Regióny Bratislava Top

TVRDÉ REAKCIE majiteľov reštaurácií vláde: Zabudnite, nebudeme za vás robiť policajtov a buzerovať ľudí

ZDROJ: FOTO TASR

BRATISLAVA – COVID automat bude mať po novom päť farieb a namiesto národného prístupu bude preferovať okresný, ktorý zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Nový COVID automat, podľa ktorého sa riadia protipandemické opatrenia, schválila v utorok 10.augusta vláda. 

 

Slovenská spoločnosť je za posledný rok od prepuknutia pandémie poriadne rozdelená a polarizovaná. Hlavným dôvodom sú všetky opatrenia spojené s koronavírusom. Poslednou témou, ktorá ešte viac „naštartovala“ Slovákov bol práve nový COVID automat a jeho uplatnenie v praxi. Najmä v gastro sektore, pri určovaní podmienok pre prevádzkovateľov reštaurácií, kúpalísk, hotelov alebo organizátorov hromadných podujatí. Po novom sa zavádza päť farieb rizikovosti okresov – od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

Novinkou je, že prevádzky sa sami rozhodnú, či budú púšťať iba zaočkovaných, testovaných alebo ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, či otvoria pre všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných. Všetko má platiť od pondelka 16.augusta. “Prevádzky by to mali dopredu oznámiť, v akom režime fungujú a jeden z predpokladov, aby to fungovalo, je, že sa to bude dôsledne kontrolovať. Ak vybraný režim prevádzky nedodržia, budú sankcie. Presné detaily bude definovať Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške,” povedal vedúci Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík. Ministerstvo zdravotníctva sľubuje aplikáciu, ktorá umožní kontrolovať tzv. COVID pasy. Je však zaujímavé, že možnosť vybrať si z režimov fungovania neplatí pre obchody. Dôvodom je, že v nich ľudia trávia menej času a mnohé z nich slúžia na zabezpečenie nevyhnutých životných potrieb.

 

ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Reakcie na nový COVID automat sú prevažne negatívne tak medzi ľuďmi, ako aj v gastro sektore. Nepáči sa mi to. Vôbec. Ľudia aj my sme radi, že sa po dlhom čase začalo normálne fungovať a teraz už máme ľudí opäť kontrolovať, znepríjemňovať život im aj nám a čakať, kto stratí ako prvý nervy. Ja mám v podniku dvoch čašníkov, kuchára, servírku, cez deň sa neviem zastaviť a teraz má niekto od nás kontrolovať každého zákazníka čo príde? Kto to bude robiť, kto ho zaplatí, podľa akého zákona a predpisu tu môže robiť? Čo budem skôr variť, čapovať alebo kontrolovať? Nie každý má telefóny s internetom, do krčmy nechodíte s miliónom potvrdení a papiermi. Štát mi nezaplatil ani halier za to, že so mal pol roka zavreté a teraz mám mať opäť problémy? Ja nebudem čakať, že mi niekto na parkovisku rozbije auto iba preto, že som mu nepredal malé pivo. Celé zle. Ale čo sme chceli, to máme,“ povedal jeden z majiteľov reštaurácie v Bratislave.

„Vláda prijala niečo len preto, aby si urobila fajku do kalendára, že niečo urobila. Reštaurácie sú stále v ťažkom mínuse, sú radi, ak majú aspoň polovičné tržby ako tomu bolo predtým a už ich ide štát opäť zodrať z kože. Personál mám tak akurát a teraz mám čašníkovi povedať, že počuj, dnes budeš pri dverách kontrolovať hostí či sú zaočkovaní alebo nie. Čo on je vyhadzovač? Na to má mať štát, mesto, samospráva svoje kontrolne orgány, ja zodpovedám za kvalitu jedla a nápojov, za čistotu mojej prevádzky a za personál. Namiesto s jedálnym lístkom tu teraz budem behať s čítačkou covid pasov a hrať sa na IT manažéra. Je to choré. Nik nechce aby sa prevádzky zatvárali, ale ani nechcem vyháňať ľudí iba preto, lebo mi to dal niekto príkazom a obmedzuje mi podnikanie,“ skonštatoval majiteľ gastro prevádzky v bratislavskej Dúbravke.

 

Zdroj: pixabay.com

Poriadne rozčúlený bol aj majiteľ reštaurácie v Bratislave Andrej Gogola, ktorý už kvôli pandémii musel zavrieť dve prevádzky a najnovší COVID automat mu poriadne zdvihol žalúdok. „Páni hore opäť strčili hlavu do piesku, nechali to na nás. My si máme robiť nepriateľov z ľudí, oni budú nedotknuteľní lebo povedia, veď majitelia si mohli povedať ako budú fungovať. Ja keď nechám otvorené pre všetkých, aj pre nezaočkovaných a spadneme do druhého, oranžového pásma, tak musím reštauráciu zatvoriť a môžem obsluhovať iba na terase do 10 ľudí. To je likvidácia služieb a reštaurácii. S nami to absolútne nikto nekonzultoval, nik sa nás na nič nepýtal. O nás, bez nás,“ povedal Gogola. Diskutabilný je aj spôsob kontroly, načasovanie celého COVID automatu a najmä otázka, prečo majú majitelia reštaurácii suplovať štát, robiť mu strážneho psa a znepríjemňovať ľudom život.

“Niektoré prevádzky už vyhlásili, že naši politici majú k nim zákaz vstupu. Ja by som ich naopak rád u nás privítal, nech sa porozprávajú s kuchárom, čašníkmi, servírkami, čo si o ich výmysloch myslia. Nech si to vyskúšajú priamo v teréne, v prevádzke, ako to funguje. Oni si predstavujú, že my si stiahneme nejakú aplikáciu a budeme tu behať s čítačkami green pasov, že budeme kontrolovať antigénové a PCR testy. Ale ja nemôže niekomu iba tak kontrolovať občiansky preukaz, či je to naozaj on na tom papieri. Zo zákona nemôžem. Nie som polícia. Navyše budem mať pred podnikom 20 metrový rad iba kvôli tomu, že musím robiť kontrolóra za štát. Kto mi zaplatí ďalšieho človeka čo bude stáť medzi dverami? Je to nedomyslené. Ja budem riskovať, že mi niekto rozbije okno, že budem mať prázdny podnik, ale hlavne že budem mať všetko skontrolované“ dodal Gogola.

 

ZDROJ: fb Štefánka by Pulitzer

Otvorené poviem, že sa to nedá dodržiavať, lebo ja nemôžem kontrolovať ľudí a ich občianske preukazy. Môžem možno kontrolovať covid pasy a čiarový kód, ale ak chceme aby ku mne chodili všetci, tak je to jednoducho nemožné. Ešte povedia, veď vy si to môžete striedať – zaočkovaní, nezaočkovaní, doobeda – poobede. Je vidieť, že to robili ľudia, ktorí sa gastro servisu nikdy nevenovali, nemajú žiadne skúsenosti, ani prax, nerozumejú súvislostiam, nikdy v tomto segmente nepracovali. Sú to možno nejakí ekonómovia, analytici, politici, čo sedia za stolom v kancelárii. Veď to sú vážne veci, to nejde len tak. Zmení sa situácia, farby okresov a ja musím zavrieť a skončím. Žiadna pomoc od štátu, iba reštrikcie, obmedzenia, problémy,“ doplnil Andreja Gogolu majiteľ reštaurácie v centre Bratislavy.

Termín platnosti nového COVID-automatu sa nepáči Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska, ktorá navrhuje posunúť účinnosť vyhlášky najskôr od 1. septembra. “Nezabúdajme, že letná sezóna prebieha a zmena podmienok počas krátkeho času by spôsobila ďalšie ekonomické škody v podobe zrušenia pobytov a dovoleniek. A to by bolo pre ekonomicky vyčerpané podniky v cestovnom ruchu, bez ohľadu na to, či sú to reštaurácie, hotely, penzióny či iné služby, ďalším klincom do rakvy. Dôvodmi na odklad účinnosti nových vyhlášok sú chýbajúce informácie pre prevádzkovateľov o spôsobe výberu a zabezpečenia protokolu, potreba vopred informovať turistov, ktorí majú naplánované a zaplatené pobyty a dovolenky na Slovensku, ale aj chýbajúca IT podpora pri overovaní elektronických COVID pasov,” zdôraznil generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Navyše podniky zatiaľ nepoznajú konkrétne nové pravidlá a podmienky a podľa asociácie je neprijateľné, aby kontrolu vykonávali iba prevádzky a podnikatelia. “Pri všeobecnom nedostatku zamestnancov mnohé prevádzky nemajú dostatok zamestnancov na takúto kontrolu. Žiada sa preto aj aktívna IT podpora zo strany štátu, ktorá by pomohla zabezpečiť prípadnú kontrolu. Či bude, to nevieme,” dodal Harbuľák. Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro! dodáva “Nemáme na to dosť ľudí, čas ani peniaze. Veríme, že štát si svoje pravidlá dokáže vynucovať sám. Preto očakávame otvorenie férových a administratívne nenáročných kompenzačných mechanizmov, alebo zníženie dnes likvidačnej sadzby DPH na úroveň okolitých krajín,” naznačil Laš.

Aspoň že sú Slováci v diskusiách na sociálnych sieťach aj vtipne naladený a vedia situáciu odľahčiť. Keď je množstvo reštaurácii a cukrárni, ktoré dávajú zľavu žiakom, ktorí sa preukážu vysvedčením na ktorom sú samé jednotky, prečo nie potvrdenie o očkovaní,“ napísal pán František. Podobne sa vyjadrila aj pani Zuzana. „Zmrzlina zadarmo na konci školského rok pre deti s dobrým vysvedčením, zľavy a výhody pre darcov krvi sú tiež bežné, takisto rôzne výhody pre verných zákaznikov v obchodoch. Stačí si vybrať… Tento svet je o nekonečnej diskriminácii, vždy bol a bude.“

Otázky na Úrad verejného zdravotníctva SR

V súvislosti so schválením nového COVID automatu v gastro sektore, pri určovaní podmienok pre prevádzkovateľov reštaurácií, kúpalísk, hotelov alebo organizátorov hromadných podujatí sme zaslali otázky kompetentným na Úrad verejného zdravotníctva SR.

Pýtali sme sa či: Vydal alebo vydá Úrad verejného zdravotníctva manuál postupu pri kontrole nariadení štátu v reštauráciách alebo pohostinstvách?

Ako presne by mala kontrola nariadení štátu pri vstupe do reštaurácie alebo pohostinstva vyzerať?

Dostanú podniky nejaké čítačky na QR kódy?

Majú právo prevádzkovatelia žiadať od zákazníka takúto informáciu?

Ako majú zamestnanci podniku postupovať ak sa zákazník odmietne preukázať?

Asociácia hotelov a reštaurácii žiada o odklad tohto rozhodnutia do 1. septembra, akým spôsobom sa k tejto žiadosti postaví Úrad verejného zdravotníctva?

Po obdržaní odpovedí na naše otázky budeme článok aktualizovať, alebo prinesieme nový článok, ktorý vnesie viac svetla do problematiky.