Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ ZMENY v zdravotníctve: Chcete ísť na PN-ku? TOTO vám to skomplikuje!

Ilustračné. ZDROJ: pixabay.com

BRATISLAVA – Doteraz boli dobrovoľné, o chvíľu však nebudete mať na výber. S papierom už k obvodným lekárom pôjdete zbytočne. Elektronické PN-ky budú od júna tohto roka u lekárov prvého kontaktu povinné.

 

Názory sa líšia. S novými elektrotechnickými vymoženosťami prišli na rad aj zmeny v zdravotníctve. Doteraz bolo zvykom, že sme od obvodných lekárov po vyšetrení odchádzali na PN-ku so štósom papierov. O pár mesiacov sa to však definitívne zmení.

Od 1. júna 2022 bola zákonom zavedená do praxe tzv. elektronická pracovná neschopnosť, s tým, že lekári majú rok na to, aby si na nový systém zvykli. Ošetrujúci lekár totiž mohol počas prechodného obdobia, t.j. do 31.mája 2023 potvrdzovať dočasnú pracovnú neschopnosť na tlačive tak, ako doposiaľ. Povinnosť vytvárať záznam e-PN je od 1.6.2023.

Spätná PN-ka nebude možná

To však skomplikuje život predovšetkým niektorým pacientom. Najzásadnejší nedostatok elektronickej PN-ky je v tom, že sa nedá ukončiť spätne. Lekári však upozorňujú, že pacienti nemusia mať obavy. Elektornickú PN-ku im vedia aj napriek tomu  vystaviť do 3 dní dozadu.

Opýtali sme sa aj Slovákov, aký majú názor na túto službu. „Podľa mňa to má svoje výhody aj nevýhody. Základnou výhodou je to, že človek nemusí chodiť od lekára s desiatkami papierov v ruke a ešte čakať, kým to vybaví. Takto je to jednoduchšie. Negatívom je však to, že sa spoliehame na elektriku. Tá, ako sme si v poslednej dobe všetci všimli, je dosť nespoľahlivá,“ hovorí Prešovčan Tomáš.

ANKETA: Slováci nesúhlasia

Podľa Dagmary, ktorá má dlhodobé zdravotné problémy, je tento systém vyslovene absurdný. „Nemám nič proti zavedeniu elektronických PN, ale pre ľudí, ako som ja, ktorí musia pravidelne s akútnymi bolesťami utekať na pohotovosť a následne sa doma ešte liečiť pár dní, je to bezvýchodisková situácia. Moja lekárka mi tak nebude vedieť spätne vypísať PN-ku, a ako to potom vysvetlím svojmu zamestnávateľovi?“ rozčuľuje sa Košičanka.

Aj ďalší obyvatelia Slovenska so zavedením elektronickej PN nesúhlasia. Čítajte viac ďalej!