Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

TVRDÁ KRITIKA podnikateľov: Gastroprevádzky sa dostávajú do exekúcie. Aká je realita?

Reštaurácie sa obávajú zatvárania.
Reštaurácie sa obávajú zatvárania. Zdroj: TASR /AP / Petr David Josek

BRATISLAVA – Gastropriemysel sa bezpochyby stal jedným z najzasiahnutejších odvetví počas pandémie koronavírusu. Už počas prvých dvoch vĺn pre nich platili prísne opatrenia a inak tomu nie je ani teraz. Prezident Aliancie slovenskej gastronómie sa preto tvrdo pustil do zamestnancov Sociálnej poisťovne. Majiteľom gastroprevádzok mali údajne hroziť exekúciou. K ničomu takému však nedošlo! Ako to v skutočnosti je?

 

O tom, že majitelia reštaurácií to mali s udržaním podnikov veľmi ťažké, nie je ani pochýb. Aj preto dostali od štátu viaceré pomoci, ktoré ich mali udržať pri živote a aby dokázali aj naďalej platiť mzdy svojim zamestnancom. Jednou z pomocí bolo aj to, že si majitelia gastroprevádzok mohli požiadať o odklad platenia odvodov do Sociálnej poisťovne. Vzhľadom na situáciu ohľadom pandémia koronavírusu, túto možnosť využili mnohý prevádzkovatelia.

Od prvého odkladu však prešiel už viac ako rok a aj preto prišla ľuďom, ktorí sa rozhodli túto možnosť využiť, prvé upozornenia na zaplatenie odvodov. Takmer okamžite ako zamestnanci Sociálnej poisťovne začali rozposielať e-maily o tom, že sa majiteľom reštaurácií, ktorí si odložili platenie odvodov za marec 2020, blíži splatnosť tohto obdobia. Prezident Asociácie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský na svojom webe začal upozorňovať, že pracovníci sociálnej poisťovne začali vymáhať peniaze, “hneď v septembri, ktorý so sebou priniesol aj obávanú 3. vlnu a nové zákazy týkajúce sa opäť výlučne gastro sektora, totiž Sociálna poisťovňa začala s vymáhaním odložených odvodov. Každej jednej spoločnosti, ktorá si odvody odložila, poslala e-mail s povinnosťou úhrady prvej splátky odložených odvodov v termíne do konca septembra 2021.“

 

Reštaurácie majú viaceré výdavky.
Reštaurácie majú viaceré výdavky. Zdroj: TASR / AP /Pavel Golovkin

Okrem toho tiež dodal, že sa vďaka tomu dostalo do exekúcie až 2665 gastroprevádzok. „Je niekoľko dní po splatnosti prvej splátky odložených odvodov. Spoločnosti, ktoré ju nezaplatili, sa dostávajú do exekúcií.”  Nám sa však podarilo zistiť, že majitelia prevádzok sa do exekúcií ešte nedostávajú. Zamestnanci Sociálnej poisťovne len upozorňujú, že končí splatnosť prvých odložených odvodov. Ako to teda skutočne je a čo môžu majitelia gastroprevádzok spraviť?