Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Vallo pretvoril vianočné trhy na svoj obraz. Oproti minulým rokom budú úplne iné

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Po minuloročnej skúsenosti nechcú nič riskovať. Smutná udalosť, ktorá sa pred rokom stala na vianočných trhoch na Hlavnom námestí v Bratislave, prinútila súčasné vedenie hlavného mesta konať. Nechcú nechať nič na náhodu a radšej pripravujú také opatrenia, aby sa podobná situácia ako v Roland Café už nikdy nestala.

 

Minulý rok koncom novembra zachvátil bratislavské vianočné trhy veľký požiar. Ten vznikol po tom, čo v jednom stánku, ktorý nemal povolenie na prevádzku trhov, spadla predávajúcemu cigareta pri výmene propán-butánových fliaš. Následne sa od horiaceho stánku chytila aj neďaleká kaviareň, pod ktorú stánok patril. Išlo o prevádzku Roland Café v historickej budove na Hlavnom námestí. Samotný majiteľ stánku mal vraj byť problémovým, mesto mu malo za zasahovanie do pozemku mesta viackrát udeliť pokutu. “S majiteľom stánku má mesto dlhodobý problém, stánok aj tento rok sčasti zasahoval do pozemku mesta, na čo bol majiteľ 22.11.2018 pracovníkmi mesta upozornený a vyzvali ho na posunutie, respektíve odstránenie stánku z pozemku mesta,” vysvetlila pre Glob.sk vtedajšia hovorkyňa mesta Zuzana Onufer.

Na budove, kde sa kaviareň nachádzala, je šepciálna sieťka znázorňujúca, ako budova vyzerala pred požiarom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Podľa Zuzany Onufer i samotných stánkárov sú nastavené pravidlá na prevádzku vianočných trhov mimoriadne prísne. Požiar však zničil takmer celý interiér kaviarne. Znehodnotil unikátne výtvory, ako napríklad repliku šachového automatu od bratislavského vynálezcu Jána Wolfganga Kempelena či pôvodný bankový trezor. Majiteľ vyčíslil škodu na 200-tisíc eur. Informácie o tom, kedy a či bude kaviareň opäť uvedená do prevádzky, ešte nie sú známe. Samotná budova patrí poisťovni Kooperativa.

Likvidačné pokuty za nelegálny trh

Glob.sk z toho dôvodu zisťoval, aké opatrenia pripravuje po minuloročnej skúsenosti bratislavský magistrát. Podľa slov hovorcu inštitúcie Petra Bublu pripravujú na tohtoročné vianočné trhy balíček protipožiarnych opatrení, ktoré by mali eliminovať vznik požiaru počas vianočného podujatia. “Dôležitým opatrením je vytvorenie protipožiarnej asistenčnej hliadky, ktorá bude dohliadať na bezpečnosť počas celého konania Vianočného Hlavného trhu. Okrem toho sú predajcovia stánkov povinní napríklad mať vo svojich stánkoch vhodné druhy funkčných hasiacich prístrojov. Hlavné mesto vykoná aj protipožiarne kontroly všetkých stánkov a pripravilo pre predajcov školenie požiarnej bezpečnosti,” uviedlo mesto na svojej stránke. 

Avšak, počas vianočných trhov budú na bezpečnosť návštevníkov dohliadať hliadky mestskej polície, ktoré práve pre podujatie posilnia. Tie budú spolupracovať aj so štátnou políciou. “Spolu so štátnou políciou budú v zmiešaných hliadkach pôsobiť aj príslušníci ozbrojených síl. V prípade núdze polícia návštevníkom odporúča osloviť najbližšieho príslušníka polície alebo volať na číslo 158,” odporučilo mesto. Pre tých, ktorí by si chceli postaviť stánok bez potrebného povolenia, by mala byť odstrašujúca výška pokuty. “V prípade, že bude na mestských komunikáciách I a II triedy (to je napríklad aj Hlavné námestie) umiestnený stánok bez potrebného povolenia, hrozí mu sankcia až do výšky 33 190,- eur,” vysvetlil Bubla.

Na zhorenú budovu bol smutný pohľad. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Staré Mesto špeciálne opatrenia nechystá

Glob.sk vo veci oslovil aj Staré Mesto, nakoľko sa vianočné trhy konajú v tejto mestskej časti, konkrétne na Hviezdoslavovom námestí. Podľa slov hovorkyne Michaely Demovičovej nechystajú žiadne špeciálne protipožiarne opatrenia. “Podmienky užívania stánkov sú zmluvne upravené a zodpovednosť je na nájomcoch s tým, že budeme naďalej dôsledne kontrolovať ich dodržiavanie,” vysvetlila. V prípade potreby spolupracujú s magistrátom, konkrétne s kompetentnými pracovníkmi. Na vianočných trhoch robia aj viaceré kontroly, ktorú vykonávajú inšpektori verejného poriadku z mestskej časti.

“Pri zistení, že konkrétny stánok je umiestnený v rozpore s platnou nájomnou zmluvou alebo bez vydaného rozhodnutia cestného správneho orgánu, je uložená bloková pokuta, následne po opätovnej kontrole, je vec riešená v správnom konaní. V prípade nepovoleného predaja je predajca upozornený inšpektormi verejného poriadku alebo poverenými zamestnancami mestskej časti, na mieste mu môže byť uložená bloková pokuta,” uviedla Demovičová. Hrozbou sú pre stánkárov aj sankcie. “V prípade neoprávneného užívania verejného priestranstva v správnom konaní hrozí sankcia až do výšky 33 190 EUR. V prípade nepovoleného predaja na trhovom mieste hrozí sankcia až do výšky 17 000 EUR. V blokovom konaní je možné udeliť pokutu do výšky 33 EUR,” uzavrela.

Na Hlavnom námestí sa už začali stavať stánky. Podľa magistrátu ich pri Rolandovej fontáne a na Františkánskom námestí bude dokopy 77. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Nový primátor, nový koncept

A v čom budú tohtoročné vianočné trhy iné? Prvýkrát sa hlavné mesto pokúsi naplniť koncept “zero waste” – teda, aby sa v čo najväčšej miere minimalizoval rozsah odpadu. Okrem toho trhy dostanú novú podobu, nový zmysel aj nové meno. “Nový názov bude „Vianočný Hlavný trh“ a  konať sa bude na Hlavnom a Františkánskom námestí v termíne od 22. novembra do 22. decembra. V novom prevedení bude aj usporiadanie stánkov, ktoré budú prevažne na Hlavnom námestí, pričom pódium a sprievodný program bude situovaný na Františkánskom námestí. Nový koncept vianočných trhov je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne gastronomické podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať na príjemnú vianočnú atmosféru v meste,” vysvetlil hovorca Bubla.

Spolu bude počas Vianočného Hlavného trhu 76 stánkov, z toho 1 veľká pergola s tradičnými vianočnými pochúťkami a 1 veľká pergola s vianočnými nápojmi. Občerstvenie doplní 5 stánkov s jedlom na priamu konzumáciu, 9 stánkov s jedlom a grilom, 11 stánkov s nápojmi, balené potraviny budú v 15 stánkoch. Návštevníci si budú môcť darčeky a remeselné výrobky zakúpiť v 24 stánkoch. V 10 stánkoch sa počas Vianočného Hlavného trhu prestrieda 22 neziskových organizácií, ktoré budú prezentovať svoju charitatívnu činnosť.

Na Hlavnom námestí už stojí aj vianočný stromček. Rozsvietia ho v piatok, kedy oficiálne otvoria Vianočný Hlavný trh. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Tým, že mesto nastavilo koncept “zero waste”, má Vianočný Hlavný trh pomáhať ľuďom a prírode. Využívať by sa mali najmä kompostovateľné riady a vratné poháre. “Návštevníci trhov budú mať prvýkrát možnosť platiť na trhoch bezhotovostne prostredníctvom platobných terminálov, pričom 0,01,- eur z každej platby pôjde na charitatívny účel,” napísal Bubla. Na trhoch budú tri triedacie stanice, pričom každá z nich bude mať 5 zberných nádob s objemom 120 litrov na kompostovateľný odpad, zmesový komunálny odpad, papier, plast a sklo. “Nádoby zabezpečuje firma OLO, ako aj nakladanie s odpadom. Kompostovateľný odpad bude vyvážaný na bioplynky v rámci Slovenska. Na každej stanici sú 2 ľudia (brigádnici), ktorí dohliadajú na správnosť triedenia a usmerňujú návštevníkov, ktorý odpad, kam patrí,” uzavrelo mesto. 

Mohlo by vás zaujímať

Galéria
Trhy, ktoré organizuje hlavné mesto, budú na Hlavnom a Františkánskom námestí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Trhy budú mať rovnaký vzhľad, ako doteraz. Líšiť sa budú konceptom, ktorý bude viac “hipstersky”. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na Hlavnom námestí už stojí aj vianočný stromček. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Stánky sú už postavené, trhy môžu začať. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Novinkou na trhoch bude platba kartou a zero waste koncept. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Mesto začalo stavať trhy s niekoľkotýždňovým predstihom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Stromček už je ozdobený. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next