VEĽKÁ PREDPOVEĎ počasia na Vianoce, Silvester a Nový rok: Zažijeme aj REKORD!

SLOVENSKO – Dnes o 22.48 h nastane zimný slnovrat, čím sa začne astronomická zima.  Zimné počasie, ktoré na našom území panovalo niekoľko uplynulých dní práve teraz odchádza a k moci sa dostáva oveľa teplejšie počasie, ktoré sa bude stupňovať až do Vianoc. Vianoce prinesú mimoriadne teplé počasie, ktoré bude patriť k najteplejším za uplynulé roky. Informuje o tom portál imeteo.sk

 

Slovensko zažívalo v uplynulých dňoch mimoriadne chladné obdobie, ktoré prinieslo na naše územie mrazivé počasie. Na takmer celom našom území sa vyskytoval celodenný mráz a zažili sme najchladnejšie noci od začiatku zimy. Teploty klesali až pod -20 °C.

Teraz nás čaká presný opak. Nad Slovensko začal prenikať teplý vzduch, ktorý prinesie mimoriadne vysoké teploty. Teploty, ktoré sa očakávajú budú nezvyčajne vysoké.

Teplý vzduch už počas včerajšieho dňa začal prúdiť nad naše územie aj keď väčšina z nás ho zrejme ešte nepocítila. Teplý vzduch totiž zatiaľ prúdi len vo výškach a vďaka prítomnosti inverznej vrstvy, ktorá mu bráni poklesu do nižších polôh, máme teplé počasie zatiaľ len na horách. V Tatrách sa dnes teploty dostali až na +7 °C.

Teplý vzduch prináša aj veľmi nebezpečné počasie. Zrážky sú totiž prevažne kvapalné a keďže v nižších vrstvách mrzne, tak na podchladenom zemskom povrchu namŕzajú.

S nebezpečným počasím treba počítať ešte aj nasledujúci deň. Počasie ovplyvní studený front, ktorý na naše územie prinesie pomerne intenzívny mrznúci dážď najmä v noci zo stredy na štvrtok. Zároveň však tento studený front rozruší inverznú vrstvu a teplý vzduch tak prenikne aj do nížin.

Biele Vianoce sme na Slovensku nemali už 20 rokov a nedočkáme sa ich ani tento rok. Teploty by mali v nadchádzajúcich dňoch stúpať, pričom svoje maximálne hodnoty by mali dosahovať práve počas vianočných sviatkov, ktoré budú patriť k jedným z najteplejších za uplynulé roky.

 Práve na Štedrý deň zažijeme teploty, ktoré prekonajú hranicu +10 °C. Maximálne teploty by mohli siahať až k hodnote +12 °C.

Teplo bude aj počas noci. Mrazy, a aj to len slabé, sa očakávajú len v tých najchladnejších dolinách. Tohtoročné Vianoce tak budú mimoriadne teplé a začiatok Vianoc poznačí aj dážď.

Na prvý sviatok vianočný meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu predpovedajú polojasno až oblačno, teploty od 3 do 8 stupňov Celzia, na juhozápade až do 10 stupňov Celzia.

Na Štefana už bude oblačno až zamračené, s teplotami od 3 do 8. stupňov Celzia.

V medzisviatkovom období sa očakáva ochladenie, ktoré by mohlo priniesť snehové zrážky aj na sever Slovenska. Hoci na Silvestra a na Nový rok bude chladnejšie ako na Vianoce, výraznejšie ochladenie sa očakáva zrejme až po Novom roku.

 

Viac o téme: dážď, meteorológovia, Nový rok, oteplenie, počasie, poľadovica, predpoveď, Silvester, sneh, Vianoce

Súvisiace články