Regióny Bratislava Top

VEĽKÝ KOLAPS vysokých škôl! TÁTO univerzita už varuje: “Naše brány ZATVORÍME, nemáme iné východisko”

Univerzita Komenského v Bratislave. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Pred pár týždňami Slovenská rektorská konferencia upozorňovala, že reálne hrozí úplný kolaps vysokých škôl, a to kvôli energiám. Mnohí sa domnievali, že aj keby k tomuto kroku pristúpili, výučba by sa presunula do online prostredia. To však Univerzita Komenského v Bratislave odmieta. Ak sa niečo nezmení, hrozí, že jedna z našich najväčších vysokých škôl uzavrie svoje brány.

 

Ešte začiatkom tohto mesiaca, konkrétne 13.9. 2022, Slovenská rektorská komora zverejnila výzvu, v ktorej upozorňovala na úplný kolaps vysokých škôl, ku ktorému, podľa nej, môže dôjsť. “Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití, či prežití vôbec. Vzhľadom na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021, 2022 a plánovaný pokles v roku 2023 v úhrne o 72 mil. eur nie je možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl,” poznamenali v tlačovej správe.

Vláde preto dali základné body, ktoré treba zmeniť, ak chceme školstvo na Slovensku aj naďalej udržať. Konkrétne ide o to, aby vláda:

  1. zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl, a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020.
  2. sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené bezprecedentnou energetickou krízou.
  3. dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako v okolitých krajinách.

Ak k týmto zmenám nedôjde, Slovenská rektorská konferencia upozorňuje, že budú musieť školy k 17. novembru 2022 svoje brány uzavrieť a prestať plniť svoje poslanie.

Univerzita Komenského varuje, náklady na energiu sú skutočne vysoké

Mnohí preto začali špekulovať, či dôjde k úplnému zavretiu škôl alebo sa štúdium presunie do online priestoru. Univerzita Komenského v Bratislave patrí k slovenskej špičke, v prestížnom rebríčku QS World University rankings sa jej podarilo obsadiť pozície 651-700. A práve táto naša top Univerzita varuje, že hrozí jej úplné zatvorenie.

K tomuto riešeniu ju tlačí neustále zvyšovanie nákladov na energie. Hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller nám povedala jasné stanovisko: “Ak nám vláda nedorovná chýbajúcu sumu za energie, nebudeme schopní splácať faktúry za dodávky plynu a elektriny. Už niekoľko mesiacov deklarujeme, že to sami nezvládneme.” V tomto kalendárnom roku Univerzite Komenského v Bratislave chýba na zaplatenie energií až 5,5 milióna eur. “Faktúra za energie sa nám z roka na rok zvýšila o 170 %. Ceny na budúci rok nevedia predpovedať ani dodávatelia. Prijali sme však sériu odporúčaných úsporných opatrení, ktorými chceme znížiť spotrebu o 10 – 15 %,” priblížila hovorkyňa.

Univerzita Komenského. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

To však nie je jediný problém. Podľa hovorkyne totiž vládu žiadajú aj, “o dorovnanie financovania na úroveň roka 2020 a o dofinancovanie výpadku v národných a európskych projektoch. Pri prerušení výučby sa budeme koordinovať s ostatnými vysokými školami, aby sme postupovali jednotne.” 

Hrozí úplné zatvorenie školy

Dištančnú výučbu, o ktorej sa tak často diskutuje, podľa hovorkyne úplne odmietajú. Ako uviedla, to nie je riešenie zlej ekonomickej situácie. “Nie je to pre nás žiadna reálna úspora. Internáty by museli pre študentov aj tak zostať otvorené a rovnako ani fakulty nemôžeme úplne zatvoriť. Nechceme prenášať zodpovednosť a náklady na našich zamestnancov,” poznamenala Lenka Miller.

Ak sa teda nič nezmení, budú musieť svoje brány úplne uzavrieť. Študenti, ktorí sú v končiacich ročníkoch, tak pravdepodobne nebudú môcť dokončiť svoju niekoľkoročnú snahu. Podľa hovorkyne dnes všetko závisí od vlády. “Už to nie je v našich rukách,” prezradila pre zregionu.sk hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave.

Univerzita Komenského. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

Premiér prisľúbil pomoc

Pred pár dňami premiér Eduard Heger počas návštevy Univerzity Mateja Bela prisľúbil univerzitám pomoc, ktorú tak nevyhnutne potrebujú. “Energetickej krízy sa absolútne nemusíte obávať. Som si istý, že spolu to zvládneme, my vás určite nenecháme na ‘holičkách’. Verím tomu, že 17. november bude deň oslavy hrdinstva našich študentov a určite to nebude deň zatvárania škôl,” zdôraznil Heger.

Ako ďalej dodal, “pre mňa ako premiéra sú vzdelávanie a zdravotníctvo najvyššou prioritou. Chcem stavať na dvoch pilieroch, na zdravom a vzdelanom národe. Pre krajinu, ktorá ho má, nič nie je nemožné.”