Regióny Bratislava Top

V uliciach strašia OBROVSKÉ POTKANY: Ľudia si ich VYKRMUJÚ sami! TOTO by ste mali vedieť

Ilustračné. ZDROJ: TASR/Milan Kapusta

BRATISLAVA – Bratislavčania sa idú zblázniť! Po pár mesiacoch kľudu ich opäť na sídliskách prenasledujú húfy gigantických potkanov. Podľa niektorých obyvateľov sú podaktoré veľké ako menšia čivava. Ľudia sa pýtajú ako sa ich zbaviť. Nevedia totiž, že ich vykrmujú sami.

 

Ulice hlavného mesta opäť zaplavila vlna nechutných hlodavcov. Už minulý rok mali Bratislavčania obrovské problémy s premnoženými potkanmi, teraz sa situácia zjavne opakuje. Mnohí z nich hlásia, že sa pohybujú v blízkosti kontajnerov. To by nebolo nič nové, keby nešlo o kontajnery s bioodpadom. Všetky mestské časti totiž musia od nového roka separovať bioodpad do špeciálnych nádob, ktoré sú umiestnené pred bytovkami a rodinnými domami. Tie svojím zápachom priťahujú aj odpudivé hlodavce, ktoré tu hľadajú potravu.

„Dávajte si pozor, najmä ráno, keď pôjdete vyhadzovať smeti. Okolo kontajnerov sa pohybuje skoro tucet potkanov!“ varuje Imrich na jednej z facebookových stránok.

Okrem neho sú zhrození aj ďalší Bratislavčania. Jana píše, že od nového roka neprešiel deň, čo by nezahliadla v blízkosti svojho paneláku, čo i len jedného potkana. „Je to strašné, bojím sa už pomaly vychádzať von. Najhoršie je to, že sa ľudí vôbec neboja. Normálne sa promenádujú ulicami akoby nič.“

Jej slová potvrdzuje aj Zuzana, ktorá býva v mestskej časti Ružinov. „Áno, aj my sme mali problémy, nie raz sa mojej dcére stalo, že doslova musela utekať od kontajnerov, keď vynášala smeti. Veď niektoré potkany sú veľké ako čivava! Kde sú deratizéri?“ pýta sa rozčúlene obyvateľka Ružinova.

Deratizér: Môžete si za to sami!

Na to, prečo sa tieto nechutné hlodavce zhlukujú najmä na sídliskách pri kontajneroch, majú deratizéri jasnú odpoveď. „Spomínaný problém je nám známy, avšak pri súčasnej situácii s tým nemôžeme nič urobiť. Od nového roka totiž platí, že všetky mestské časti musia separovať bioodpad do špeciálnych nádob. Tie sú umiestnené pred panelákmi a rodinnými domami,“ vysvetľuje deratizér.

Ako ďalej hovorí, potkany sú hlodavce, ktoré majú predovšetkým vycibrený čuch. Pokiaľ sa okolie týchto stojísk hygienicky neudržiava a je zanedbané, je jasné že bude veľkým lákadlom pre nevítaných návštevníkov. „Zápach z kontajnerov na biiodpad je oproti tomu z ostatných košov niekoľkonásobný. Je preto samozrejmé, že priťahujú potkanov. Pokiaľ obyvatelia mestských častí vyhadzujú jedlo v okolí týchto stojísk, je to o to horšie. Môžu si za to sami,“ dodal skúsený deratizér na záver.