Regióny Bratislava

Veľké sviatočné prekvapenie pre deti v Bratislave. Pripravená je vianočná električka a sánkobus

Veľké vianočné prekvapenie pre deti v Bratislave. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Vianočnú atmosféru v Bratislave budú od soboty (4. 12.) ozvláštňovať vyzdobené vozidlá mestskej hromadnej dopravy. Už tradične sa budú môcť obyvatelia i návštevníci hlavného mesta denne previezť vianočnou električkou. Okrem nej bude po novom počas víkendov k dispozícii aj vianočne vyzdobený autobus, tzv. sánkobus.

 

Tohtoročná téma vianočnej električky sa nesie v duchu detských Vianoc. “Okrem tradičných svetielok, ktoré má po okolí, je vyzdobená ilustráciami detských kresieb. Taktiež vnútri sú ozdoby, ktoré vyrobili žiaci spojenej školy Mokrohájska,” priblížil na piatkovom tlačovom brífingu podpredseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Milan Donoval. Dodal, že novinkou električky bude hlásenie zastávok deťmi. Zastávky budú ohlasovať predškoláci a školáci. Verejnosť sa bude môcť električkou previezť denne až do konca roka. Premávať bude na bežnej premávkovej trati linky č. 1. “Štartuje na prvej zastávke Hlavná stanica, odtiaľ prechádza cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP, Námestie Ľudovíta Štúra, následne cez Šafárikovo námestie naspäť centrom mesta, Obchodnou ulicou a znova na Hlavnú stanicu,” spresnil Donoval. Ako dodal, keďže pre pandemické opatrenia ide o normálnu linku, je potrebné zakúpiť si bežný cestovný lístok.

V Bratislave začne od soboty jazdiť vianočná električka i sánkobus. ZDROJ: TASR

Vianočná električka bude jazdiť približne v polhodinových intervaloch, pričom bude vyznačená aj v cestovných poriadkoch. “Cestovný poriadok linky č. 1 bude mať odchody, pri ktorých bude vločka, ktorá bude symbolizovať vianočnú električku,” vysvetlil podpredseda.       Druhým vyzdobeným vozidlom bude sánkobus, ktorý bude cez víkendy premávať z Koliby na Kamzík na trase linky 144. Zdobiť ho bude polep zobrazujúci bratislavské dominanty v zasneženom prostredí. Rovnako bude v cestovných poriadkoch vyznačený symbolom vločky. Dopravný podnik sa inšpiroval lyžiarskymi skibusmi, ktoré v strediskách pomáhajú odbremeniť preplnené parkoviská. “Podobne aj dopravný podnik chce posilneným spojom linky 144 znížiť počet áut na v lesoparku  bezkonkurenčne najobľúbenejšom Kamzíku,” priblížil Dopravný podnik.

V prípade snehu a vhodných podmienok na zimné športy, ako napríklad sánkovanie, plánuje podnik vypravovať sánkobus denne a v predĺženej prevádzke až do 19.30 h. Informovať o tom bude na svojom webe. Podľa viceprimátorky Bratislavy Tatiany Kratochvílovej nápad sánkobusu zároveň dopĺňa projekt, na ktorom mesto aktuálne pracuje. “A to je sprístupnenie sánkovania a lyžovania hore na Kamzíku, kde sme teraz pred pár dňami sfunkčnili verejné osvetlenie, teda tam bude možné ísť aj večer,” doplnila.

Galéria
Počas Vianoc a Silvestra bude regionálna doprava premávať v inom režime. ZDROJ: TASR
V Bratislave začne od soboty jazdiť vianočná električka i sánkobus. ZDROJ: TASR
V centre Bratislavy budú od nedele jazdiť dve vianočné električky. ZDROJ: TASR
Svätý Mikuláš je historická a reálna postava, ktorá nosí deťom darčeky a sladkosti. ZDROJ: TASR
Darčeky na Slovensku nosí Ježiško, Dedo Mráz aj Santa Klaus ZDROJ: TASR
Vianoce sú sviatkom pokoja, pohody a rodinnej atmosféry. ZDROJ: TASR
navigate_before
navigate_next