Regióny Bratislava Top

TVRDÁ rana COVID-automatu v praxi: Kontroly v reštauráciách neexistujú, policajti nemajú čas, ani ľudí

terasa, restauracie
Majitelia reštaurácií sa boja, že pri tretej vlne prídu o zákazníkov. Zdroj: Trumpeter

BRATISLAVA – Od pondelka 16.augusta platí na Slovensku nový COVID-automat, ktorý schválila Vláda a ktorý určuje, za akých podmienok môžu fungovať reštaurácie a iné stravovacie zariadenia u nás. Prax však po troch dňoch ukázala, že realita je pri dodržiavaní a kontrole Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva úplne iná, ako si to niekto predstavoval.

 

Prevádzkovatelia a majitelia reštaurácii dostali tri možnosti ako by mali prevádzky fungovať a to závislosti od farby okresu, v ktorom sa nachádzajú. Prvá skupina sú ľudia plne zaočkovaní, ďalšou sú takzvaní OTP, čiže osoby plne zaočkované, testované alebo tie, ktoré prekonali COVID – 19 za ostatných 180 dní a v tretej skupine majú vstup všetci bez obmedzení. Navyše režimy sa môžu flexibilne meniť a v inú dobu môže byť vnútri vždy iná skupina ľudí. „Vyhláška nestanovuje trvanie týchto režimov, môžu ich jednotlivé prevádzky striedať. Dôležité je, aby dôsledne dodržiavali podmienky pre daný režim, napríklad aby v čase určenom pre plne zaočkovaných sa v prevádzke nenachádzali nezaočkované osoby,“ povedal hovorca Úradu verejného zdravotníctva Marek Eliáš.

Zodpovednosť za fungovanie nového COVID-automatu dal štát na majiteľov reštaurácii, vrátane sankcií, pokút a znepríjemňovania života hosťom a personálu. Aj keď umožnil zamestnancom reštaurácii nahliadať do osobných dokumentov. „Vyhláška ustanovuje právo prevádzkovateľom zariadení a organizátorom podujatí tieto doklady od návštevníkov žiadať a aj právo do týchto dokladov nahliadnuť,“ doplnil Eliáš. Aby to naozaj fungovalo musela by byť v praxi už sfunkčnená aplikácia na kontrolu COVID preukazov čo najskôr. Momentálne sa iba testuje.

VEĽKÉ VYSVETLENIE! Vlna kritiky majiteľov reštaurácií postavila na nohy Úrad verejného zdravotníctva

Mnohé gastro prevádzky museli kvôli koronakríze zatvoriť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Národne centrum zdravotníckych informácii toho času komunikuje s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR s cieľom, aby na Slovensku bola v čo najkratšom čase spustená bezplatná mobilná aplikácia, ktorá umožní obchodníkom kontrolovať tzv. COVID pasy (QR kód digitálneho COVID preukazu EÚ),” povedala Alžbeta Sivá z Národného centra zdravotníckych informácii. Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že kým nebude aplikácia k dispozícii, obchodníci majú kontrolovať papierové certifikáty alebo tie stiahnuté v mobile. Prípadne si môžu stiahnuť a používať verejne dostupné aplikácie členských štátov, ktoré dokážu “čítať” digitálne COVID preukazy EÚ. Štát teda postavil podnikateľov pred hotovú vec. Momentálne sa aplikácia opätovne testuje a čaká aj na schválenie Ministerstvom zdravotníctva,“ uviedol riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay.

 

Prevádzkovatelia gastroprevádzok sa sťažujú, že opatrenia nie je možné účinne skontrolovať. Ilustračné foto. FOTO TASR – Milan Kapusta

Ako to vyzerá aj v praxi, sme sa rozhodli preveriť v bratislavskom Starom meste. Centrum a situácia bola rovnaká všade tak, ako pred fungovaním novej Vyhlášky. Aj keď sú všetky bratislavské okresy v zelenej, čiže najbezpečnejšej farbe. Nikde nie sú žiadne kontroly, či je niekto alebo nie je zaočkovaní a nik ich ani neplánuje robiť. Či už sú to zahraniční turisti alebo domáci každý chodí do podnikov podľa ľubovôle, sedí ako chce, bez rúšok a život funguje naplno.

TVRDÉ REAKCIE majiteľov reštaurácií vláde: Zabudnite, nebudeme za vás robiť policajtov a buzerovať ľudí

Iba na jednej z ulíc v centre mesta je 27 reštaurácii, barov a prevádzok, kde sa môžete najesť. Ani v jedinej nemajú záujem ľudí otravovať nejakými kontrolami. Rozhodnutia od stola ako nám znepríjemniť život tomuto štátu idú, to vedia ako nám niečo zakázať, obmedziť, sťažiť, ale jednoducho na hlúpe príkazy nemôžete normálne reagovať. Každý kto príde je u nás vítaní a my nebudeme robiť kontrolórov a hrať sa na dôležitých. To ani omylom, nemám na to čas ani ľudí,“ povedal jeden z prevádzkarov reštaurácie v centre mesta.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Zaujímavá bola reakcia dvoch policajtov, ktorých sme sa spýtali, ako by kontroly mali vyzerať v praxi. „To sme sa pýtali aj my nášho šéfa na porade a bolo nám povedané, že nijak. Že nemáme ľudí, čas a možnosti na vlastné a dôležitejšie veci a nie to ešte na chodenie po reštauráciách,“ povedal jeden z nich. Ak chceme niečo urobiť poriadne musíme byť v jednej reštaurácii aspoň 15 minút, zistiť aký majú režim, ako to vyzerá v interiéri, koľko majú personálu, čo kontrolujú a ako, čo je jednoducho nemožné. Ak by sme mali skontrolovať celú ulicu tak by nám to trvalo viac ako 6 hodín a tých ulíc je v meste viete koľko? Nič iné by sme nerobili. To sa nedá,“ povedal druhý z policajtov.

Situácia je momentálne v Bratislave a okolí bezproblémová, ale nik si nevie predstaviť, že by sa niečo na jeseň zmenilo. Ak by totiž prešli bratislavské okresy zo zelenej do oranžovej farby budú problémy. Podmienky v reštauráciách sa radikálne zmenia a na to už viacerí ich majitelia nemajú chuť, trpezlivosť, ani peniaze. Ak mi do podniku príde kontrola, budú mi tu robiť manévre, nacvičovať so mnou čo môžem a nemôžem, tak to tu zavriem, zhasnem, odovzdám im kľúče a nech si to robia sami a za štátne. Ja som išiel robiť do gastro sektoru pre iné veci ako otravovať ľudí, rozdeľovať ich na zdravých, chorých, dobrých, zlých, s pečiatkou a bez pečiatky. Pomoc žiadna, reštrikcií milión, oni si vyplňujú excelovské tabuľky a ja mám potiť krv a platiť dane z ničoho,“ povedal majiteľ sieti reštaurácii v Starom meste.

 

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Ukázalo sa, že napísať niečo na papier, vyžadovať to a kontrolovať sú diametrálne rôzne veci. (Ne)očkovaní (ne)testovaní idú do reštaurácie sa najesť, napiť, porozprávať a nie si robiť evidenciu chorobopisov. Majitelia reštaurácii sa snažia zarobiť. V normálnej spoločnosti budú totiž veci fungovať aj bez príkazov, nariadení a spontánne. Najmä ak efekt aktuálnej Vyhlášky je diskutabilnej a bez záruky. Stále totiž platí – Vox popoli, Vox Dei – čiže hlas ľudu, hlas boží.

Celé je to postavené na hlavu. Som zdravý človek, tak nevidím žiaden dôvod na to, aby som sa niečím preukazoval. Pliesť do toho automatu počty očkovaných nad 50 rokov je totálna hlúposť. Pozrel som si svoj okres a zistil som, že nad 65 rokov nie je pozitívny ani jeden človek, pozrel som ešte tri susedné okresy a dohromady som našiel jedného nad 65 rokov. Opatrenia sa majú robiť na základe skutočne chorých. Motať do toho nespoľahlivé očkovanie je nezmysel, keď veľmi dobre vieme, že nakaziť a prenášať sa môže aj očkovaní,“ napísal na sociálnej sieti jeden z diskutujúcich k danej problematike.