Bratislava Top

UDRELI EXTRÉMNE AFRICKÉ HORÚČAVY! Slovensko je aktuálne najteplejšie miesto Európy

Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Štvrtok 8.júla bude na Slovensku najteplejším dňom tohto roka. Teploty sa na niektorých miestach môžu dostať až cez 40 stupňov a extrémne horúčavy budú najmä juhu a juhozápade Slovenska. Navyše ani v noci by teploty nemali klesnúť pod 25 stupňov.

 

Padnúť by tak mohol aj 14 ročný bradatý rekord, keď 20.júla 2007 namerali v Hurbanove 40,3 stupňa. Dokonca aj 29 ročný rekord najvyššej priemernej mesačnej teploty z bratislavskej Petržalky. V roku 1992 to bolo 26 stupňov. Súčasné teploty tak nie sú ničím extrémnym a výnimočným, len podmienky v mestách a na vidieku sa oproti minulým rokom zmenili. Aj keď je momentálne na Slovensku mimoriadne horúco, stále to nestačí na jún 2019, ktorý bol najteplejším mesiacom v histórii meteorologických meraní a pozorovaní na Slovensku.  Vtedy mali v Hurbanove, v Sliači, Topoľčanoch a v Žiharci všetky júnové dni letné. To znamená, že maximálna teplota vzduchu dosiahla 25°C a viac. Ale zároveň sme si užili aj rekordný počet tropických dní, veď na viacerých miestach zaznamenali nadpolovičnú väčšina júnových dní s teplotou vzduchu minimálne 30 °C. V Žihárci bolo takýchto dní až 19, v Podhájskej 18 a v Dudinciach 16.

 

Zdroj: SHMÚ

Nie je preto nič zvláštne, že východná Európa má aktuálne vyššie teploty ako západná a južná časť Starého kontinentu. Veď kým v Nemecku a vo Francúzku bolo maximálne 22 stupňov, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku alebo v Chorvátsku teploty atakujú 35 stupňov a viac. Frontálne ochladenie očakávame na Slovensku až v priebehu piatka a počas víkendu. Výnimočné by nemali byť ani lokálne intenzívne búrky a prívalové dažde. Celkové klimatické zmeny prispievajú k zvyšovaniu počtu tropických dní, veď za posledných desať rokov ich bolo trikrát viac ako pred šesťdesiatimi rokmi. Tým sa celkovo zvyšuje priemerná denná teplota, znižuje objem zrážok a na druhej strane sa po prívalových dažďoch zvyšuje počet povodní. V Európe bolo za posledné tri desaťročia najviac povodní za 500 rokov a najhoršie obdobia sucha.