Regióny Bratislava Domáce Top

Vallo minul na kampaň takmer 250 tisíc eur. Pre šalamúnsky napísaný zákon je v pohode

Matúš Vallo, kandidát mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu, za podpory občianskej platformy Team Vallo a Za slušné Slovensko, Zdroj: FB Matúš Vallo

BRATISLAVA- Kandidát mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a Spolu, za podpory občianskej platformy Team Vallo a Za slušné Slovensko,  Matúš Vallo využíva dieru v zákonoch. Ešte pred začiatkom oficiálnej volebnej kampane v júli ho stála kampaň približne niečo cez 90 tisíc eur. O 4 mesiace neskôr sa celková suma šplhá takmer k limitu, ktorý môže kandidát na bratislavského primátora minúť na oficiálnu kampaň – štvrť milióna eur. Na transparentnom účte chýba aj 20 tisíc, ktoré minul predtým, ako si ho otvoril. Zákon ale neporuší.

 

Vallo ešte v januári na začiatku kampane v rozhovore pre .týždeň tvrdil, že v minulých komunálnych voľbách “sa hovorilo o sumách blížiacich sa miliónu za kampaň. To je šialená vec, že milión eur, tak šialené peniaze dá do toho, aby presvedčil ľudí, že ho majú voliť. Ja to chápem, sú to normálne voľby, ale uvedomme si, koľko peňazí ide na to, aby sme znečistili Bratislavu bilboardami.” V rozhovore Matúš Vallo spomínal aj snahu o crowdfundingovú kampaň, ktorá by mala pokryť náklady na bilboardy či tím. Nakoniec dodal: “Som presvedčený, že zoženieme sumu, ktorá nám dovolí byť v tej šialenej kampaňovej atmosfére viditeľnou skupinou.”

V júni 2018 ešte crowdfundingovú kampaň Vallo spustenú nemal. Medzi jeho najväčších donorov patrili vtedy spolumajitelia Esetu. Ako sa podarilo zistiť Glob.sk, Vallo sa v júni nechcel pôvodne priznať že aj prvotné peniaze na jeho kampaň zaplatil jeden zo spolumajiteľov Esetu a to Peter Paška. Ten mu mal dať až 70 tisíc eur, z ktorých Vallo pred vznikom transparentného účtu mal údajne minúť 20 tisíc a zvyšné peniaze presunul zo svojho účtu na ten transparentný. K sume, ktorú teda Vallo minul na kampaň treba týchto 20 tisíc prirátať. Zákonom určenú sumu na kampaň na post primátora v hlavnom meste Bratislava ale nedosiahne. Oficiálna kampaň, kedy sa kontrolujú výdavky na jej priebeh, totiž  začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. A to bolo až 10.júla 2018.

Crowdfundingová kampaň do Vallovho rozpočtu priniesla približne 25 tisíc eur. Najväčší donori (prvých 20 podľa výšky daru) mu zároveň na transparentný účet darovali približne 190 tisíc eur. Celkovo prispelo Vallovi niečo okolo 850 ľudí. Prispieť mu mal aj herec Marek Majeský, zabávač Ján Gordulič či moderátor Marcel Forgáč.

Matúš Vallo tak minul podľa transparentného účtu o 100 tisíc eur viac ako Václav Mika či Ivo Nesrovnal. Ján Mrva dokonca podľa transparentného účtu minul približne 4x menej ako Vallo.