Politika Spoločnosť Regióny Bratislava Koronavírus Domáce Top

V zariadení v Pezinku stúpol počet nakazených na 56. U Drobu hovoria o komunitnom prenose

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Prúser, ktorý nás môže veľa stáť. V Domove sociálnych služieb na Hrnčiarskej ulici v Pezinku sa zistilo najväčšie ohnisko nákazy COVID-19 na Slovensku. Nik nevie, odkiaľ nákaza pochádza, ohrozila však najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva – seniorov. Zariadenie je v súčasnosti v karanténe a strážia ho vojaci aj policajti. Bratislavská župa, ktorá je zriaďovateľom tohto zariadenia, už hovorí o komunitnom prenose. 

 

Aktualizované o 16:00 o stanovisko mesta Pezinok

O probléme informoval predseda Bratislavského kraja (BSK) Juraj Droba spolu s primátorom mesta Pezinok Igorom Hianikom na veľkonočný pondelok. Najprv sa hovorilo o 47 potvrdených prípadoch – u 42 pacientov a 5 zamestnancov. V utorok však minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že koronavírus je v zariadení potvrdený u 43 klientov a piatich zamestnancov zariadenia. Táto skutočnosť aj negatívne ovplyvnila celkové štatistiky za včerajší deň –  66 nových prípadov.

Nakazených v zariadení je však ešte viac, ako uviedol minister. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave pribudlo k včerajším zverejneným číslam ďalších osem pozitívnych pacientov – klientov zariadenia. Celkovo tak je v Domove sociálnych služieb potvrdených 56 prípadov. Tí, ktorí majú zdravotný stav relatívne dobrý, ostávajú v zariadení. Ak sa im stav zhorší, presúvajú ich do nemocnice.

Veľmi vážny stav pacientov

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) je aktuálne hospitalizovaných 14 pacientov. Hovorkyňa nemocnice Eva Kliská priblížila, že deväť pacientov sa nachádza na Klinike infektológie a geografickej medicíny Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch. Päť osôb je v pľúcnom pavilóne Nemocnice Ružinov.

“Všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, vzhľadom na vysoký vek všetkých pacientov a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny,” komentovala s tým, že pacienti sú pod stálym dozorom lekárov, ktorí podľa hovorkyne robia všetko na zlepšenie ich stavu. Aktuálne sa na umelej pľúcnej ventilácii nachádza jeden pacient, ktorý leží na bratislavských Kramároch.

Zločin a trest podľa Matoviča

Podľa hovorkyne RÚVZ Bratislava Kataríny Nosálovej sa tak môže stať aj z hodiny na hodinu. V súčasnosti ide o najväčšie ohnisko nákazy COVID-19 na Slovensku. Kompetentní však netušia, odkiaľ sa nákaza do zariadenia dostala. Igor Matovič uviedol, že za ňou má stáť človek, ktorý v zariadení robí, pričom sa ľudí na sociálnej sieti pýtal, aký trest by takému človeku, ktorý zrejme zatajil cestovateľskú anamnézu, dali.

Droba aj Krajčí sú však opatrnejší a tvrdia, že pôvodca nákazy v zariadení nie je jasný. BSK však pripomenul, že klienti nechodia zo zariadenia von. Pracujú s možnosťou, že nákazu do zariadenia “zavliekol” nejaký zamestnanec. “V tejto chvíli však nevieme identifikovať, o koho išlo. Vieme však s istotou povedať, že všetci zamestnanci s cestovateľskou anamnézou mali testy na prítomnosť COVID19 negatívne. Pravdepodobne teda pôjde o komunitný prenos,” uviedla hovorkyňa Úradu Veronika Beňadiková. Dodala, že zariadenie je v súčasnosti zapáskované a strážia ho okrem mestskej polície aj dvaja štátni policajti a štyria vojaci. Ide však o iniciatívu mesta – primátor Igor Hianik požiadal o ich služby. Župa v súčasnosti stojí za vedením zariadenia. “Akonáhle však bude zistené pochybenie z ich strany, župa je pripravená do hodiny konať,” povedala Beňadiková pre Glob.sk.

Zdroj: TASR / Michal Svítok