Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TVRDÉ SLOVÁ! Legendy slovenského športu sa pohádali pre pandemické opatrenia

Bývalá slovenská reprezentantka v plávaní Martina Moravcová a bývalý tenista Karol Kučera. ZDROJ: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Očkovanie je dnes najdiskutovanejšia a najmedializovanejšia téma, ktorá vyvoláva v spoločnosti veľké emócie, nervozitu a stres. Informácie sú tak nepriehľadné a nejednoznačné, že sa v nich strácajú aj tí, ktorí ich pripravujú. Rôzne nariadenia, opatrenia, novelizácie, režimy sa menia pomaly z hodiny na hodinu a vyznať sa v nich je vážna problém.

 

Situácia je tak absurdná, že do vzájomnej konfrontácie sa dostávajú celé rodiny, ale aj ľudia, ktorí sa roky poznajú alebo spolu pracujú. Do veľkej polemiky sa dostali aj športové osobnosti slovenského športu. Legendárna plavkyňa Martina Moravcová a bývalý tenista Karol Kučera, ktorý je v súčasnosti vládnym splnomocnencom pre šport. Dôvodom boli nové opatrenia, podľa ktorých môžu športovať deti a mládež. “Režim OTP pre športovanie detí sa vracia! Na základe uznesenia vlády Úrad verejného zdravotníctva vydalo novú vyhlášku o hromadných podujatiach, ktorá sprístupňuje kapacitu hromadných podujatí na 25% a 50% podľa rizikovosti a povoľuje športovanie detí do 18 rokov do OTP režime do 100 osôb, za čo sme veľmi bojovali,” napísal na sociálnej sieti Kučera.

 

Bývalá slovenská reprezentantka v plávaní Martina Moravcová. ZDROJ: TASR – Pavel Neubauer

“Povoľuje amatérsky šport od 18r v režime OP do 100 osôb! Pozor, stále platí podmienka, že zajtra na vláde sa musia rovnako schváliť všeobecné opatrenia , kde sa špecifikuje oblasť športu a trénovania a súťaženia detí od 12-18 rokov rovnako v režime OTP. Do 12r. sa totiž deti berú ako zaočkované , takže ani test pre ne nebude treba, takže zrejme ešte prídu kozmetické technické a právne úpravy aj v tejto vyhláške,” dodal Kučera. Zaujímavá bola reakcia Martiny Moravcovej, ktorá dlhodobo žije v americkom Texase. “Konečne krok správnym smerom. Len mám otázku, kedy na Slovensku konečne prestane delenie aspoň detí, ak nie aj ľudí? Ide omikron a ten sa zdá, že váľa každého rovnako či je zaočkovaný, nezaočkovaný, zaočkovaný s boostrami ci bez boostrov. Štatistika povie o nedlho. Ale deti a mládež najmä športovci s “včeličkami alebo aj bez včeličiek” v žiadnej vlne neplnili nemocnice. Tak prečo to neustále obmedzovanie športovania a delenie sa? Ďakujem.”

 

Bývalý slovenský tenista Karol Kučera. ZDROJ: TASR – Marko Erd

Odpoveď Moravcovej dostala Kučeru do varu. “Tu si sa nedovolala na Úrad verejného zdravotníctva, alebo na ministerstvo zdravotníctva, môžem ti dať kontakty, určite ti odpíšu. Ja ti odpoviem ľudsky , veľmi jednoducho, ako to vnímam ja: na typ otázky kedy skončí delenie deti, ľudí, ak by som chcel byť rýchly odpoviem, že keď skončí PANDEMIA. A na otázku prečo, v závere, odpovedám opäť, lebo je PANDEMIA. Ale opäť, ak sa dovoláš k odborníkom, vedcom a epidemiliogom oni ti dajú tisíc dôvodov. Ďakujem , že si aspoň trošku kvitovala otvorenie bazénov bez obmedzenia (prepáč, zrejme ti vadí aj režim OP),” napísal Kučera.

Rekcia bola spoza oceána rovnako štipľavá. “Presne to si prajem aj ja nech všetky deti a všetci môžeme športovsť bez obmedzení. Aj bez pandémie aj počas pandémie, tak ako deti vo veľa krajinách sveta kde je tiež pandémia. V USA sa nikto nedelí na OP, OPT či aké to režimové skratky. Šport je skrátka pre každého. A kľudne moju otázku posuň na tých odborníkov. Ty si im tam bližšie,” dodala Moravcová.