Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Košice Top

Tradícia SLOVÁKOV v ohrození: Zakážu PREDAJ vianočných KAPROV? “Čistý blázinec”, odkazujú ľudia

Ilustračná foto. ZDROJ: Unsplash.com/Libby Penner, TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – K dlhoročným a historickým tradíciám vianočných sviatkov na Slovensku patrí nielen vianočný stromček, ale aj kapor, ktorý nemôže a nesmie chýbať na štedrovečernom stole v slovenských rodinách. No môže sa veľmi ľahko stať, že už čoskoro si kapra nebudete mať kde kúpiť, respektíve, že si za čerstvé ryby poriadne priplatíte.

 

Naznačujú to aj správy obchodných reťazcov, ktoré postupne zakazujú na svojich pozemkoch predaj živých rýb a neumožňujú to ani tretím stranám. “Spoločnosť BILLA sa intenzívne zasadzuje o zodpovedný prístup k životnému prostrediu. S blížiacimi sa Vianocami volá sieť supermarketov po humánnejšom chove, preprave a spracovaní zvierat,“ povedala Albena Georgieva, prevádzková riaditeľka Billa.

„V roku 2020 sme prijali záväzok o ukončení predaja živých rýb v našich predajniach. Naši zákazníci budú mať na výber chladené a mrazené ryby,“ skonštatovala za spoločnosť TERNO Paula Kentošová z agentúry arthurmedia.sk. „V Tescu si uvedomujeme našu zodpovednosť pri ochrane životného prostredia a zaisťovaní dobrých životných podmienok zvierat, preto v našom sortimente neponúkame živé ryby a od nového roka ich neumožníme predávať pred našimi obchodmi ani iným predajcom,“ hovorí Mária Zerzanová, PR manažérka Tesca na Slovensku. Navyše je tu aj tlak rôznych organizácií, aby sa na Slovensku celkovo ukončil predaj živých kaprov.

 

Rybárstvo Stupava je jedným z najväčších producentov sladkovodných rýb na Slovensku. ZDROJ: Vlado Anjel

Podľa združenia Humánny pokrok je na Slovensku nedostatočná alebo takmer neexistujúca legislatíva pre akvakultúry a teda aj pre chov kapra. Združenie upozorňuje, že bitúnky ani vzdelávacie programy o vhodnom usmrcovaní rýb neexistujú. “Omračovanie rýb elektrickým prúdom, na rozdiel od iných druhov zvierat, neudáva nijaké povinné hodnoty sily prúdu a teda nezabezpečuje možnosti vhodného omráčenia či kontroly vhodného usmrcovania rýb,” skonštatoval Humánny pokrok.