Regióny Bratislava Top

Vallo vs. Matovič. Primátor hlavného mesta sa ohradil proti premiérovmu slovníku

Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zdá sa, že výmena názorov prostredníctvom statusov na sociálnej sieti už neprebieha iba medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a niektorými ministrami jeho vlády. Najnovšie rovnakým spôsobom svoj nesúhlas s jeho výrokmi vyjadril aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa zastal obyvateľov hlavného mesta. 

 

Predseda vlády ešte včera, tiež na sociálnej sieti, zverejnil status, týkajúci sa nákupu dvoch miliónov ruských vakcín Sputnik V., určených na boj s koronavírusom. “Ako prebrať bratislavskú kaviareň v karanténe z letargie? Kúpiť bez ich láskavého dovolenia Sputnika,“ opýtal sa premiér.

Téma nákupu ruskej vakcíny totiž na Slovensku v uplynulých dňoch vyvolala veľkú diskusiu. Doteraz ju totiž neschválila Európska lieková agentúra, kvôli čomu mnohí o vhodnosti jej používania pochybujú. Vrátane niektorých členov Matovičovej vlády. Napriek tomu včera vo večerných hodinách pristálo na košickom letisku lietadlo priamo z Moskvy, ktoré prvú várku očkovacej látky na Slovensko prinieslo.

Primátorovi hlavného mesta sa však nepáči, akým spôsobom sa premiér vyjadril voči ľuďom z hlavného mesta. Podľa Valla použitím bratislavskej kaviarne Matovič znovu naznačil, že Bratislavčanky a Bratislavčania sú odtrhnutí od reality, lebo tá sa odohráva inde na Slovensku. „Aj nám však zomierajú blízki, aj my zvládame dôsledky neskorých a zlých rozhodnutí vlády, aj my žijeme v strachu a neistote z budúceho vývoja,“ uviedol.

V stopách Fica a Pellegriniho

V minulosti sme niekoľkokrát z úst vrcholných predstaviteľov tejto krajiny počuli podobnú selekciu medzi jednotlivými kútmi Slovenska a ich obyvateľmi. Známy je napríklad výrok bývalého premiéra a dnes poslanca parlamentu Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa ešte v marci 2018 v súvislosti s podozreniami na pôsobenie talianskej mafii na východe Slovenska vyjadril, že takýto nápad je absurdný lebo „tam nič nie je.“ Veľmi dobre známe sú aj jeho slová ešte z roku 2013, kedy povedal, že musel odísť z Bratislavy, lebo musel ísť medzi normálnych ľudí.

Podobne si poznámky na adresu Bratislavčanov neodpustil ani expremiér Peter Pellegrini, ktorý sa krátko pred minuloročnými parlamentnými voľbami v snahe zmobilizovať svojich voličov povedal, že Život v Bratislave je úplne iný ako na zvyšku Slovenska. Dodal k tomu, že „v Bratislave sa nežije skutočný život.“

„Snaha oddeliť Bratislavu od zvyšku Slovenska je zlá, či sa s ňou niekto zahráva vedome, alebo nevedome. A svedčí len o tom, že kulisy sa po voľbách zmenili, ale mysle niektorých politikov zostali v stereotypoch minulosti,“ tvrdí dnes Vallo.