Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VAROVANIE meteorológov: Počasie bude šialené, čakajú nás intenzívne búrky, prívalové dažde a povodne

ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Extrémne sucho, tropické horúčavy, minimálne zrážky, kritická situácia so stavom vodných tokov a podzemných vôd. Taká bola situácia ešte koncom uplynulého týždňa na Slovensku. Ale víkend všetko zmenil. Radikálna zmena počasia, intenzívne búrky a prívalové dažde spôsobili na viacerých miestach mimoriadne situácie.

 

V okolí miest Trstená a Tvrdošín intenzívne pršalo, 24-hodinnový úhrn zrážok tu od sobotňajšieho (20. 8.) večera dosiahol 60 až 100 milimetrov. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý v tejto súvislosti zaznamenal aj výrazný vzostup vodných hladín.

Intenzívnu zrážkovú činnosť pozorovali meteorológovia v posledných hodinách predovšetkým v povodí hornej Torysy a hornej Oravy. “Na ostatnom území úhrny zrážok len výnimočne presiahli 25 milimetrov,” priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav, podľa ktorého boli zväčša v intervale do desať milimetrov. Zrážkomerná stanica Lipovce v povodí hornej Torysy zaznamenala za veľmi krátku dobu úhrn 80,1 milimetra. Meteorológovia upozornili, že tam prichádzalo ďalšie pásmo zrážok, preto sa podľa nich táto hodnota s vysokou pravdepodobnosťou ešte navýši.

 

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR

V súvislosti s intenzívnym dažďom zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav v Trstenej na toku Oravica dosiahnutý tretí stupeň povodňovej aktivity a v Studenom potoku vo vodomernej stanici Oravský Biely Potok prechodne dosiahnutý prvý stupeň povodňovej aktivity. Krátkodobý výrazný vzostup zaznamenala aj vodomerná stanica v Sabinove na Toryse. “Výskyt povodňových úkazov sme počas nedeľného popoludnia zaznamenali aj mimo monitorovaných tokov,” poznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav. Na ostatných tokoch prevláda ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín. “Výnimkou je len slovenský úsek Dunaja, kde aktuálne dochádza k výraznému vzostupu v jeho hornej časti,” priblížili meteorológovia.

Dôvodom sú podľa nich výdatnejšie zrážky v nemeckej a rakúskej časti povodia. Hladina Dunaja v Devíne počas vrcholu vlny by nemala presiahnuť 300 a v Bratislave 400 centimetrov, čo sú hodnoty hlboko pod hranicou prvého stupňa povodňovej aktivity. Zvlnený studený front a blízkosť výškovej tlakovej níže spôsobovali počas nedeľného popoludnia tvorbu silnejších búrok na východe územia. Zrážkové pole s trvalejším dažďom sa podľa Slovenský hydrometeorologický ústav aktuálne nachádza nad severozápadným Slovenskom. Intenzívne zrážky v kombinácii s búrkami zasiahli počas víkendu predovšetkým východ Slovenska a Oravu, teraz sa výdatné zrážky posunú do ďalších lokalít.

 

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Ako informuje imeteo.sk takmer všetko, čo sa v okolí Tatier sformovalo, či už išlo o búrky alebo dážď, smerovalo ďalej na severozápad. Na Orave preto pršalo prakticky niekoľko hodín, čo neostalo bez následkov. “V Trstenej spadlo v priebehu 24 hodín 102 mm zrážok. Aj ďalšie stanice udávajú vysoké úhrny. Ide napríklad o Tvrdošín (94,8 mm), Lokca (73,9 mm) či spomínané Oravice kde spadlo 61,6 mm zrážok. Vynechať pritom nemôžeme ani východ. V Lipovciach pri Sabinove spadlo 92 mm zrážok. Na krajnom východe, v Osadnom, 34,7 mm a v Hranovniciach či Tatranskej Javorine 50 mm,” konštatuje imeteo.sk.

Intenzívne pole zrážok sa teraz nasúva nad západné Slovensko a nad západným Slovenskom zotrvá až do utorkového rána. “Na západnom Slovensku spadne ojedinele aj viac ako 100 mm zrážok. Najintenzívnejšie by malo pršať v noci a počas pondelka. Potom zrážky zoslabnú, ale to však nebude koniec. V priebehu pondelka a aj v utorok treba na Slovensku počítať s ďalšími zrážkami a aj s búrkami, ktoré môžu spôsobiť problémy,” zdôrazňuje imeteo.sk.