Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

V školách sa COVID preháňa ako TSUNAMI: Rodičia volajú po zmene! Treba ich ZAVRIEŤ

Situácia v školách sa zhoršuje.
Situácia v školách sa zhoršuje. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Slováci už toho majú dosť! Deti prinášajú domov koronavírus, napriek tomu nikto nechce školy zavrieť. Rodičia vyzývajú ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby urobil radikálne rozhodnutie! Jeden z nich dokonca poznamenal, že “v školách sa COVID preháňa ako tsunami.”

 

V prvých dvoch vlnách koronavírusu boli školy zavreté niekoľko mesiacov a žiaci sa museli učiť z domu. Rodičia vtedy žiadali od ministerstva školstva, aby zakročilo a školy otvorilo. Tentokrát je však situácia úplne iná. Deti si domov zo škôl prinášajú koronavírus a situácia začína byť kritická. Rodičia preto požadujú, aby sa školy na chvíľu zavreli. 

“Koľko žiakov, rodičov a učiteľov ešte musí ochorieť, aby ste aspoň na 2-3 týždne zavreli školy? V tejto republike sa robí všetko naopak a nelogicky. Keď školy zatvárať netrebalo, boli zavreté niekoľko mesiacov. Teraz, keď je situácia vážna, deti domov nosia zo školy nákazu, nakazia ďalších rodinných príslušníkov, zdravotníctvo padá na hubu a vy ALIBISTICKY, nerobíte nič-veď som sľúbil, že nezavriem,” rozhorčene Gröhlingovi adresoval slová jeden z rodičov na sociálnej sieti Nekŕmte nás odpadom.

Situácie je podľa neho skutočnej vážna. Jeho dieťa bolo 3-krát v karanté, kým nedonieslo domov koronavírus. “Moje dieťa je od začiatku školského roka 3.krát v karanténe, doteraz mal šťastie bol negatívny, no teraz je už pozitívny a dovliekol to samozrejme zo školy. A to poznám XY, takýchto prípadov a nákaza sa šíri potom v rodinách. Vy si uvedomujete vážnosť situácie?”

Reakcie rodičov sa začali kopiť

Jeden z rodičov okamžite pod príspevkom zareagoval a poznamenal, že “v školách sa COVID preháňa ako tsunami. Množstvo tried v karanténe a množstvo dospelých v ťažkom stave choroby.” Vzápätí sa pridal ďalší, “má ale pravdu, moje deti si tiež odniesli pamiatku. Najprv sa syn nakazil, hneď za ním my a teraz zasa syn doma lebo karanténa. Škôlka dvakrát karanténa.”

Situácia v školách sa zhoršuje.
Situácia v školách sa zhoršuje. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Našli sa však aj takí, ktorí zatváranie škôl nechcú. “Rodičia, čo nemajú kde nechať svoje malé deti, majú s čoho žiť? Keď ani do roboty nemôžem ísť. To mám akože nechať dve malé deti na celý deň samé doma?” K tomuto názoru sa pridala aj ďalšia matka “Je to vec názoru. Nevidím dôvod, prečo by moje zdravé dieťa a jeho spolužiaci mali sedieť doma.”

Na šírenie koranavírusu v školách upozorňujú aj rodičia vo Zvolene

Na rapídne šírenie koronavírusu v školách však upozornila aj jedna z obyvateliek Zvolena. “V piatok večer bolo škole nahlásené, že dieťa je pozitívne z antigénu. Cýsledok PCR mali až v pondelok, druhé dieťa v sobotu, výsledok mali už v nedeľu. Takže potvrdené 2 deti. V pondelok ráno prišlo zo školy, že pokračujú prezenčne. V utorok pribudlo dalšie pozitívne dieťa z tej triedy a až v stredu ich poslali zo školy domov, že majú karanténu,” na situáciu upozornila jedna z poslankýň mesta Martina Mészáros Bariaková na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodala, kvôli tomu rapídne vzrástol počet infikovných “TÝMTO POSTUPOM SME VYPRODUKOVALI z týždňa na týždeň 40 percentný nárast pozitívnych detí (priemer v kraji 16). Ľudia umierajú už aj bez možnosti byť umelo ventilovaní.” 

Ministerstvo školstva neuvažuje o celoplošnom zatváraní škôl

Hovorca Ministerstva školstva Slovenskej republiky pre zoznam.sk potvrdil, že neuvažujú nad zatváraním škôl. “Momentálne sa školy riadia tzv. Školským semaforom, ktorý je postavený na regionálnom princípe a zároveň zohľadňuje aktuálnu situácia v konkrétnej  škole/triede a ministerstvo školstva neuvažuje o celoplošnom zatváraní škôl, nakoľko jeho zámerom je zachovať prezenčné vyučovanie v čo najvyššej možnej miere. Pokiaľ je to možné, záleží nám na tom, aby sa deti plnohodnotne vzdelávali, čo je podstatné pre ich napredovanie v nadobúdaní vedomostí a mali taktiež sociálny kontakt, čo je dôležité pre ich duševný stav.”

Podľa hovorcu percento pozitínych žiakov nie je také veľké, “rezort školstva si uvedomuje vážnosť situácie, avšak percento pozitívnych žiakov sa hýbe okolo 1,5 % a preventívne ich kontakty odchádzajú do karantény. Každý týždeň sa testuje do 400-tisíc žiakov a školy sa darí udržať funkčné. Aj skúsenosti z minulej vlny a z iných krajín ukazujú, že zatvorenie škôl nie je efektívne, nezníži počet nakazených a nepomôže zlepšiť situáciu.”

Ako ďalej dodal, v prípade, že riaditeľ bude mať podozrenie, že sa v ich škole šíri koronavírus, môže pristúpiť k ráznejším opatreniam. “Riaditeľ školy môže poskytnúť žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19 voľno viac ako päť dní so súhlasom zriaďovateľa. Ak riaditeľ školy poskytne žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried takéto voľno, čas poskytnutého voľna sa považuje za mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole.”