Regióny Bratislava Top

Vallov nápad s Lovcami komárov naráža na vážny problém. V súčasnosti ho nevedia vyriešiť

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Bzzz bzzzz. Zvuk, ktorý aj keď je napísaný, spôsobí, že ľuďom stoja vlasy dupkom. Dôvod je jednoduchý – komáre strpčujú život obyvateľom Bratislavy už dlhšiu dobu. A práve z toho dôvodu si bratislavský magistrát povedal dosť a rozhodol sa vyzbrojiť Lovcami komárov, ktorí by ničili liahniská a zabránili tak invázii otravného hmyzu. Nie je však všetko zlato, čo sa bliští a primátor Bratislavy Matúš Vallo už narazil na obrovský problém – a tým sú záhrady. 

 

Ku každoročnému problému s komármi sa hlavné mesto snaží tento rok postaviť zodpovedne. Naverboval ľudí, aby išli pomôcť spoločnému záujmu a zasiahli proti komárom. Tých dokonca zháňal aj cez najväčší portál na hľadanie práce. Primátor Matúš Vallo každého jedného “vojaka” vyzbrojil potrebnými informáciami a špeciálnou žufankou, ktorou kontrolovali hladiny stojatých vôd, či sa v nich nenachádza nepriateľ. Od dobrovoľníkov žiadal jediné – aby si raz týždenne vyčlenili zhruba dve hodiny, počas ktorých sa budú prechádzať po bratislavskej prírode a monitorovať stav komárov.

“Monitoring liahnisk mestským biológom, vedcom Univerzity Komenského v Bratislave, začal už vo februári, pravidelný monitoring prebieha od 1. marca. Spolu bolo doteraz vykonaných takmer 2500 monitoringov. Žiadny z nich nezaznamenal problematické množenie komárov, a to aj v dôsledku nevyhovujúcich klimatických podmienok,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová. Ako dodala do dnešného dňa sa na lov komárov prihlásilo zhruba 200 dobrovoľníkov. Prvá časť sa už pohybuje po prírode. “Prešli už odborným školením, to znamená, že už môžu v teréne monitorovať liahniská komárov a prostredníctvom aplikácie nahlasovať vzorky, ktoré následne naši odborníci vyhodnocujú a podľa hodnôt lariev nariadia potrebný zásah biologickým prostriedkom BTI,” vysvetlila Rajčanová.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Problémové sú záhrady

Vallo však priznáva, že narazil na problém, ktorý v súčasnosti nevie vyriešiť. A tým sú súkromné záhrady, na ktoré nemá hlavné mesto povolenie na vstup. A v súčasnosti nemá schválené ani vhodné prípravky na ničenie komárov na záhradách. “Magistrát by chcel záhradkárom dať k dispozícii tabletky s prípravkom na ošetrovanie vody – potrebuje však na to schválenie od úradov. Vhodné prípravky zatiaľ na Slovensku nie sú na takéto použitie povolené,” konkretizovala Rajčanová s tým, že mesto vynaložilo maximálne úsilie na boj s komármi, ale problém so záhradami a inými súkromnými plochami v súčasnosti vyriešiť nevedia. A práve tieto miesta môžu byť naďalej rajom pre komáre.

“V spolupráci s mestskými časťami preto pracujeme na systéme zabezpečenia likvidácie lariev komárov aj v týchto priestoroch. V záhradách môžu byť rizikovými miestami na rozmnožovanie komárov napríklad neprikryté sudy naplnené vodou či dokonca kvetináče, v ktorých stojí iba malé množstvo vody,” poukazuje Rajčanová s tým, že v takomto kvetináči sa môžu vyliahnuť stovky komárov a tie sa ďalej rozmnožovať. “Každý obyvateľ tak môže prispieť k znižovaniu počtu komárov práve predchádzaním podmienok vhodných na liahnutie komárov,” uzavrela Vallova hovorkyňa.

Galéria
Bratislava nasadí na boj s komármi dobrovoľníkov, drony i mestského koordinátora. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Bratislava nasadí na boj s komármi dobrovoľníkov, drony i mestského koordinátora. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Zdroj: pixabay.com
Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala na desiatkach liahnisk. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala na desiatkach liahnisk. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Zdroj: TASR – Pavol Zachar
Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala na desiatkach liahnisk. Zdroj: TASR / Pavol Zachar. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next