Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Dôležitá zmena v slovenskom zdravotníctve: Na TENTO úkon už nepotrebujete papierové výmenné lístky

Papierové výmenné lístky na PCR test nahrádza ich elektronická verzia. ZDROJ: Peter Korček

BRATISLAVA – Papierové výmenné lístky na PCR test nahrádza ich elektronická verzia. Lekár tak už nemusí výmenný lístok tlačiť a pacient si ho nemusí osobne vyzdvihnúť. 

 

Informovala o tom riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Daničová. Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu papierové výmenné lístky naďalej využiť. PCR testy sú od mája bezplatné len pre osoby staršie ako 60 rokov alebo na základe indikácie lekárom. Na štátom hradený PCR test je teda potrebný výmenný lístok od lekára. S cieľom zjednodušiť proces pre pacientov i lekárov spúšťa Národné centrum zdravotníckych informácií s podporou Ministerstva zdravotníctva SR plne elektronický proces. „Papierové výmenné lístky na PCR testovanie pre ľudí do 60 rokov sú už minulosťou. Pri stúpajúcich číslach COVID-19 pozitívnych pacientov ide o značné zjednodušenie procesu,“ skonštatovala Daničová. Elektronické výmenné lístky sú podľa jej slov už aktuálne. Po novom lekár zadá do informačného systému objednávku na PCR test a odošle ju do Národného centra zdravotníckych informácií.

 

Papierové výmenné lístky na PCR test nahrádza ich elektronická verzia. ZDROJ: Peter Korček

To následne pridelí termín a pacientovi potvrdí, že PCR mu indikoval lekár, o čom informuje aj laboratórium. „Po príchode na miesto odberu sa pacient preukáže SMS alebo emailom, nepotrebuje papierový výmenný lístok. Laboratórium vidí pri pacientovej vzorke aj údaje o lekárovi, ktorý PCR test indikoval,“ spresnila Daničová. Informácia o výsledku podľa jej slov príde pacientovi najneskôr do 96 hodín. Národné centrum zdravotníckych informácií zároveň spúšťa samoobslužný COVID-19 portál, ktorý umožní zmenu kontaktných údajov, prihlásenie sa na očkovanie, testovanie alebo vygenerovanie si digitálneho COVID-19 preukazu EÚ. „Bez nutnosti kontaktovať call centrum NCZI, všetko len pár klikmi. Na prihlásenie stačí telefónne číslo, rok narodenia a COVID-19-PASS,“ doplnila Daničová.