Regióny Bratislava Top

TOTO SÚ NAJVÄČŚÍ ZABIJACI laku vášho auta! Experti radia ako efektívne odstrániť saharský piesok, peľ, či vtáčí trus

Rozprávali sme sa s expertmi o tom, ako správne odstrániť nečistoty z vášho auta. Zdroj: archív Car Wash City Group

SLOVENSKO – V posledných dňoch nám život znepríjemňuje žltý povlak na oknách, parapetoch, najmä však na našich autách. Skúmali sme jeho pôvod. Ako vysvetľuje Ministerstvo zdravotníctva nejedná sa len o známy saharský piesok, na scénu prichádza aj peľová sezóna. O tom, ako máte tieto nečistoty správne odstrániť z vášho vozidla sme sa rozprávali s expertmi priamo z jednej z bratislavských autoumyvární. 

 

V týchto dňoch dostávame početné otázky žltých povlakoch na autách, parapetoch či okrajoch mlák. Netreba sa však ničoho obávať – patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne,“ upokojuje v stanovisku Ministerstva zdravotníctva Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie. Tento peľ podľa Lafférsovej pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery. „Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít,“ hovorí mikrobiologička. Vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a miestami hrabu, druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, podľa nej prispeli k tvorbe žltých povlakov na autách, parapetoch, či okrajoch mlák. Rok 2022 sa podľa mikrobiologičky oproti predchádzajúcim od začiatku nesie v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny, čo nepochybne najviac pociťujú alergici. Okrem iného sa však nánosy zelenožltého prachu lepia aj na autá.

Autoumyváreň Car Wash City Group.

O tom ako efektívne z vozidla odstrániť nielen peľ, ale aj piesok, či obávaný vtáčí trus sme sa rozprávali s expertmi z autoumyvárne Car Wash City Group v jednom z bratislavských nákupných centier. „Nielen piesok, ale všeobecne nečistoty na aute môžu poškodiť lak vozidla, napríklad veľa ľudí robí takú chybu, že sa ich svojpomocne snaží dať dole. Nikdy by človek nemal dávať špinu, prach, ani piesok dole svojpomocne. Vždy iba prúdom vody, ideálne, profesionálnou chémiou, ktorá to auto navlhčí a celý ten proces umývania zmäkčí,“ vysvetľuje na začiatok pracovník autoumývarne.

Saharský prach. FOTO TASR – Dano Veselský

Saharský piesok

Spomínaný saharský piesok označujú znalci áut za najabrazívnejšiu nečistotu, ktorá sa môže na lak vozidla dostať. V profesionálnych autoumyvárňach vám nehrozí poškodenie laku, ak by ste však chceli piesok odstrániť svojpomocne, pracovníci odporúčajú bezdotykovú autoumyváreň. „Stáva sa, že z bezdotykových aj tak ešte prídu sem,“ konštatujú zamestnanci s tým, že nie vždy vedia lacné umývarne, kde vhodíte pár centov, silné nečistoty dôkladne odstrániť.

Po zanesení laku saharským pieskom je vozidlo najlepšie ihneď umyť. „Už ako sa s autom zaneseného od saharského piesku prvýkrát pohnete, dochádza vplyvom vzduchu k jeho posunu po laku a tým pádom vznikajú mikroškrabance,“ vysvetľujú zamestnanci.

Mušky

V lete bývajú rovnako nepríjemným problémom mušky. „Tak isto sa jedná o agresívne znečistenie, ktoré vypaľuje fľaky sa to do laku,“ hovorí odborník. Aj keď auto umyjete perfektne, stopy po muškách často ostávajú. „Tak isto najlepšia ochrana je pravidelne voskovať vozidlo a rovno po dlhšej trase to auto opláchnuť aspoň na bezdotykovej umyvárni,“ dodáva.

Saharský piesok. Zdroj: TASR

Najväčší nepriateľ – vtáčí trus

Úplne najväčším postrachom dokonalého vzhľadu laku vozidla je však jednoznačne vtáčí trus. Zamestnanci autoumyvárne, preto zdvíhajú varovný prst, „Ak sa vtáčí trus ocitne na laku, je ideálne ho okamžite dať dole, pretože začne ten lak rozožierať. Aj ho človek nechá dlhšie na laku vznikne tam fľak, ktorý sa už ťažšie odstraňuje.” Vtáčí trus je najlepšie odstrániť prúdom tečúcej vody, základom je nič neodstraňovať na sucho.

Nerobte tieto chyby

Pýtali sme sa aj na najčastejšie chyby, s ktorými sa muži počas svojho pôsobenia v autoumyvárni stretli. Za úplný bizár považujú, ak si niekto umýva auto hubkou na riad. „Jedna z najhorších vecí, čo môže človek urobiť je, že si auto dosušuje papierovými utierkami,“ dodávajú jedným dychom.

Keď už ste sa týchto prehreškov dopustili a lak ste si poškriabali, máme pre vás dobrú správu. Stále je totiž možnosť všetko zvrátiť. „Potom, keď už si človek poškriabe auto a jedná sa o odstrániteľné poškodenia, vieme to napraviť strojovým leštením laku,“ spresnili z autoumyvárne.

Vtáčí trus z auta je najlepšie ihneď zmyť. Zdroj: nashipoezda.ru

Ochrana

Sú ľudia, ktorým bežné omývanie vozidla nestačí. V takom prípade existujú aj ďalšie varianty ochrany dokonalého vzhľadu auta. Okrem spomínaného voskovania tuhým voskom prichádza do úvahy aj priehľadná fólia. Jej cena sa však pohybuje rádovo v stovkách až tisíckach eur. „Fólia je však mäkšia ako fabrický lak a skôr na nej vidno škrabance. Podľa mňa taká zlatá stredná cesta je pravidelné voskovanie, nanesie sa vrstva tuhého vosku na vozidlo a to pôsobí ako priesvitná neviditeľná ochrana na aute, ktorá chráni vozidlo proti poveternostným vplyvom,“ zhrnuli pracovníci umyvárne. Najlepšie obdobie na voskovanie auta je podľa nich práve leto, avšak aj zima, kedy sú najväčším zabijakom laku práve posolené cesty.