Regióny Bratislava

V zariadeniach sociálnych služieb hlavného mesta sa začalo s očkovaním proti COVID-19

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie sa aktuálne týka troch zariadení, kde by malo byť zaočkovaných viac ako 130 klientov a zamestnancov. Ďalšie zariadenia čakajú na termíny od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Kraj bude zároveň požadovať navýšenie očkovacích kapacít.

 

“Je dôležité sa v aktuálnej situácii sústrediť na očkovanie. Som rád, že sa už začalo aj v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sa ukázali byť veľmi ohrozenou skupinou a v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia je to priam nevyhnuté,” skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Ako prví boli ešte v stredu (3. 2.) zaočkovaní klienti a zamestnanci Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Javorínska 7a, očkovanie sa dotklo 42 prijímateľov sociálnej služby a 30 zamestnancov. Očkovalo sa aj v DSS Rozsutec v bratislavskom Lamači, kde bolo zaočkovaných 27 klientov a štyria zamestnanci. Vo štvrtok by sa malo očkovať aj v Centre sociálnych služieb Sibírka, kde vakcínu dostane 32 klientov a štyria zamestnanci.

Očkovanie vykonáva výjazdová očkovacia služba (VOS), ktorá je zabezpečená lekárom, ako aj vakcínami. S celým procesom pomáhajú aj zdravotníci a administratívni pracovníci príslušných zariadení sociálnych služieb.

Téme očkovania venuje kraj značnú pozornosť, považuje ju za “svetlo na konci tunela”. Požiadavku o navýšenie očkovacích kapacít v Bratislavskom kraji potvrdil pred časom aj podpredseda BSK pre zdravotníctvo Juraj Štekláč. “V tejto chvíli kraj sústreďuje svoju pozornosť aj smerom k očkovaniu, kde bude požadovať navýšenie očkovacích kapacít v Bratislavskom kraji, kde je o očkovanie zo strany občanov veľký záujem,” uviedol pre TASR Štekláč. Bratislavský kraj bude podľa neho svoje názory a postoje deklarovať aj na plánovanom stretnutí so zástupcami rezortu zdravotníctva, pričom bude požadovať ich zohľadnenie.