Regióny Bratislava Top

Uzavretie frekventovanej trasy spôsobilo chaos v doprave. Cesta do Bratislavy sa predĺžila aj o hodinu

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Krok, na ktorý nadáva každý vodič. Reč je o uzavretí Vinohradníckej ulice, ktorú denne využívalo množstvo vodičov z južného smeru západného Slovenska. Cesta, ktorá “praskala vo švíkoch”, je teraz  minimálne na pol roka uzatvorená a vodiči si tak museli nájsť alternatívnu cestu do hlavného mesta. Nápor očakávali nielen starostovia okolitých obcí, ale aj policajti, ktorí hneď od začiatku týždňa monitorovali situáciu na ostatných príjazdových cestách do Bratislavy. Situácia ale bola vážna a ľudia sa sťažovali, že do hlavného mesta cestovali aj hodiny. 

 

Chaos, množstvo áut, nervózni vodiči a rozsiahle kolóny. Tak vyzeralo pondelkové ráno po tom, ako konzorcium D4R7 uzavrelo Vinohradnícku cestu. Aj keď pôvodný plán bol o uzavretí známej “opileckej” príchodom decembra, nakoniec tak urobili až o týždeň neskôr – na Mikuláša. Obyvatelia okolitých obcí s hrôzou v očiach čakali, čo tento krok konzorcia spôsobí. A ich obavy boli na mieste. Už hneď v úvode týždňa museli vodiči počítať s rozsiahlymi kolónami na oboch cestách, ktoré mohli využívať ako alternatívne trasy – a to na obchvate Mostu pri Bratislave a na ceste zo Šamorína cez Dunajskú Lužnú až do Bratislavy.

“Priechodnosť niektorých ciest z Miloslavova smerom cez Dunajskú Lužnú bola tak, ako sa očakávalo, zhoršená. Podľa reakcií na FB horšia ako obvykle, hlavne zo smeru Šamorín a Lipnická. Doprava najviac dostávala zabrať na križovatke Studené, a to zo smeru Štvrtok na Ostrove,” uviedol starosta obce Miloslavov Milan Baďanský na facebookovej stránke obce. Pre Glob.sk sa vyjadril, že dopravu síce nekomplikovali nehody, respektíve o žiadnych nevie, ale aj tak boli cesty “minútu pred kolapsom”.

Na oboch alternatívnych cestách to pre vodičov vyzeralo ako “minútu pred kolapsom”. Zdroj: FB / Obec Miloslavov

34 áut za 25 sekúnd

“Kolóny boli najmä zo Štvrtka na Ostrove, pokiaľ viem, aj v Dunajskej Lužnej nastal vážny stav, blížiaci sa až ku kolapsu,” vysvetlil Baďanský. Ako dodal, oproti normálnej situácii sa cesta do Bratislavy rádovo predĺžila o pol hodinu až hodinu. Situáciu ale zmierňuje svetelná signalizácia. “Semafor, ktorý sa osadil do križovatky v Studenom, v prvom rade pomohol bezpečnosti, pretože tá je prvoradá. Vďaka semaforu sa na cestu dostanú autá z každého smeru – od Miloslavova, Studeného, Tomášova, aj Štvrtka na Ostrove. Dopravná polícia sa snažila nastaviť intervaly signalizácie podľa intenzity dopravy,” uviedol pre Glob.sk Baďanský. Nezabudol spomenúť, že semafor síce zmierňuje následky uzáver, ale situáciu vyrieši až znovuotvorenie ciest. Len pre predstavu, v pondelok bola priechodnosť križovatky Studené katastrofálna: smer z Miloslavova – 34 áut za 25 sekúnd, smer zo Štvrtka na Ostrove – 28 áut za 60 sekúnd. 

Ako Baďanský dodal, na mieste boli prítomní aj policajti, tí však iba sledovali, ako sa dopravná situácia vyvíja a nevstupovali do nej. Jediné, čo urobili, bolo upravenie frekvencie svetelnej signalizácie podľa toho, ktorý smer bol na tom horšie. Blížiacemu sa kolapsu na ceste nahrávalo aj počasie. “Počasie aj za normálnych okolností má zásadný vplyv na dopravu, pretože ju spomaľuje,” skonštatoval Baďanský. Vodičov však upozornil, aby sa pri ceste do Bratislavy venovali prioritne riadeniu vozidla a nespôsobovali ešte väčšie zdržanie.

Situáciu upokoja vianočné prázdniny

“Niekedy vodiči nechávajú veľké rozostupy medzi autami a prispievajú k zhoršeniu dopravy. Súčasná situácia si naozaj vyžaduje väčšiu sústredenosť od každého vodiča,” povedal starosta. Samotnej dopravnej situácii ale neprispieva ani fakt, že v súčasnosti množstvo vodičov využíva už aj tak preexponované cesty na zháňanie vianočných darčekov. Každopádne, čochvíľa budú vianočné prázdniny, ktoré odľahčia cesty. Situácia by sa mohla podľa Baďanského upokojiť aj na jar, kedy majú byť spustené viaceré cesty nultého obchvatu Bratislavy.

Situáciu pomáhal regulovať semafor, ktorého frekvenciu policajti upravovali podľa dopravnej situáciu. Zdroj: FB / Obec Miloslavov

Glob.sk vo veci oslovil aj bratislavskú krajskú políciu. “Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave zaznamenali vznik dopravných kolón v súvislosti s uzatvorením Vinohradníckej ulice, nárast počtu dopravných nehôd resp. tragické dopravné nehody v tejto súvislosti sme nezaznamenali,” uviedol hovorca Michal Szeiff. Ako dodal, v závislosti od toho, ako si to bude vyžadovať dopravná situácia, budú na mieste regulovať dopravu v danom úseku.

Galéria
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Z Biskupicej cesty sa vodiči už istý čas vodiči do Mostu pri Bratislave nedostanú. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Cesta sa uzatvorí približne na úrovni čerpacej stanice CS Most v obci. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next