Regióny Bratislava

VEĽKÉ VAROVANIE LEKÁROV! Nie len COVID-19, aj chrípka môže spôsobiť zlyhanie srdca, infarkt aj smrť

Pacient leží na jednotke intenzívnej starostlivosti. ZDROJ: TASR / AP

BRATISLAVA – Sychravé počasie, teploty okolo desať stupňov, prízemný mráz, dážď, čerstvý vietor. To všetko sú atribúty, ktoré počas jesene zvyšujú počet respiračných chorôb a pneumokokových infekcií, ktoré ohrozujú najmä starších ľudí. Odborníci preto upozorňujú, že v kombinácii s vírusovými ochoreniami, ako je chrípka alebo ochorenie COVID-19, sa zvyšuje aj riziko ďalšej infekcie s ťažkým klinickým priebehom a vysokou úmrtnosťou.

 

Podľa údajov Národného portálu zdravia na Slovensku v období chrípkovej epidémie evidujeme priemerne 816 úmrtí za rok, ktorých príčinou je chrípka. Z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku. Tá podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku. “Je vedecky dokázané, že chrípkový vírus pôsobí na výstelku ciev. Vznikne zápal a ten môže spôsobiť ich upchatie,” informuje Národný portál zdravia. Chrípka sa podľa informácií zo spomínaného portálu podieľa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt myokardu, zlyhanie srdca, mozgová príhoda. Môže zhoršiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a cukrovku, spôsobiť tromboembóliu, zmätenie, delírium, akútne poškodenie obličiek alebo dokonca smrť. “Chrípka je infekčné ochorenie s vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou a hromadia sa dôkazy, že môže spúšťať rôzne kardiovaskulárne príhody,” konštatuje prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

 

Lekárka v špeciálnom ochrannom odeve, ochrannom štíte a ochrannom rúšku n covid oddelení UNB. ZDROJ: TASR – Michal Svítok
Navyše aj tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na relatívne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne sa dá podľa Národného portálu zdravia predpokladať, že zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií. “Nemôžeme povedať, či bude vírus silnejší alebo slabší. Tento rok však nemáme protilátky, pretože sme sa s vírusom chrípky minulý rok nestretli. Preto predpokladáme, že imunitu nemáme a že priebeh ochorenia bude o to horší,” dodala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová. “Významným rizikovým faktorom z hľadiska miery úmrtnosti a hospitalizácií sú koinfekcia, teda súčasne prebiehajúca infekcia alebo následná infekcia. Pri súčasne prebiehajúcej infekcii invazívneho pneumokokového ochorenia a ochorenia COVID-19 je riziko úmrtia až 63,2 percenta,” povedal Štefan Laššán zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.