Regióny Bratislava

V Malých Karpatoch eviduje stráž prírody zvýšené porušovanie pravidiel

Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

BRATISLAVA – V chránených územiach Malých Karpát zaznamenali v posledných týždňoch členovia stráže prírody zvýšené porušovanie pravidiel zo strany návštevníkov. Patrí tu napríklad jazda na motorke a štvorkolke v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany, nelegálne kladenie ohňa a táborenie, pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov, zjazdová cyklistika, let na paraglajdingu či lietanie s dronom nad hniezdami dravých vtákov. Informuje o tom Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty na svojom webe.

 

Za posledné dva mesiace stráž prírody s políciou vykonali 12 s kontrolných akcií v rámci územia Správy CHKO Malé Karpaty. “Podaktorí návštevníci prírodných rezervácií s najvyšším stupňom ochrany si neodpustili ani púšťanie reprodukovanej hudby vo večerných a nočných hodinách,” upozornila správa s tým, že zistené porušenia rieši individuálne na základe závažnosti ich spáchania, ale aj na základe prístupu osôb počas objasňovania spáchania priestupku.

Jazda na motorke či štvorkolke v hrebeňovej časti pohoria v rámci chránených území Malých Karpát s najvyšším stupňom ochrany môže byť podľa strážcov prírody veľmi ohrozujúca vzhľadom na prebiehajúce reprodukčné obdobie chránených druhov živočíchov.

“Nielenže to maximálne vyrušuje chránené druhy živočíchov počas najcitlivejších dní, ale dochádza aj k ničeniu pôdneho krytu a vegetácie. Práve k páchaniu tejto nelegálnej činnosti v najvyššom rozsahu dochádza najmä v jarnom období,” upozornila Správa CHKO Malé Karpaty. Návštevníkov chránených území preto žiada o ohľaduplné správanie sa k prírode a jej obyvateľom.