Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VAROVANIE METEOROLÓGOV: Počasie bude na Veľkú noc bláznivé! Pripravte sa na vysoké denné teploty aj sneženie

Na Slovensku bude pokračovať bláznivé aprílové a jarné počasie. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Prvý aprílový týždeň priniesol na Slovensko nepríjemné, chladné, poriadne veterné a daždivé počasie, ktoré sprevádzali mimoriadne nízke ranné teploty. Pred blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami sa situácia zmení, aj keď pekne, slnečno a teplo nebude celý týždeň, ktorý sa tak rozdelí na dve časti.

 

Od pondelka bude na väčšine Slovenska slnečno a teploty sa postupne vyšplhajú v strede týždňa až nad dvadsať stupňov. No počas víkendu aj najmä v závere týždňa môžeme očakávať aj výraznejšie zrážky, silnejší vietor a citeľne sa ochladí. “Pomaly sa blíži Veľká noc, ktorá je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý pripadá každoročne na marec či apríl. Rímskokatolíci ho slávia prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Počas štyroch dní si pripomínajú Ježišovu poslednú večeru, umučenie, pochovanie a zmŕtvychvstanie. Tento rok vychádzajú Veľkonočné sviatky od 14. do 17. apríla. Už na Zelený štvrtok začne počasie u nás ovplyvňovať teplejší vzduch, v ktorom bude tlak vzduchu klesať. Od severozápadu postúpi nad Nemecko a Poľsko studený front spojený s tlakovou nížou nad Pobaltím a východnou Škandináviou. Bude preto jasno až polojasno. Miestami bude postupne oblačnosť pribúdať. Denné teploty vystúpia na jarných +16 °C až +22 °C,” informuje portál imeteo.sk.

 

Veľkonočné sviatky na Slovensku bude sprevádzať premenlivé počasie. Zdroj: TASR / Diana Semanová

Na Veľký piatok sa ale počasie zmení. “Cez strednú Európu bude od severozápadu postupovať studený front. Ten bude navyše spojený s tlakovou nížou nad Pobaltím a západným Ruskom. V piatok sa preto očakáva oblačné až zamračené počasie, pričom spočiatku bude miestami oblačnosti menej. Neskôr sa najmä na západe a severe vyskytne dážď alebo prehánky. Teploty budú ešte stále príjemné. A to zväčša od +15 °C do +21 °C,” konštatuje imeteo.sk. Podobne tomu bude aj na Bielu sobotu. “Cez našu oblasť prejde studený front ďalej smerom na juhovýchod. Za ním sa k nám v chladnejšom vzduchu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu od severozápadu. Bude preto premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe dážď alebo prehánky, na spomínanom severe od stredných polôh sneženie. ochladí sa. Maximálne denné teploty sa budú pohybovať od +6 °C do +15 °C,” dodáva portál. Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania bude najchladnejším dňom v týždni. “Bude prevažne oblačno a najmä na severe sa vyskytnú aj slabé prehánky. Teploty sa budú pohybovať od +4 °C do +12 °C,” uvádzajú meteorológovia.