Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ zmeny! SANITKA už nebude prvá pri pacientovi: Kto bude rozhodovať o prevoze? Vieme viac

Ilustračné. Zdroj: TASR / Michal Svítok

SLOVENSKO – Slováci sa musia pripraviť na úplne iný systém fungovania sanitiek. Doteraz sme si v prípade núdze volali ambulancie rýchlej lekárskej pomoci automaticky. Po novom nás však do nemocnice neodvezú len tak. Ako to teda bude?

 

Ministerstvo zdravotníctva chce zaviesť nový typ posádky „RV“ (rendez vous), teda ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime. Podľa tohto fungovania by prišiel na miesto k volajúcemu ako prvý lekár, ktorý až následne zhodnotí podľa zdravotného stavu pacienta, či musí byť dotyčná osoba prevezená do nemocnice.

„Ide o osobné motorové vozidlo s lekárom a s materiálno-technickým vybavením podobným ambulancii rýchlej lekárskej pomoci,“ vysvetľuje Ministerstvo zdravotníctva.

Rýchlejšie a dostupnejšie

Hlavným dôvodom zavedenia „RV“ systému je podľa rezortu rýchlosť a dostupnosť presunu sanitky k pacientovi. V súčasnosti totiž na zásahy ku pacientom so zlyhaním niektorej, respektíve všetkých, životných funkcií smerovali dve sanitné vozidlá dodávkového typu s kompletným vybavením, vrátane vybavenia na transport pacienta – posádka rýchlej lekárskej pomoci a najbližšia posádka rýchlej zdravotnej pomoci. „Posádka RV sa ale vzhľadom na veľkosť osobného motorového vozidla jednoduchšie dostáva ku pacientovi, najmä v mestskom prostredí s hustou dopravnou premávkou,“ dodáva ministerstvo.

Vodiči sanitiek nedostanú stabilizačný príspevok, hrozí ich zvýšený odlev. ZDROJ: archív zoznam.sk

Má to však aj ďalšie výhody. Lekár posádky RV následne na základe stavu pacienta buď pokračuje vo vozidle rýchlej zdravotnej pomoci do nemocnice, alebo je v podstate skoro okamžite dostupný pre ďalší zásah ku pacientovi potencionálne ohrozenom na živote. „Zavedenie tohto typu posádky podľa analýz Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky zlepší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby pre pacientov a skráti čas, za ktorý dokáže pacient v ohrození života dostať odbornú zdravotnú starostlivosť,“ uzatvára rezort.

Ešte si počkáme

Ministerstvo zdravotníctva navrhovalo „RV“ posádku do novely narýchlo. Účinnosť tohto zákona od 1. marca 2023 je však nereálna, o novele ešte nerokovala vláda ani parlament. „Prvé transformované posádky budú v systéme od 1. októbra 2025, nasledujúca transformácia od 1. 1. 2026 a od 1. 7. 2026 sa plánuje s ukončenou transformáciou všetkých 25 posádok,“ uvádza ministerstvo.

Ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime by sa teda na Slovensku mali objaviť v októbri 2025.