Regióny Bratislava Kultúra Top

Vallo je ochotný urobiť hocičo. Aby presvedčil ľudí, zobral rolu v televíznom seriáli

Zdroj: FB / Oteckovia

BRATISLAVA – O tom, že primátor Bratislavy Matúš Vallo je hudobník niet pochýb. To, že má sklony aj k herectvu už však zrejme veľa ľudí prekvapilo. Objavil sa totiž v známom televíznom seriáli Oteckovia, kde spojil príjemné s užitočným. Do reči sa dal s partičkou dobre známych postáv, ktoré prekvapil a zároveň vyprovokoval k činom. 

 

Televízny seriál Oteckovia sa už nejakú dobu teší medzi divákmi obľube. Mnoho Slovákov ho pravidelne sleduje a záujem vzbudil nielen u  mamičiek. To, že na televíznych obrazovkách sa im predvedie aj Matúš Vallo, však zrejme nikto z nich nečakal. Zo strany primátora však nešlo iba o možnosť zahrať si v seriáli, ale aj príležitosť urobiť osvetu medzi ľuďmi. ,,Som ochotný urobiť hocičo pre to, aby ľudia vedeli, že sa musíme sčítať. Aj hrať v populárnom slovenskom seriáli. Ak mám byť úprimný, bolo to veľmi príjemné. Ďakujem veľmi pekne celému štábu a ,,kolegom” hercom, že ma strpeli,” napísal na sociálnej sieti Matúš Vallo.

Debata primátora s postavami, ktoré už fanúšikovia seriálu notoricky poznajú, sa zvrtla na vážnu nôtu. Popritom ako v pizzerii spoločne popíjali pivko, prišla reč aj na sčítanie obyvateľstva. ,,Pred desiatimi rokmi sa Bratislavčania zle sčítali a odvtedy prichádzame o desať miliónov eur ročne. O peniaze, za ktoré by sme mohli opravovať námestia, ulice, chodníky alebo zasadiť nové stromy, kúpiť električky, urobiť detské ihriská,” pripomenul Vallo.

Zhrození oteckovia neváhali a zapojili sa do sčítania. Vallo im vysvetlil celý postup. Dokonca zdôraznil, že netreba chodiť nikam na úrady. ,,Nemusíte vyťahovať päty z domu. Je to online,” dodal Vallo. ,,Ozaj, je to len pre Bratislavu?,” zaujímali sa herci. ,,Sčítava sa celé Slovensko,” zdôraznil primátor.

 

V seriáli si zahral primátor Matúš Vallo. Zdroj: FB / Oteckovia

Hlásenie rozhlasu

Primátor Bratislavy Matúš Vallo sčítanie propaguje hneď niekoľkými formátmi. Okrem herca bol už aj obecným hlásateľom. Do rozhlasu občanom mestskej časti Vajnory pripomenul, aké je dôležité. ,,Ukážte sa na online sčítaní obyvateľov, ktoré prebieha do 31.3. a pomôžte hlavnému mestu získať desať miliónov eur ročne na lepšiu a pohodlnejšiu dopravu, nové cesty bez výmoľov alebo krajšie ihriská a zeleň,” hlásal Vallo.

Kampaň s názvom Bratislava sa ráta nabáda ľudí zapojiť sa do sčítania zo všetkých strán. ,,Ak môžete, zavolajte svojim starým rodičom a pomôžte im so sčítaním. Nikdy neviete, čo zaujímavé sa pri tom dozviete. A taktiež nezabudnite sčítať aj svoje deti. Ráta sa každý – od tých najskúsenejších až po bábätká,” doplnil Vallo. Hlavné mesto má doteraz sčítaných takmer 60 percent obyvateľov.

 

Svedkovia Liehovovi

Sčítanie so sebou prináša aj úsmevné situácie. Obyvatelia sa napríklad hlásia v otázke vierovyznania k Svedkom Liehovovým alebo Rytierom Jedi. ,,Samozrejme, stretávame sa s hutnou recesiou aj dnes. Zatiaľ nemáme tieto odpovede vyhodnotené, takže to, či kampaň Svedkov Liehovových bola úspešná, sa dozvieme až po sčítaní,” skonštatovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder. Svedkovia Liehovovi sa ale od označení recesistov dištancujú. Považujú sa za serióznu cirkev, aj keď zatiaľ nie je registrovaná. ,,Cieľom sčítania je zistiť, koľko ľudí sa hlási k tomuto vyznaniu. Na registráciu cirkvi treba 50-tisíc podpisov a my potrebujeme vedieť, či sa oplatí spustiť ich zbieranie,” vysvetlil jej hlavný predstavený Gabo Žifčák.

Celý projekt sprevádzajú tiež škriepky v domácnosti. Najmä pri otázke, ,,kedy ste uzatvorili manželstvo”. ,,Pán sa sťažoval, že mu ničíme život, pretože si odpoveď nepamätal a manželka sa urazila,” doplnila hovorkyňa.

Ako na to?

Elektronické sčítanie sa začalo 15. februára a potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie je na pláne od apríla do konca októbra. Ľudia odpovedajú na 14 otázok. Týkajú sa miesta pobytu, rodiny, vzdelania, zamestnania, národnosti i náboženstva. Zachovaná ostala aj otázka týkajúca sa druhej národnosti, o ktorej sa v posledných týždňoch viedla diskusia. Elektronický formulár s otázkami nájdu obyvatelia na webe scitanie.sk.

 

Sčítať sa dá jednoducho z pohodlia domova. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Mohlo by vás zaujímať: