Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TVRDÝ ODKAZ VLÁDE: Likvidujete šport a svoju neschopnosť si vybíjate na deťoch

Iniciatívu za návrat športu už zastupuje vyše 10 000 ľudí, ktorí podpísali petíciu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovenský šport sa počas pandémie dostal do situácie, v ktorej je na pokraji zániku. Reštrikcie, obmedzenia, zákazy, príkazy, nariadenia. Aktuálne je slovenský šport v kóme a vyliečiť ho nemá kto, respektíve nemá o liečbu kolabujúceho pacienta záujem. Všetko je totiž prednejšie ako šport, ktorý je v poradí dôležitosti na úplne poslednom mieste. 

 

Profesionálny šport živorí, amatérsky už takmer neexistuje, mládežnícky totálne skolaboval. Aktuálna situácia je pre všetky strany – športovcov, funkcionárov, kluby, zväzy, združenia nepochopiteľná, neudržateľná a likvidačná. Aj preto je tu ďalšia Petícia – Nechajte nás športovať, za ktorou je opäť Iniciatíva za návrat športu. Jej text prinášame bez redakčných úprav. Určená je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, premiérovi, členkám a členom Vlády Slovenskej republiky, hlavnému hygienikovi, konzíliu odborníkov, ministrovi školstva, štátnemu tajomníkovi pre šport a splnomocnencovi Vlády SR pre mládež a šport.

 

Iniciatíva za návrat šport predložila ďalšiu petíciu vláde, poslancom aj ministerstvu školstva. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

“Kritická situácia v slovenskom športe je tu. Aký je plán? Bez dôkazov a faktov, že šport je superšíriteľ vírusu ste po roku opäť obmedzili mládežnícky, amatérsky a rekreačný šport – navyše bez prijatého jasného a logického plánu jeho uvoľňovania. No za to ste všetkých športovcov len viac demotivovali. Momentálne platné podmienky od neho odrádzajú tých najzraniteľnejších. Segregujú deti už od útleho veku. A to len preto, že ste sa rozhodli chrániť tých, ktorí o to nestoja, na úkor tých, ktorí na to doplácajú. Naozaj nerozumieme, čo vás tam hore vedie k tomu, že si svoju neschopnosť vybíjate na bezbranných deťoch. Hádžete na nich ťarchu zodpovednosti, no pritom sami dobre viete, kto zahlcuje systém zdravotníctva.

Minulé, šesť mesiacov trvajúce zatvorenie športu, neprinieslo zlepšenie stavu v nemocniciach. Tak prečo opakujete rovnakú chybu?! Asi zabúdate, že pravidelná fyzická aktivita má dlhodobý prínos pre zdravie. Vyspelé krajiny zatvárajú školy a šport na poslednom mieste a otvárajú na prvom. Odmalička budujeme v našich deťoch lásku ku športu, teraz ju kvôli opätovným zákazom už definitívne stratia. Imunitu nezískajú sedením doma. Pohyb je všeobecne najlepšou zdravotnou prevenciou. Podľa odborných štúdií jedno euro investované do športu nám ušetrí minimálne 3 eurá v zdravotníctve.”

 

Iniciatívu za návrat športu už zastupuje vyše 10 000 ľudí, ktorí podpísali petíciu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Šport je súčasťou školstva a zatvorené školy znamenajú zatvorené telocvične, na ktoré je odkázaných zhruba 50% športových klubov a teda tie nemôžu trénovať vôbec! Mnohým deťom je kvôli podmienkam o zaočkovanosti odopreté športovať už skoro tri mesiace. Režim OP považujeme za diskriminačný a pre väčšinu deti do 18 rokov, ktoré ešte nerozhodujú sami za seba, za nesplniteľní. Žiadame túto podmienku zrušiť. Navyše zdraví športovci sú aj neočkovaní, neprekonaní ale aj negatívne testovaní.

Nechceme dopustiť, aby bola najmladšej generácii v horizonte niekoľkých mesiacov odobraná možnosť aktívneho kolektívneho pohybu a súťaženia. Konfrontácia s konkurenciou v súťažných zápasoch posúva maloletého športovca dopredu a motivuje ho k ešte lepšiemu tréningovému procesu. A u nás už druhý rok namiesto vyvrcholenia mládežníckych súťažných sezón stagnujeme. Strácame kontakt s konkurenciou a prichádzame o talentovanú generáciu športovcov. A to všetko, pre vaše opakujúce sa zlé rozhodnutia… Stačilo. Netrestajme deti za chyby dospelých! Neignorujte výzvy športových zväzov a klubov a konajte. Nechajte nás športovať!!!”

 

Iniciatíva za návrat šport predložila ďalšiu petíciu vláde, poslancom aj ministerstvu školstva. Predkladateľom je aj Róbert Šuník. Zdroj: www.fcbanikhn.sk

Redakcia zregióny.sk oslovila iniciátorov Petície Za návrat športu o informácie k aktuálnej výzve, jej cieľom a k riešeniu celej kritickej situácii v slovenskom športe. Rozhovor nám poskytol jeden z jej predkladateľov Róbert Šuník.

Na stole je ďalšia vaša výzva. Čo si od nej sľubujete?

V prvom rade chcem za našu iniciatívu #zanavratsportu povedať, že my žiadne výzvy nezačíname. K reakcii na aktuálne udalosti nás prinútili prijaté opatrenia slovenskej vlády, s ktorými súhlasili aj kompetentní zodpovední za riadenie športu na Slovensku či už vládny splnomocnenec Karol Kučera alebo štátny tajomník športu Ivan Husár. Nemohli sme sa už ďalej prizerať, ako súhlasne prikyvujú všetkým tým návrhom, ktoré ruinujú šport na Slovensku. Spustila sa preto petícia, ktorej cieľom je uvoľnenie športu a zavedenie jasných a logických pravidiel pre jeho ďalšie fungovanie. Oproti minuloročnej akcii je doplnená o bod, ktorý do budúcnosti už takéto neuvážené zasahovanie do práv amatérskych a mládežníckych športovcov bez relevantných dát zakazuje.

Uvažujete nad ostrým štrajkom a celoslovenskými protestami?

V momentálnej situácií je takéto zhromažďovanie zakázané a rozhodne nechceme brať si mládežníckych športovcov za rukojemníkov doby. V budúcnosti ale takéto zhromaždenia pred príslušnými inštitúciami nevylučujeme. Petícia je ale legitímny a zákonný prostriedok, ktorým sa dá dosiahnuť náprava situácie. Samozrejme ak sa podarí vyzbierať dostatočný počet podpisov. Máme za to, že na Slovensku sa nájde dosť ľudí, ktorí sú nespokojný s postavením športu v spoločnosti.

Doposiaľ neprišlo k žiadnym zásadným riešeniam zo strany vlády a podobne. Máte termín dokedy zostanete iba v pozícii pisateľov a doručovateľov výziev?

Celkovo riadenie pandémie je na Slovenskú vedené hurá systémom. Opatrenia navrhuje nekompetentné konzílium, ktoré vo svojich radoch nemá žiadnu protiváhu v podobe psychológa alebo sociológa. Neuvedomujú si teda dopady svojich rozhodnutí na najcitlivejšiu časť populácie – naše deti. Z tohto dôvodu nepristúpili ku obmedzeniu pohybových kolektívnych aktivít v okolitých krajinách, len my sme ostrov možného aj nemožného. Našim cieľom je presvedčiť skupinu ľudí, ktorá riadi pandémiu na Slovensku, aby pri prvej možnej príležitosti, boli športové aktivity povolené.

Ak sa veci nepohnú čo bude ďalej?

Nechceme tlačiť veci do extrému, no pri dlhodobom ignorovaní nevylučujeme aj ráznejšie akcie ako aj defenestráciu premiéra z balkóna Úradu vlády SR. Plánujeme sa zamerať aj na predstaviteľov športu spomenutých vyššie. Nakoľko sa za 2 roky nedokázali dôrazne ohradiť voči opatreniam ruinujúcim ich vlastný segment, chceme vytvoriť tlak na ich odvolanie. Na základe našej internetovej ankety bolo až 95 % ľudí za odvolanie Husára a Kučeru. My sme presvedčení, že oni sami by mali vyvodiť svoju osobnú aj politickú zodpovednosť, že, ako jediná krajina máme stále zavretý šport.

Kto všetko je za vašimi aktivitami a máte podporu Slovenského olympijského a športového výboru?

Naše aktivity sú výhradne vlastnou iniciatívou. Sme ľudia, ktorí boli od malička vedení k športu a mrzí nás že v súčasnej dobe je toto našim deťom odopierané. Väčšina z nás pôsobí v športových oddieloch a vieme kde šport dlhodobo tlačí topánka. Mládežnícka základňa sa zmenšuje a zodpovední namiesto motivácie potenciálnych adeptov skôr odrádzajú. Je chyba aj športových zväzov, že lepšie nekomunikujú svoje požiadavky a nevedia sa postaviť za svojich členov a že sa ráznymi protestami nepostavili za šport.