Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VAROVANIE METEOROLÓGOV Čaká nás teplý týždeň, no s častými a mimoriadne intenzívnymi búrkami

Čaká nás teplý týždeň s intenzívnymi búrkami. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Staré slovenské príslovia hovoria: Más lásky čas alebo studený máj, v stodole raj. Ale prvý májový týždeň bude mimoriadne príjemný, slnečný, s teplotami nad dvadsať stupňov, ale treba sa pripraviť aj na časté a intenzívne búrky.

 

Ako informuje imeteo.sk bude síce teplo, čo poteší milovníkov letného oblečenia, no pomerne rýchlo nás môžu schladiť prehánky a aj nebezpečné búrky. Čo by sme si mali zapamätať najmä pri plánovaní výletov do hôr a turistike . „Počasie na Slovensku začne ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá prevezme pod kontrolu počasie na našom území. Do našej oblasti bude prúdiť prúdiť teplý, no zároveň aj vlhký vzduch a práve takáto vzduchová hmota je v jarných a v letných mesiacoch veľmi nebezpečná. Vzduchová hmota sa totiž počas slnečného svitu pomerne ľahko a dobre labilizuje a v tomto labilnom vzduchu sa počas dňa vytvára kopovitá oblačnosť, z ktorej sa môžu sformovať prehánky a búrky,“ informuje imeteo.sk a dodáva, že jediný rozdiel bude v ich intenzite.

 

Čaká nás teplý týždeň s intenzívnymi búrkami. Zdroj: archív zoznam.sk

„Jeden deň budú prehánky a búrky výraznejšie, druhý zasa slabšie. Pokiaľ teda plánujete turistické aktivity, tak buďte veľmi obozretní. Práve rýchlo tvoriace sa prehánky a búrky bývajú v letnom období v horských oblastiach nebezpečné a blesky počas turistiky spôsobujú najväčšie zranenia, ba prípadne až úmrtia. Numerické predpovedné modely odhadujú, že prehánky a búrky sa očakávajú minimálne do konca prvej májovej dekády, čo je do 10. mája. Potom je vývoj neistý, no dlhodobé predpovedné modely počítajú s tým, že výrazná búrková aktivita tak skoro nepominie a búrlivo bude celú prvú májovú polovicu,“ konštatuje imeteo.sk.