Regióny Bratislava

V Bratislave otvorili jednu z najväčších a najmodernejších autobusových staníc v EURÓPE

Zdroj: FB / Matúš Vallo má rád Bratislavu

BRATISLAVA – V Bratislave vo štvrtok otvorili novú autobusovú stanicu v komplexe Nivy na Mlynských nivách. Developer HB Reavis ju ráno symbolicky odovzdal dopravcovi Slovak Lines, ktorý ju má prevádzkovať najbližších 40 rokov. Vo štvrtok sprístupnili verejnosti aj nákupné centrum so zelenou strechou a otvoria aj prvú cyklovežu v hlavnom meste.

 

“Som rád, že po štyroch rokoch stavebných prác sa nám podarilo toto dielo dokončiť. Verím, že z miesta, z ktorého sa kedysi utekalo, sa stane miesto, ktoré si všetci obľúbia,” povedal generálny riaditeľ HB Reavis Slovakia René Popik. Mestu Bratislava a Bratislavskému kraju podľa jeho slov odovzdávajú moderný autobusový terminál najvyšších európskych štandardov. Generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant povedal, že majú bohaté skúsenosti so spravovaním autobusovej stanice a verí, že sa pretavia aj do prevádzkovania nového terminálu. “Dnes sme odtiaľto vypravili prvý autobus o 3.00 h na letisko Schwechat. Od rána sem bez problémov prichádzajú aj autobusy prímestskej regionálnej dopravy,” priblížil. Verí, že stanica na Mlynských nivách nebude len modernou, ale pomôže aj zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

 

ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba podotkol, že autobusová stanica je vstupnou bránou do hlavného mesta i Bratislavského kraja. “Teší ma, že vyzerá unikátne, a podľa toho, čo som zisťoval, nie je veľa európskych miest, ktoré majú takúto modernú stanicu s takým štandardom,” vyhlásil. Dúfa, že sa aj vďaka tomu stane cestovanie autobusmi o niečo kultúrnejšie a ľudia začnú viac využívať verejnú dopravu. V kraji totiž obyvatelia využívajú na prepravu predovšetkým svoje autá. “Individuálnou automobilovou dopravou sa prepravuje 75 percent ľudí a 25 percent využíva prostriedky hromadnej dopravy,” spresnil. Droba vyjadril potešenie, že sa už netreba za autobusovú stanicu v Bratislave hanbiť.

 

ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že nie je ťažké nájsť desať rozdielov medzi starou a novou stanicou. “Som rád, že vstup do Bratislavy pre návštevníkov i obyvateľov mesta bude na úrovni 21. storočia,” skonštatoval. Víta, že sa podarilo s developerom dohodnúť a dosiahnuť v projekte zlepšenie týkajúce sa chodníkov, cyklociest, zelene či zachovania počtu parkovacích miest v okolí. “Teším sa, že Bratislava bude mať aspoň jednu z dvoch staníc na svetovej úrovni,”povedal Vallo. Deklaroval zároveň snahu v spolupráci so štátom dosiahnuť premenu aj na železničnej hlavnej stanici. Projekt komplexu Nivy, ktorý sa začal budovať v roku 2017, je okrem spomínaného medzinárodného autobusového terminálu aj kombináciou nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Zelená strecha ponúkne bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská.

Okrem otvorenia novej autobusovej stanice a nákupného centra Nivy je na Mlynských nivách v Bratislave novinkou aj spustenie prvého podzemného kruhového objazdu na Slovensku, či prvej plne automatizovanej parkovacej cykloveže v hlavnom meste. Podzemný kruhový objazd je hlavnou vstupnou bránou do podzemného parkoviska Nív. K dispozícii bude vyše 2000 parkovacích miest. Chodci sa do komplexu dostanú troma hlavnými vstupmi, z čoho jeden bude nepretržite otvorený. Pre cyklistov okrem nových cyklochodníkov vybudovali aj cyklovežu na Páričkovej ulici. Ponúka 118 miest pre bicykle. Uskladniť sa tu dá bicykel za 25 sekúnd. Na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite, 24 hodín denne sedem dní v týždni. Priestory stanice budú v podzemí, na prvom podzemnom podlaží. Cestujúci tu nájdu 36 nástupísk (z toho 25 pre regionálne a 11 pre medzinárodné a diaľkové spoje) a sedem výstupísk.

 

ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Priamo na tomto podlaží môžu zájsť aj do obchodov, drogérie, či do prevádzok s rýchlym občerstvením. Využiť môžu tiež úschovňu batožiny i informačné pulty. Odchody a príchody spojov sa im budú zobrazovať napríklad aj na osem metrov dlhej digitálnej stene letiskového typu. Autobusoví dopravcovia môžu využiť čerpaciu stanicu, umývaciu linku, rýchloservis, sekciu údržby a čistenia vozidiel. Denná kapacita stanice je 20.000 cestujúcich a 1100 spojov. Maximálna kapacita terminálu však môže byť až päťnásobne väčšia. Projekt komplexu Nivy, ktorý sa začal budovať v roku 2017, otvorili pre verejnosť vo štvrtok. Okrem medzinárodného autobusového terminálu je kombináciou nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Zelená strecha budovy ponúka bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská.

 

Galéria
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
Autobusová stanica Nivy. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák
Prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku ušetrí vodičom čas. Zdroj: Ján Zemiar
Zdroj: Ján Zemiar
Zaujímavá je zelená strecha, na relax, ale aj pohyb. Zdroj: Ján Zemiar
Zdroj: Ján Zemiar
Zdroj: Ján Zemiar
Zdroj: Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next

správu aktualizujeme