VEĽKÉ ZMENY Tieto detské pochúťky úplne ZRUŠIA! TU je ich VEĽKÝ prehľad

BRATISLAVA – Obľúbené detské jedlá, na ktorých vyrastali aj mnohí z nás, v školských jedálňach či bufetoch končia. Úrad verejného zdravotníctva chce deti  nalákať na zdravšiu stravu. Viac ako tucet maškŕt, medzi inými aj langoše či chlieb vo vajíčku, už v školských stravovacích zariadeniach nenájdete.

 

Školské bufety prejdú zmenami. Dostane sa do nich viac zdravších potravín a nápojov. Nezdravé z pultov buď zmiznú, alebo sa upraví ich ponuka. Rozhodol tak Úrad verejného zdravotníctva SR. „U detí chceme týmto krokom podporovať zdravú voľbu potravín a nápojov a povzbudiť ich, aby sa stravovali zdravšie,“ uviedli hygienici.

Hlavným dôvodom tejto zmeny je fakt, že obezita postihuje už aj najmladšie ročníky. Podľa štatistických údajov za rok 2022 máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí evidovaných v rámci ambulancií všeobecnej starostlivosti o deti a dorast.

„Zdravší sortiment v školských bufetoch spolu s ponúkanými jedlami zo školských jedální vytvorí výživovo hodnotnú ponuku potravín a jedál pre deti v priestoroch, v ktorých trávia podstatnú časť dňa. Deti to prirodzene navádza k zdravším rozhodnutiam a zvýši to pravdepodobnosť, že si aj prostredníctvom školského prostredia osvoja vzorce zdravšieho stravovania,“ vysvetľuje ÚVZ SR.

V školských bufetoch sa bude po novom nachádzať predovšetkým čerstvého ovocie a zelenina, nápoje a prírodné šťavy bez konzervačných prípravkov či mäsové výrobky s obsahom mäsa minimálne 80%. Predávať sa tam už nebudú presladené nápoje, nápoje s kofeínom, taurínom, chinínom alebo hamburgery či vyprážané jedlá.

Pozrite sa s nami, ktoré potraviny už deti v jedálňach či bufetoch nenájdu! 

Obľúbená detská pochúťka, chlieb vo vajíčku, vymizne zo všetkých školských zariadení.

Chlieb vo vajci v bufetoch deti nenájdu. ZDROJ: wikipedia.org

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: bufet, detské, hygienici, jedáleň, jedlo, pochúťky, škola, strava, zdravá strava

Súvisiace články