušenie maturitnej skúšky. “Pomocou tejto petície vás opäť žiadame v mene žiakov budúceho 4. ročníka stredných škôl Slovenskej republiky, aby ste zvážili zrušenie maturít 2022 (tak ako aj v roku 2020 a 2021),” napísali autori petície.

Podľa nich by sa aj tento rok mala táto skúška konať formou priemeru známok za uplynulé štyri roky. “Myslíme si, že pre nás najvýhodnejšie bude známkovanie prospechu počas celého štúdia (teda 4 roky). Zároveň nám to príde veľmi fér voči nám, keďže maturanti 2020 mohli v poriadku maturovať, no pre nás to je problém, keďže máme veľa nedobratého a nevysvetleného učiva. “

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Počas dištančnej výučby totižto údajne nemali dostatočnú prípravu a tak zameškali mnoho učiva. “Online vyučovanie nám nedalo dostatočne vzdelanie. Musíme dobiehať veľa zameškaného učiva a čím ďalej, tým viac sa učivo kopí. Dobiehame učivo minulého roka a zároveň sa snažíme pripravovať na maturitné skúšky, čo je pre nás náročné.” Tiež uvádzajú, že “veľa žiakov má viac členov rodiny a iba jeden počítač, tak sa online vzdelávania nemôžu zúčastňovať naplno.”

Dôvody prečo zrušiť maturity

Autori petície dokonca spísali niekoľko dôvodov, prečo by sa maturitná skúška nemala uskutočniť. Ako prvý argument uvádzajú, že maturity neboli ani minulý, či predminulý rok, “maturanti roku 2020 mali byť už v marci pripravení na maturitné skúšky, no napriek tomu nematurovali. Maturanti 2021 zameškali menej vyučovania ako budúci maturanti a taktiež nematurovali. No a my – budúcoročníštvrtáci sme tým pádom prišli o najdôležitejší výklad učiva určený na maturity a tie najkľúčovejšie ročníky – druhý a tretí.” 

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP /Alessandra Tarantino

Tiež argumentujú tým, že online vyučovanie nebolo dostačujúce. “Dištančný spôsob výučby nikdy nenahradí priamy kontakt žiaka s učiteľom v škole. Niektorí učitelia na online vyučovanie kašlú. Sú učitelia, ktorí neučia, mnohí sa spoliehajú na internet a iba dávajú testy.” Okrem toho sa tiež vyhovárajú aj na počty hospitalizovaných, ktoré majú byť údajne rekordnejšie ako v roku 2020. Pod túto petíciu sa k dnešnému dňu už podpísalo 13 422 ľudí.

Ministerstvo zrušenie neplánuje

Tento rok sa žiaci stredných škôl rozhodne nemajú načo tešiť. Napriek tomu, že sa pod petíciu podpísalo tisíce študentov, hovorkyňa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zoznam.sk informovala, že žiadne rušenie maturitnej skúšky sa neplánuje. “Zámerom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je, aby sa realizovala maturitná skúška v školskom roku 2021/2022 v štandardnej podobe. “ Ďalej spresnila, že chú, aby “sa uskutočnili všetky časti a formy maturitnej skúšky, vrátane ústnej formy internej časti maturitnej skúšky.”

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Podoba maturitnej skúšky však stále nie je známa. Generálna riaditeľka sekcie stredných škôl momentálne vedie diskusie s  riaditeľmi škôl o tom, “ako organizačne zabezpečiť štandardnú realizáciu maturitnej skúšky v školskom roku 2021/2022 a to aj s ohľadom na viaceré možné scenáre vývoja epidemiologickej situácie, pričom zároveň sa diskutuje aj o zabezpečení praktickej prípravy žiakov stredných  škôl tak, aby žiaci boli adekvátne pripravení (prostredníctvom výkonu praktického vyučovania na pracoviskách zamestnávateľov a v dielňach) preukázať nadobudnuté zručnosti na praktickej časti maturitnej skúšky,” poznamenala hovorkyňa.

Podľa jej slov je preukázanie zručností na maturitnej skúške nevyhnutné na to, aby si študenti našli prácu. “Nadobúdanie zručností žiakmi na praktickom vyučovaní v dielňach a na pracoviskách zamestnávateľa a ich reálne preukázanie v rámci praktickej časti maturitnej skúšky, záverečnej skúšky alebo absolventskej skúšky je aj požiadavkou zamestnávateľov, ktorí majú záujem zamestnať mladých ľudí pripravených zvyšovať svoju kvalifikáciu nadobudnutú počas odborného vzdelávania a prípravy na strednej škole.”