Regióny Bratislava Domáce Ružinov Top

V Ružinove sa hľadá spolupráca. Ak sa politické sily dohodnú, môžu ísť príkladom

Martin Chren, nový starosta Ružinova Zdroj: archív

BRATISLAVA/RUŽINOV- Po 8 rokoch v Ružinove nastane výmena na stoličke starostu. Martin Chren nahradí Dušana Pekára. Najneskôr 10.decembra 2018 sa musí zo zákona uskutočniť prvé miestne zastupiteľstvo v tomto volebnom období. Novozvolení poslanci aj starosta sa od tej chvíle budú môcť pustiť do plnenia predvolebných sľubov. Debaty o tom, ako bude vyzerať politická podpora pre starostu Chrena sa postupne rozbieha, výsledky sa nedajú predvídať.

 

Najsilnejším klubom v miestnom zastupiteľstve budú “Vallovci”. Pod hlavičkou mimoparlamentných strán Spolu a Progresívne Slovensko členovia “Tímu Vallo” majú v ružinovskom zastupiteľstve až 10 miest. Predbehli aj širokú koalíciu pravicových strán NOVA, OKS, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), SaS, SME RODINA – Boris Kollár, Zmena zdola, DÚ. Tá obsadí v miestnom zastupiteľstve 7 stoličiek. Nezávislých bude 8 poslancov.

Za “Vallovcov” vystupuje Peter Herceg. Vo voľbách získal 1 143 hlasov. Na otázku, či podporí Martina Chrena sa pre Ružinovčan.sk vyjadril, že: “Netreba predbiehať oficiálnym politickým rokovaniam, zatiaľ sme absolvovali len zdvorilostné stretnutia s novým starostom. Budeme pozerať či máme zhodu na prioritách a princípoch, keď ju nájdeme, určite budeme pragmaticky spolupracovať.

Herceg tvrdí, že nedošlo k žiadnym politickým rokovaniam ani s inými politickými subjektami, “Vallovci” chcú ešte urobiť “konsolidáciu programu” na základe volebného výsledku. Z 12 kandidátov sa im do miestneho ružinovského zastupiteľstva dostalo spomínaných 10 poslancov. Medzi princípy, ktoré by mali presadzovať budú podľa neho určite patriť snahy o zvýšenie transparentnosti alebo zvýšenie participácie občanov na procesoch mestskej časti.

Takmer to isté nám povedal aj Martin Chren. “Ja sa postupne a pozvoľna stretávam s jednotlivými zvolenými poslancami, s každým sa rozprávam o jeho prioritách bez toho, aby sa to dalo považovať za veľké politické rokovania.”

Chren má pocit, že každý s poslancov, s ktorým sa stretol, má chuť spolupracovať “v prospech Ružinova”.

“Mám pocit, že konečne po rokoch politických súbojov a žabomyších vojen, ktoré sme v Ružinove mali v minulom období, je možné, že vznikne jedno veľké zastupiteľstvo, ktoré bude spolupracovať,”  uviedol Martin Chren pre Ružinovčan.sk.

Martin Chren získal v komunálnych voľbách 9 273 hlasov. Kandidoval ako nezávislý. Získal spolu 34,21% všetkých odovzdaných hlasov.