Ukrajinské obilie VALCUJE trh: Slovenskí poľnohospodári zúria! Hrozí ÚPLNÝ KOLAPS trhu?

BRATISLAVA – Slovenský poľnohospodársky priemysel je v ohrození. Kvôli neobmedzenému dovozu obilia a repky olejnej z Ukrajiny nemajú naši poľnohospodári kapacity na ich uskladňovanie. Čo je však horšie, musia extrémne znížiť predajnú cenu, keďže ukrajinské obilie je neporovnateľne lacnejšie. To ovplyvňuje celkový trh na Slovensku a poľnohospodárom hrozí úplný kolaps.

 

Slovenskí poľnohospodári sú v koncoch. Od vypuknutia vojny na Ukrajine schválila Európska komisia dovoz ukrajinského obilia a repky na územie členských krajín EÚ bez akýchkoľvek limitov a obmedzení. Na to však najviac doplácajú krajiny vyšehradskej štvorky, medzi ktoré, samozrejme, patrí aj Slovensko. Kvôli extrémnemu množstvo dovezeného obilia nemajú naši poľnohospodári kde svoju úrodu skladovať. Čo je však horšie, kvôli lacnému ukrajinskému obiliu musia ísť s predajom pod cenu.

Dovezené ukrajinské obilie je na jednej strane lacné, čím znižuje hodnotu európskeho obilia. „Poľnohospodári z vyšehradského regiónu preto svoju minuloročnú úrodu musia predávať pod cenu. Časť vlaňajšieho obilia majú pritom ešte stále v skladoch. Dovozy lacného ukrajinského obilia tak robia z naskladneného európskeho obilia veľmi ťažko obchodovateľnú komoditu. Navyše, poľnohospodári potrebujú minuloročné obilie predať aj preto, že o päť mesiacov začnú kosiť obilie z tohtoročnej úrody,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Ohrozujú slovenský trh 

Jej slová potvrdzuje aj Vlada Debnárová zo Združenia pestovateľov obilnín na Slovensku. Ako povedala, slovenskí poľnohospodári najviac doplácajú na neporovnateľne lacnejší dovoz ukrajinského obilia oproti tomu slovenskému. „Potom, čo začiatkom júna Európska únia spustila bezcolný dovoz, neregulovaný množstevnými kvótami, sa do členských krajín EÚ susediacich s Ukrajinou začali valiť nekontrolované množstvá pšenice, jačmeňa a kukurice,“ hovorí Debnárová.

Keďže tovar chceli predajcovia realizovať na trhu čo najskôr, ponúkali ho za cenu často aj o 30-60 euro na tonu nižšiu ako na voľnom trhu, čomu nemohli domáci pestovatelia konkurovať. „Našu konkurencieschopnosť obmedzili hlavne vysoké vstupné náklady na výrobu, európske nariadenia v oblasti ochrany životného prostredia, ktoré musia spĺňať, rovnako aj obmedzenia v rámci používania pesticídov, a ďalších chemických látok, ktoré sú na Ukrajine povolené,“ vysvetľuje ďalej.

O tom, ako dovoz obilia z Ukrajiny ohrozil slovenských poľnohospodárov, čítajte na strane 2.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: dovoz, obchod, obilie, peniaze, poľnohospodári, poľnohospodárstvo, priemysel, trh, Ukrajina, vojna na Ukrajine

Súvisiace články