Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Tohtoročný október lámal rekordy. Bol jeden z najteplejších v histórii

Tohtoročný október bol jeden z najteplejších v histórii. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Tohtoročný október bol na Slovensku jeden z najteplejších v histórii meteorologických meraní. Najmä vďaka vysokých hodnotám minimálnej dennej teploty vzduchu. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.

 

“Prispeli k tomu paradoxne vysoké hodnoty minimálnej dennej teploty vzduchu a nie maximálna denná teplota vzduchu, ktorej vzostup cez deň na konci októbra brzdili v nižších polohách inverzie,” priblížili meteorológovia. V 43. týždni boli hodnoty minimálnej dennej teploty vzduchu vysoké najmä 24. a 27. októbra.

V pondelok 24. októbra bola rekordne vysoká minimálna denná teplota vzduchu pre tento deň napríklad v Bratislave na letisku (13,7 stupňa Celzia), Gabčíkove (13,5 stupňa Celzia), Jaslovských Bohuniciach (13,6 stupňa Celzia) či Banskej Štiavnici (11,2 stupňa Celzia). “Niektoré ďalšie meteorologické stanice na Slovensku mali tento deň minimálnu dennú teplotu vzduchu tiež veľmi blízko rekordne vysokej hodnoty,” uviedol SHMÚ.

Rekordne vysoká bola minimálna denná teplota vzduchu vo štvrtok 27. októbra napríklad v Dudinciach (12,2 stupňa Celzia) či Dolných Plachtinciach (9,7 stupňa Celzia). “V Dolných Plachtinciach bol takto tesne prekonaný 56 rokov starý rekord z 27. októbra 1966,” dodali meteorológovia v klimatologickom zhodnotení 43. týždňa.

Takmer celé územie Slovenska je v súčasnosti bez rizika pôdneho sucha. “Na juhozápadnom Slovensku je ojedinele začínajúce až výrazné sucho,” spresnili. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší mínus 20 až mínus 40 milimetrov v Podunajskej nížine, Záhorí, Považí, Ponitrí a Above. Nadbytok vlahy je lokálne do 60 milimetrov na Honte.

Monitoring meteorologického sucha hovorí o prevahe normálnych až mierne suchých podmienok. “Veľmi sucho je len v Hurbanove,” dodali s tým, že deficit zrážok za posledných 90 dní je najvyšší mínus 42 milimetrov vo Švedlári (okres Gelnica) a mínus 38 milimetrov v Dolnom Hričove (okres Žilina).