Regióny Bratislava Senec Top

DOPRAVNÁ APOKALYPSA v Bratislave a okolí: Šoféri jazdia v protismere, v zákazoch aj po chodníkoch

Kolóny Bratislava. ZDROJ: TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA – Od nedele 5. septembra je pre motoristov k dispozícii nový úsek diaľničného obchvatu D4 Bratislavy medzi Račou a Vajnormi. Ide o krátky úsek s dĺžkou približne dva kilometre, ktorý zatiaľ nie je napojený na zvyšok diaľnice.

Novootvorená časť štvorprúdovky začína v mimoúrovňovej križovatke Rača pod Karpatmi. Prechádza ponad cestu II/502 (Rača-Pezinok) a železničnú trať (Bratislava-Žilina). Diaľnica vedie súbežne so Šúrskym kanálom a v súčasnosti končí v križovatke Vajnory, kde sa v mimoúrovňovej križovatke napája na cestu III/5021 (Vajnory-Čierna Voda). “V blízkej budúcnosti bude sprevádzkovaný úsek D4 Vajnory – Ivanka pri Dunaji, čím vznikne súvislé napojenie na Vrakuňu, Podunajské Biskupice ako aj na rýchlostnú cestu R7,” uvádza sa oficiálnej stránke Bratislavského samosprávneho kraja. To sú pozitívne informácie pre každého motoristu, ktorý nemá chuť stáť v hodinových kolónach hlavného mesta a v jeho okolí.
Druhá strana mince už nie je taká optimistická a ružová. Bez dokončenia najdôležitejšieho dopravného uzla, ktorým je križovatka D1D4 nemá obchvat Bratislavy ani 50 % význam. Prepojenie oboch diaľnic je totiž rozhodujúce a zásadné. Bez križovatky D1D4 sa v smere od Trnavy do Bratislavy, ale aj od Komárna nič nezmení, ale naopak zhorší. Situácia je neúnosná aj v Zálesí, Malinove, Novej Dedinke a v Chorvátskom Grobe. Dôkazom je aktuálna a denno-denná dopravná situácia v bratislavských okrajových častiach a priľahlých obciach. Spádová oblasť viac ako 100 tisíc obyvateľov tak zažíva neskutočný dopravný kolaps. Nečudo, že sa po príjazdových cestách a v uliciach Bernolákova alebo Ivanky pri Dunaji jazdí ako na divokom západ.
V jednosmerkách v protismere, zákaz vjazdu nik nerešpektuje, autá sa otáčajú aj cez dve plné čiary, jazdí sa po chodníkoch – čo iba dokumentuje bezradnosť šoférov a totálne zlyhanie všetkých zložiek, ktoré majú pod palcom dopravu v tomto bratislavskom regióne. Polícia by však mala pokutovať niekoho iného ako šoférov. Obec Bernolákovo už začala podnikať kroky na znormalizovanie aktuálneho stavu na cestách v obci a požiadalo Krajský dopravný inšpektorát o opatrenia na výrazné zlepšenie dopravnej situácie v okolí. Najmä problematická svetelná križovatka pri logistickom centre P3 je absolútnym výsmechom a spôsobuje najväčší chaos a problémy v doprave v danom úseku. Stačí si vypočuť a prečítať komentáre rozčúlených šoférov, ale aj odbornej verejnosti, priamo na ceste alebo na sociálnych sieťach a je jasné, že je iba otázkou času, kedy príde k ešte väčším problémom.
ZDROJ: fb obec Bernolákovo
“Od kostola po Metro som stála v kolóne ráno od 7:05 do 8:00, medzitým suseda prešla peši daný úsek tam aj späť a ešte si stihla nakúpiť. Cez križovatku prešlo päť áut a opäť bola červená, pričom Senecká cesta sa vôbec nehýbala. Hlavne že policajti cez víkend merajú v dedine rýchlosť, ale počas týždňa sa im nechce regulovať dopravu,” povedal nám jeden z poriadne rozčúlených vodičov. Najhoršie na tom je, že to, čo si šoféri a obyvatelia obcí vytrpia ráno, to isté si užijú aj poobede po návrate spät. Dve hodiny si tak nezmyselne odsedia za volantom, čo je čas, ktorý im nik nevráti, nezaplatí a najmä nevysvetlí.
“Senecká cesta je dekády mimoriadne preťaženou cestou a rok 2021 podľa všetkého práve vďaka neodborným rozhodnutiam úradov, samospráv a samozrejme tlaku developerov absolútny vrchol, ktorý spôsobí dopravný kolaps. Okrem spomínaného semaforu pri logistickom centre P3 totiž cestu na jeseň 2021 čaká ešte jedna katastrofa. Pre chýbajúcu diaľničnú križovatku D1/D4, no dokončenú križovatku D1/Triblavina sa veľká časť premávky, ktorá sa chce dostať na takmer hotový obchvat D4/R7 bude chcieť dostať 3 km dlhým úsekom medzi obcami Bernolákovo a Ivanka pri Dunaji. Cesta I/61 na to nie je absolútne pripravená a rovnako tak ani obyvatelia okolitých obcí. Jedná sa totiž o príjazd do Bratislavy pre obce Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Zálesie, Malinovo, Chorvátsky grob a Nová Dedinka,” uviedol šéfredaktor motoristického portálu TOPSPEED Maroš Čabak, ktorý sa dlhodobo venuje tejto problematike.
ZDROJ: fb TOPSPEED.sk

“Obec Ivanka pri Dunaji vníma neúnosné spomalenie dopravy v obci a na Seneckej ceste I61. Na základe praktických skúseností vodičov a analýzy zo sledovania signálneho plánu na križovatke P3 sme presvedčení, že spomalenie spôsobuje nesprávne nastavenie signálneho plánu na križovatke P3, ktoré podľa nášho názoru nerešpektuje dostatočne požiadavku Slovenskej správy ciest na prioritizáciu Seneckej cesty. Spustenie signálneho plánu na križovatke pri P3 nastalo dňa 27.7.21 a spôsobilo dopravný kolaps už počas prázdnin. Následne obec kontaktovala Krajský dopravný inšpektorát ohľadom akútnej situácie a prebehlo stretnutie, na ktorom prišlo k dohode o úprave signálneho plánu. Táto zmena priniesla vylepšenie dopravnej situácie, ale zástupcov Krajského dopravného inšpektorátu sme upozorňovali na prázdninové obdobie a na očakávané zhoršenie situácie od septembra. Terajšie nastavenie signálneho plánu je zmenená verzia z prázdnin. Situácia z posledných dní, kedy sa rozbehla škola a skončilo sa letné obdobie dovoleniek ukazuje, že naše upozornenia boli odôvodnené. Zo sledovania situácie na križovatke P3 je podľa nášho názoru jediné riešenie prepnúť signalizáciu na oranžové blikanie v časoch špičky,” odpovedal na naše otázky Ivan Zibala, zástupca starostu Ivanky pri Dunaji.

 

Kolóna vozidiel Ivanka pri Dunaji. ZDROJ: zoznam.sk
“Prihliadnuc na veľký počet motorových vozidiel, ktoré denne prejdú uvedeným úsekom nie je možné vzhľadom k dostupným silám a prostriedkom polície ovplyvniť najvyššiu maximálnu intenzitu dopravy v smere z Bratislavy do satelitných obcí. V tejto súvislosti polícia už dlhodobejšie apeluje spoločne s orgánmi samosprávy na cestujúcich, a to v rámci preventívnych aktivít, aby využívali na prepravu dostupné alternatívne spôsoby prepravy,” povedala k dopravému kolapsu a kolónam v Bratislave a okolí Veronika Matiniaková z oddelenia komunikácie a prevencie policjaného zboru v Bratislave.