Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

ÚTOKY NA ZDRAVOTNÍKOV Policajti majú vytypovaných ľudí! Antivaxeri sa predviedli, kritické komentáre

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – V prvej vlne pandémie boli práve zdravotníci tí, ktorým sa tlieskalo. Ľudia obdivovali ich odhodlanie a nebojácnosť v boji s vírusom, ktorý zasiahol celý svet. Neváhali postaviť do prvej línie a čeliť koronavírusu. Dnes sú to však práve oni, kto sa stáva terčom útokov ľudí, ktorí hrozbu vírus popierajú. Policajti sa ich preto rozhodli chrániť, s čím nesúhlasia antivaxeri. Opäť sa predviedli.

 

Situácia okolo zdravotníkov sa začína vyhrocovať a neraz sa stávajú terčom slovných útokov. V niektorých prípadoch dokonca ľudia kopú do ich vozidiel, ale ojedinelé nie sú ani fyzické útoky. Aj preto sa muži zákona rozhodli posilniť svoje hliadky, “útoky na našich zdravotníkov sú neakceptovateľné a je nám mimoriadne smutno z toho, že niečo takéto sa môže diať uprostred vážnej zdravotníckej krízy, kedy sa opäť plnia nemocnice.”

Ako ďalej poznamenali, smutné na tom je to, že dnes na nich útočia, avšak zajtra možno budú potrebovať ich pomoc. “Ľahko môže nastať situácia, že tí, ktorí dnes na zdravotníkov útočia, budú o pár týždňov potrebovať ich pomoc. A naši zdravotníci im ju poskytnú. Obavám ľudí z očkovania rozumieme, preto aj na tomto mieste už mesiace trpezlivo a aktívne komunikujeme všetko, čo s očkovaním súvisí. Robíme to práve preto, aby sa každý mohol slobodne a informovane rozhodnúť.”

Policajné vyšetrovanie v tejto súvislosti však naberá na sile a policajný prezident Štefan Hamran dokonca priznal, že “máme vytypovaných ľudí, ktorí napádajú zdravotníkov. Postupovať budeme tvrdo a nekompromisne,” informujú správcovia sociálnej siete ministerstva zdravotníctva.

Štefan Hamran. Zdroj: TASR / Jakub Popelka

Antivaxeri sa znovu predviedli

Pod príspevkom sa okamžite strhal búrlivá debata. Drvivá väčšina ľudí podporuje rozhodnutie policajného prezidenta ochrániť zdravotníkov pred násilnými útokmi ľudí. “Konečne sa bude v tejto záležitosti niečo diať! Je neakceptovateľné, keď niekto vystupuje v prospech verejného zdravia a je za to atakovaný.” uviedla jedna z komentujúcich. Rozhodnutie vzápätí vyzdvihol aj ďalší “Veľmi správne…to sa malo už oveľa skôr.”

Avšak aj v tomto prípade sa našla skupinka antivaxerov, ktorí sa do policajtov poriadne pustili. “Sa vyhrážate ľuďom?” napísal jeden z komentujúcich. Vzápätí sa pridal ďalší antivaxer “Tvrdo a nekompromisne treba riešiť aj tých, ktorí nahováraju na očkovanie druhých. Rovnaký meter treba na všetkých. Antivaxerov aj očkomilov!”

Situácia v nemocniciach sa zhoršuje

Zdravotníci majú v týchto dňoch plné ruky práce, nakoľko pacientov v nemocnici neustále pribúda. Žilinská nemocnica dokonca minulý týždeň musela zvolať krízový Štáb. “Vývoj situácie v súvislosti s alarmujúcim nárastom hospitalizovaných pacientov v ťažkom stave s ochorením COVID-19 na severe Slovenska zasiahol najmä nemocnicu v Žiline a Čadci, zdravotnícke zariadenia bez infekčných a pľúcnych oddelení,” uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Lenka Záteková.