Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Upozornenie odborníkov na liečbu antibiotikami. Ak ich máte predpísané musíte ich užívať až do konca

Liečbu antibiotikami by ľudia nemali prerušiť, ani keď sa cítia lepšie. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Predpísanú liečbu antibiotikami by ľudia nemali prerušiť, ani keď sa cítia lepšie, dôležité je dodržiavať časové rozostupy medzi jednotlivými dávkami. Štátny ústav pre kontrolu liečiv to pripomína na sociálnej sieti.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zdôraznil, že antibiotiká majú pacienti užívať, len keď ich predpíše lekár. “Nevyvíjajte na lekára nátlak, ak vám antibiotikum nechce predpísať. Takisto nežiadajte lekárnika, aby vám antibiotikum predal, ak nemáte lekársky predpis,” ozrejmil. Pre najúčinnejšie zneškodnenie baktérií je podľa odborníkov potrebné podávať antibiotiká počas určenej doby, teda neukončovať liečbu skôr. “V prípade predčasného ukončenia liečby nestihnú antibiotiká zlikvidovať všetky baktérie, čo môže mať za následok návrat infekcie a rovnako aj vznik antibiotickej rezistencie,” upozornil ústav.

Antibiotikum je podľa odborníkov účinné, len ak dosiahne určitú dávku v tele, ktorú je potrebné udržiavať. Je preto dôležité dodržiavať rozostupy medzi jednotlivými dávkami. “Ak dávku lieku neužijete včas, dôjde k poklesu koncentrácie antibiotika a následne k zníženiu jeho účinnosti,” vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Pripomína tiež, že mnohým ochoreniam sa dá predchádzať, pričom základom je správna hygiena rúk a absolvovanie povinných očkovaní.