Regióny Bratislava Top

Veľkonočné sviatky zmenili otváracie hodiny supermarketov. Poradíme, ako nakúpiť bez respirátora

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Pred nami sú ďalšie sviatky, ktoré opäť nestrávime tak, ako sme možno zvyknutí. Koronavírus stále zasahuje do každej oblasti života a Veľká noc sa aj tentokrát bude musieť zaobísť bez šibačov, vedier ľadovej vody či veľkých rodinných návštev. Ale veľkonočný stôl ani v týchto časoch neostane vo väčšine domácností prázdny. Nákup potrebných surovín na prípravu tradičných pochúťok by ste si však nemali nechávať na poslednú chvíľu. Supermarkety si totiž pripravili ďalšie zmeny otváracích hodín. Zoznam.sk vám prináša prehľadný sumár všetkých zmien, ktoré vás už neprekvapia.

 

Ani počas veľkonočného ošiaľu netreba zabudnúť na protiepidemiologické opatrenia, ktoré tu už platia nejeden mesiac. Pokiaľ si nechcete počkať desiatky minút pred bránami obchodu, naplánujte si nákup tak, aby ste sa vyhli seniorským hodinám medzi 9:00 až 11:00. Práve tento čas je vyhradený na nakupovanie pre osoby staršie ako 65 rokov a po novom aj zdravotne ťažko postihnuté osoby a ich sprievod, prípadne osoby, ktoré im idú nakúpiť. Iné skupiny zákazníkov si musia počkať.

Zmenené otváracie hodiny supermarketov počas Veľkej noci. Zdroj: Zoznam.sk

Rovnako sa tak do interiéru obchodu nedostanete inak ako s respirátorom, ktorý prekrýva dýchacie cesty. Odborníci však odporúčajú, aby sa rúško stalo neodňateľnou súčasťou našej výbavy aj v prípade pobytu v exteriéri. Hlavný hygienik SR Ján Mikas tvrdí, že sa epidemiologická situácia na Slovensku mierne zlepšuje, preto je mimoriadne dôležité, aby sme nepoľavovali.

Nákup by ste si mali vybaviť v najbližšom obchode. Od 25. marca totiž platia sprísnené podmienky, ktoré hovoria aj o zákaze vychádzania po 20. hodine. Nové nariadenie tak pretavili supermarkety do svojich otváracích hodín a po 20. hodine už nenakúpite. Prevádzky tiež musia dodržiavať obmedzenie, ktorým sa reguluje počet zákazníkov v obchode. Na 15 metrov štvorcových pripadá jeden zákazník.

 

Supermarkety okresali kvôli zákazu vychádzania po 20-tej hodine svoje otváracie hodiny. Zdroj: pixabay.com

Nákup bez respirátora?

Áno, čítate správne. Aj v týchto časoch sa dá nakupovať bez ochrany dýchacích ciest a nikto vás za to nebude lynčovať či pokutovať. Reč je o online nákupoch, ktoré sa v čase pandémie tešia veľkej obľube. Túto službu začínajú ponúkať aj supermarkety. Expresné doručenie čerstvých potravín priamo do domácnosti garantuje nejeden reťazec. Výber z viac ako 14-tisíc produktov, zvolenie ľubovoľného času doručenia, ale aj možnosť platby kartou ponúka Tesco online. Podobnú službu pripravila pre zákazníkov aj sieť potravín Delia. Nakúpiť si tak potraviny bez zbytočného ohrozovania sa vírusom či bez zdĺhavého čakania v rade už nie je sci-fi. Ovocie, zeleninu a ďalšie tisíce potravín vám priamo pred dvere dovezie aj sieť potravín Lunys.

No a pokiaľ vám chýba spotrebný tovar, ako veci do domácnosti, kuchyne či pracovnej dielne, k dispozícii vám je aj Lidl, ktorý rozbehol svoj e-shop. Online predaj potravín a ich distribúciu však nemá k dispozícii.

 

Na nákup už viac nemusíte chodiť fyzicky. Zdroj: pixabay.com