Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava

VEĽKÉ SŤAHOVANIE Slovákov zo západu na východ. Vianočné sviatky spôsobili kolaps dopravy

Kolóny Bratislava. Nové diaľničné úseky a križovatka Triblavina by ich mali eliminovať. ZDROJ: TASR - Dano Veselský

Cestovanie na sviatky je pre Slovákov národnou športovou disciplínou. Zo západu na východ sa pravidelne presúvajú tisícky motoristov, ktorí idú za rodinami, na chaty alebo dovolenky. Pred Vianocami je cestovná turistka maximálna a na hlavných ťahoch sa tvoria aj niekoľko hodinové kolóny.

 

Najväčší nápor na D1 na výjazde z Bratislavy zaznamenala Národná diaľničná spoločnosť v piatok (17. 12.) a to o 14 percent viac, ako je priemer. Aktuálne dopravné intenzity už klesajú. Informovala vedúca oddelenia komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková. Motoristov Národná diaľničná spoločnosť prosí o zvýšenú pozornosť, aby dorazili bezpečne k rodinám. “V piatok 17. decembra 2021 sme zaznamenali pri výjazde z Bratislavy po D1 86.629 prechádzajúcich vozidiel, čo predstavuje vyššiu intenzitu dopravy v priemere o 14 percent oproti bežným pracovným dňom roka,” uviedla Žgravčáková. V pondelok (20. 12.) bola vyššia intenzita dopravy v priemere o sedem percent, v utorok (21. 12.) to bolo o tri percentá. Úsekom D1 Vajnory – Zlaté Piesky prechádzalo v roku 2021 v pracovných dňoch v priemere 82.139 vozidiel.

 

Kolóny Bratislava. nové diaľničné úseky a križovatka Triblavina by ich mali eliminovať. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

“Zdá sa, že najväčší nápor motoristov má už bratislavská D1 za sebou, napriek tomu však apelujeme na zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť pred nadchádzajúcimi sviatkami,” upozornila hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti. Minulý rok pred Vianocami bola podľa Národnej diaľničnej spoločnosti situácia diametrálne odlišná. Motoristi odchádzali z Bratislavy už pred štvrtou adventnou nedeľou. “Nízke intenzity boli spôsobené vrcholiacou epidémiou ochorenia COVID-19 a lockdownom. Ľudia využívali predchádzajúci víkend a cestovali skôr, a to už v piatok 18. decembra 2020, výsledkom čoho boli namerané intenzity dopravy atakujúce celoročné maximá hlavne na území Bratislavského kraja, pričom prevažoval smer zo západu na východ,” uzavrela Žgravčáková