Regióny Bratislava Top

Unikát Strednej Európy priamo v Bratislave? Tieto zábery vám vyrazia dych 

Zdroj: TASR / Immocap

BRATISLAVA – Okoloidúcim na Trnavskom mýte sa zastaví dych. Investor Nového Istropolisu sľubuje jedinečný zážitok. Už onedlho totiž môže na frekventovanom uzle v hlavnom meste stáť veľkolepá budova. Nehovoriac o tom, čo bude vo vnútri. V kultúrno-kongresovom centre sa počas konferencie môžete ísť rovno vyblázniť na koncert.

 

Zatiaľ čo vaši priatelia budú sedieť a počúvať veľké kapacity počas konferencie, vy môžete byť na koncerte popovej hviezdy. Cez pauzu sa jednoducho stretnete na kávičke a okamžite si vymeníte zážitky. Nové kultúrno-kongresové centrum totiž počíta s veľkými technickými vymoženosťami. Hlavná sála Nového Istropolisu by mala byť unikátom v Strednej európe. ,,Sála s dvoma balkónmi bude pozostávať z modulárnych častí a bude sa dať flexibilne predeliť vertikálnymi akustickými stenami na tri rôzne fóra na dvoch podlažiach – dve na prízemí a jedno na balkóne,‘‘ hovorí CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko. Stáť môže už o štyri roky.

Do Domu odborov sa aktuálne zmestí niečo cez tisíc divákov. V novej sále by mohol vzniknúť priestor až na 5-tisíc ľudí. Dokonca by bolo možné presúvať sedenia podľa typu akcie. Na konferencii sa môže stretnúť až 3-tisíc účastníkov, podujatie s pódiom umožní vytvoriť 2240 miest, na klasickom koncerte by sa mohlo zúčastniť 2017  hostí. Na popový koncert so štandardným pódiom by sa zmestilo až 5-tisíc divákov a s centrálnym pódiom až 5242. „Nový Istropolis bude disponovať sálou, ktorej riešenie bude výnimočné aj pre celú Strednú Európu, lebo nám záleží, aby sme Bratislavu posunuli na úroveň európskych metropol,“ doplnil Šramko.

Súčasťou budovy bude aj foyer, či konferenčné centrum, kde sa budú konať akcie. Nebudú chýbať priestory na stravovanie, mediálne centrum, ale aj hotel. Ten bude prepojený priamo s konferenčnými priestormi centra.

 

Súčasťou bude centrálne námestie. Zdroj: Immocap

Žiadne búranie

Nový Istropolis má aj svojich odporcov. Nezisková organizácia Docomomo spustila petíciu za záchranu Istropolisu. Na pomoc vyzvali ministerku kultúry, primátora Bratislavy, starostu mestskej časti Bratislava-Nové mesto či riaditeľa Pamiatkového úradu. Budovu chcú vyhlásiť za Národnú kultúrnu pamiatku. ,,Stratu významnej časti kultúrneho dedičstva našej krajiny nemôžeme dopustiť. Je našou povinnosťou ako kultúrnej spoločnosti si ho chrániť, zachovať a zveľaďovať pre budúce generácie,” uvádza organizácia v petícii.

Podľa nich je Istropolis ,,ikonickou budovou Bratislavy s nesmiernou architektonickou a spoločenskou hodnotou”. Ako uvádzajú, zbúraním príde mesto o unikátne dielo s kultúrnou a historickou hodnotou. Nevyhli sa ani ďalším zásahom. ,,Zbúranie Istropolisu by malo negatívny vplyv na naše životné prostredie, z dôvodu opätovnej potreby produkcie stavebných materiálov a teda aj emisií skleníkových plynov,” uviedli.

Nekorektná antikampaň

Investor projektu Nový Istropolis bol  z petície zaskočený. Považuje ju za akúsi nekorektnú antikampaň. ,,Namiesto korektnej diskusie nanucuje Docomomo cez spoločenský tlak svoju vôľu prostredníctvom petície. Ide o nekorektne vedenú petičnú aktivitu Docomomo, ktorej účelom je jednostranne ovplyvňovať verejnú mienku v diskusii o budúcnosti Istropolisu. V petícii nie sú uvedené kľúčové informácie, ktoré je potrebné v súvislosti s Istropolisom pomenovať,” uviedol v mene spoločnosti Immocap predseda predstavenstva Martin Šramko.

Spoločnosť uvádza, že petícia manipuluje verejnosť. ,,V petícii bola vynechaná skutková podstata, že komplex budov bývalého Domu odborov patrí od roku 2017 do súkromného vlastníctva, z čoho vyplýva legitímne právo nakladať s majetkom.V čase vyhlásenia súťaže podľa nich štát, mesto ani Docomomo neprejavili záujem ako o nadobudnutie Istropolisu, tak ani o rekonštrukciu v pôvodnej architektonickej podobe.

Celé znenie petície a stanovisko spoločnosti si môžete prečítať TU.

Viacero možností

Sála bude mať niekoľko využití. Zdroj: Immocap