Regióny Bratislava

V Petržalke pribudli červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad

Zdroj: TASR / Jozef Poliak

BRATISLAVA – V bratislavskej Petržalke pribudli nové červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad. Obyvateľom je k dispozícii nonstop bez obmedzení 15 stacionárnych zberných nádob, nie je však vylúčené, že ich počet mestská časť časom zvýši. Prispieť majú, rovnako ako v iných mestách a obciach, k ochrane životného prostredia. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

 

  “Dôvodom, prečo sa aj Petržalka rozhodla zapojiť do projektu, bol najmä záujem poskytnúť občanom ďalšiu službu v oblasti odpadového hospodárstva a zvýšiť tak mieru vytriedenia,” približuje vedúca miestneho oddelenia životného prostredia Daniela Vašková-Kasáková. Podľa konateľa prevádzkovej spoločnosti Asekol SK Ronalda Blaha je možné v najväčšej bratislavskej mestskej časti vyzbierať 20 000 kilogramov drobného elektroodpadu ročne. “Pri navýšení o 10 kusov by vyzbierané množstvo mohlo byť až 30 000 kilogramov za rok,” poznamenal Blaho. Nové červeno-biele kontajnery budú umiestnené v rôznych lokalitách mestskej časti, aby sa vytvorila čo najefektívnejšia zberná sieť. Zoznam zverejnila mestská časť na svojej stránke, čoskoro budú doplnené aj na webovej stránke cervenobielekontajnery.sk. Každá z 15 nádob má senzor na snímanie naplnenia, čím je možné zabezpečiť ich efektívne vyprázdňovanie.

Do stacionárnych kontajnerov patria napríklad mobilné telefóny, IT zariadenia, hobby náradie, kuchynské spotrebiče, elektronické hračky, batérie, všetok drobný elektroodpad s maximálnymi rozmermi 51 x 36 x 40 centimetrov, teda kalkulačky, rádia, prehrávače, slúchadlá, fotoaparáty, videokamery či elektrické hudobné nástroje. Nepatria do nich televízory, monitory, žiarivky a úsporné žiarovky, komunálny odpad, zdravotnícky materiál či bio odpad. “Nevhadzujte elektroodpad prekračujúci rozmery vhadzovacieho otvoru, nebezpečný odpad, autobatérie, farby, plasty, oleje,” upozorňuje mestská časť. Elektroodpad končí často v zberných nádobách na komunálny odpad a nakoniec na skládkach, kde do prostredia uvoľňuje nebezpečné a škodlivé látky. Petržalka ako najväčšie sídlisko v strednej Európe je aj najväčším producentom komunálneho odpadu, ročne sa v mestskej časti vyprodukuje viac ako 48.000 ton odpadu. Elektroodpad tvorí približne jedno percento.