Regióny Bratislava

V Zborove začínajú so svojpomocnou výstavbou rodinných domov

V Zborove začínajú so svojpomocnou výstavbou rodinných domov. ZDROJ: TASR

PREŠOV – Šesť rómskych rodín z obce Zborov v okrese Bardejov si môže svojpomocne začať stavať legálne rodinné domy. Za našetrené peniaze si od obce odkúpili stavebné pozemky a zafinancovali aj stavebné povolenia a ďalšie potrebné dokumenty. Pomocnú ruku im pritom podalo Inovačné partnerské centrum Prešov (IPC), Prešovský samosprávny kraj (PSK), obec Zborov a nezisková organizácia Projekt DOM.ov. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

 

“V prvej fáze sa uskutočnila administratívna príprava celého pripravovaného stavebného zámeru, ktorého cieľom bolo záujemcom o vlastné bývanie vybaviť konkrétne stavebné dokumentácie, povolenia na výstavbu rodinných domov a tiež výhodný spotrebný úver na tento inovačný projektový zámer,” vysvetlil riaditeľ IPC v Prešove Jozef Šimko. Rodiny v najväčšej obci v Bardejovskom okrese si svoje príbytky postavia samy, z úveru budú financované len odborné práce a stavebný materiál. Parcely, na ktorých budú domy stáť, už sú pripravené, stavebný ruch sa začne na jar.

“Máme veľkú ambíciu pomôcť obyvateľom obce vymaniť sa z chudoby a prostredníctvom integrovaného prístupu zlepšiť ich postavenie v spoločnosti. Aktivity celého projektu komplexne podporia marginalizovanú rómsku komunitu v oblasti komplexnosti bývania,” uviedla Edita Maxinová z Obecného úradu v Zborove.

Do projektu sa aktívne zapája aj PSK. Spolu s IPC zabezpečuje pozíciu odborného stavebného koordinátora, ktorý dohliada na celý proces od začiatku až po koniec realizácie pomoci rómskym komunitám.

“Sme pripravení naďalej odborne pomáhať ďalším rodinám v Prešovskom kraji a participovať na zmysluplných zámeroch, ktoré výrazným spôsobom napomáhajú integrácii rómskej komunity. Celkovo by v Zborove malo vyrásť desať legálnych rodinných domov, pričom sa pripravujú stavebné pozemky pre ďalšie rodinné domy. V Prešovskom kraji však tento projekt svojpomocnej výstavby rodinných domov realizujeme v ďalších desiatich obciach,” priblížil predseda PSK Milan Majerský.

Projekt svojpomocnej výstavby rodinných domov sa realizuje aj v obciach Frička, Lenartov, Nižný Tvarožec, Čičava, Kamenná Poruba, Vechec, Rožkovany, Toporec, Veľká Lomnica a Varhaňovce. Aktuálne je v týchto obciach rozostavaných 22 stavieb, tento rok sa odhaduje ich nárast o ďalších viac ako 48 stavieb.