Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Veľké zmeny: TIETO doklady v novembri radšej NEVYBAVUJTE! TOTO je dôvod

Vybavovanie občianskych preukazov sa spomalí. Ilustračné foto. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Pozor veľké zmeny pri vybavovaní občianskych preukazov. Zajtra si ho nevybavíte vôbec, v nasledujúcich dňoch obmedzenia pri vybavovaní budú pokračovať.

Ministerstvo vnútra SR nebude v piatok 18.11. prijímať žiadosti o vydanie občianskeho preukazu. Súvisí to s prípravou na vydávanie biometrických občianskych preukazov s čipom. „V dôsledku týchto posledných krokov pred spustením vydávania biometrických občianskych preukazov je potrebné počítať s obmedzeniami pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu,“ upozorňuje ministerstvo vnútra na sociálnych sieťach. V piatok 18.11. na polícii vybavia len klientov, ktorí majú na tento deň vytvorenú online rezerváciu. Spúšťanie vydávania biometrických občianskych preukazov obmedzí prevádzku oddelení dokladov do konca novembra. “ V posledných novembrových dňoch vybavia menej žiadateľov o vydanie občianskeho preukazu. Proces sprevádzaný s podaním žiadosti o vydanie občianskeho preukazu a jeho vydaním sa spomalí,“ uviedlo ministerstvo. Verejnosť žiada o trpezlivosť.

Parlament pred niekoľkými dňami schválil návrh, na základe ktorého môže ministerstvo vnútra začať vydávať biometrické bezkontaktné občianske preukazy o mesiac skôr ako pôvodne, čiže už od decembra 2022. „Ministerstvo vnútra preto všetkým odporúča požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu až v decembri,“ odporúča ministerstvo. V súčasnosti vydávané občianske preukazy majú zákonom určenú 10-ročnú platnosť skrátenú do augusta 2031. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý obsahuje aj odtlačky prstov.

Keďže vnútroštátne právo v oblasti ochrany údajov musí byť v súlade s právom EÚ, nie je možné uchovávať databázy biometrických údajov (podoba tváre a odtlačkov prstov). Z toho dôvodu bola deaktivovaná aj elektronická služba na podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu. O vydanie občianskeho preukazu je teda možné požiadať len osobnou návštevou ktoréhokoľvek oddelenia dokladov OR PZ. Odporúčame verejnosti zvoliť menšie policajné pracoviská, kde sú čakacie doby výrazne nižšie ako vo veľkých klientskych centrách.