Regióny Bratislava Top

Toto nemá OBDOBU! Bratislava veľkolepo vysádza stromy a niekto im ich píli

Zdroj: Polícia / TASR

BRATISLAVA – Zatiaľ čo hlavné mesto vysádza drahé stromy, výtržníci nespia a opäť sa ukázali. Prácu zamestnancov mesta doslova niekto spílil za pár sekúnd. V Horskom parku totiž zo dňa na deň zmizlo 15 vysadených dubov. Tie mali dediť generácie. No nezostalo po nich takmer nič. Ľudia sa s hnevom obracajú na primátora.

 

Ešte minulú jar vysadili pozdĺž hlavnej promenády medzi horárňou a depom mestskej hromadnej dopravy 15 mladých dubov letných. Niekomu sa zrejme prekážali a rozhodol sa ich spíliť. Bratislavčania zrazu pri prechádzke ostali zaskočení. Pozerali iba na kúsky trčiacich pňov.

Rozhorčení ľudia začali konať a na sociálnych sieťach sa strhla doslova lavína. Na diskusiu plnú sklamania a hnevu zareagoval aj primátor. Toho situácia mrzí o to viac, že len pred nedávnom začali park zveľaďovať na príjemnejšie miesto. ,,V Horskom parku sme urobili viac zmien: zonáciu parku, výsadbu 10 000 sadeníc stromov, opravu mobiliáru a verejného osvetlenia a aj náhradnú výsadbu, ktorou sme nahradili 27 chorých topoľov 27 dubmi letnými. Vysadené duby si mali vďaka dlhovekosti užiť ešte mnohé generácie,” povedal Vallo. Reportérka Zoznam.sk sa bola pozrieť priamo na mieste činu. Po stromoch už nie je stopy, nezostal tam ani len kúsok konára. Pohľad na zničenú prácu zamrzí nejedného okoloidúceho.

 

Vandal, kde si?

Situáciu riešia aj policajti. Páchateľa sa zatiaľ nepodarilo dolapiť, no vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany stromov a krov. Za mrežami by si páchateľ mohol posedieť až tri roky. To, čo sa stalo s dubmi tak zatiaľ ostáva záhadou.

Vallo aj muži zákona prosia o pomoc občanov. Akékoľvek informácie totiž môžu objasniť ohavný čin. Rozhorčeným ľuďom Vallo odkazuje, že chýbajúce duby vysadia čo najskôr.

 

Len pred nedávnom tu stáli mladé duby. Zdroj: FB / Polícia SR – Bratislavský kraj

Noblesa platanov

Vandal sa vyriadil na nevinných stromoch práve v čase, keď mesto v rámci projektu 10-tisíc stromov vysádza zeleň na rôznych miestach a to za desaťtisíce eur. Len pred nedávnom sa konala veľkolepá akcia vysádzania platanov na Trnavskom mýte. Okrem privolaných novinárov sa na výsadbu pozeralo niekoľko okoloidúcich. Bola to doslova šou. Pozornosť pútal veľký žeriav, ktorý zdvíhal stromy vysoko do výšky a premiestňoval ich na požadované miesto.

 

Nemalé peniaze

Okolie Novej Tržnice tak už dnes zdobí päť platanov za 70-tisíc eur. Tie doviezli až z holandskej škôlky. Majú 12 metrov a po zazelenaní bude ich objem ešte väčší. Obrovské stromy sú súčasťou revitalizácie Trnavského mýta. Vysokú zeleň vysadili do kruhu, do ktorého ešte osadia lavičky. A prečo práve tieto stromy? Cez leto sa asfalt prehrieval a ľudia sa tak pri čakaní na spoj doslova ,,pražili‘‘. Keďže stromy sú už teraz vysoké, cez leto by mali poskytnúť potrebný tieň.

 

Okoloidúci sa pristavili pri osádzaní platanov. Zdroj: Zoznam.sk

Pokračovanie na ďalšej strane: