Spoločnosť Regióny Bratislava Domáce Top

Vianočné trhy v Bratislave už tradične lákajú na dobroty. Pozrite, čo všetko tam nájdete

Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

BRATISLAVA – Čas vianočných sviatkov sa neúprosne blíži a v uliciach hlavného mesta sa už  teraz môžete započúvať do tónov vianočných kolied. Vôňa chutného jedla a tradičných vianočných nápojov vás správne sviatočne naladí. Aj my sme rozhodli na vlastnej koži vyskúšať atmosféru pravých bratislavských vianočných trhov, ktoré otvorili svoje brány pre ľudí len včera.

 

Tento rok si organizátori Vianočných trhov v Bratislave pripravili 99 stánkov, ktoré sa rozprestierajú na dvoch bratislavských námestiach. Na Hlavnom námestí si pochutíte v 72 stánkoch s občerstvením či sladkými dobrotami. Na Františkánskom námestí zas môžete nájsť okrem tradičného jedla aj stánky s drevenými hračkami, zimnými doplkami a vianočnými darčekmi.

Síce nás Martin na bielom koni ešte nepoctil snehovou prikrývkou, prechádzka medzi rozžiarenými stánkami vás vtiahne do pravej vianočnej atmosféry. Prvé chladné počasie pomôže prekonať lahodné varené víno. Pozreli sme aj za pulty stánkov a zisťovali sme, čo je pre predajcov najväčšou motiváciou prichádzať rok čo rok do Bratislavy na trhy. Niektorí sú tu pre vás už 10 rokov, či už je niekoľko stupňov nad nulou alebo ich trýznia mínusové teploty. ,,Je tu skvelá atmosféra, veľa práce a zákazníci sú s naším sortimentom spokojní,” povedala majiteľka stánku s občerstvením Iveta. ,,Tu je radosť pracovať. Zahrievame sa varením, ale punč nepijeme. Sme predsa v práci,” doplnila s úsmevom ďalšia z majiteliek Zuzana.

Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

Jedna zo živnostníčiek sa zasa posťažovala na podmienky, ktoré im mesto vytvára. Napriek tomu, že nájom na vianočných trhoch sa dokáže vyšplhať až na niekoľko tisíc, tentokrát jeho výška problémom nebola. ,,Každý rok sú tu rovnaké podmienky a čakáme kedy sa zmenia. Nemôžeme mať napríklad ohrievače, lebo je tu veľká spotreba elektriky, musíme mať teda plynové,” prezradila majiteľka stánku s lokšami Denisa.

Lahôdky pre každého

Ako to aj v mnohých prípadoch býva, na svoje si prídu najmä mlsné jazýčky. Stánky so skutočne bohatou ponukou jedál sú pre vás otvorené od 10:00 do 22:00 hodiny. Podľa majiteľov najväčší záujem je o lokše, cigánske pečienky, zemiakové placky a víno. Preto sme sa rozhodli zmapovať ceny, ktoré na bratislavských vianočných trhoch nájdete.

 • tradičné lokše 1,30 € až 2 €
 • cigánska pečienka 4 €
 • chlieb s cibuľou 1,20 €
 • kapustnica 3,50 € až 4 €
 • zemiakové placky 3 €
 • trdelník 3 €
 • vianočný punč 2 € až 2,50 €
 • TURBO punč 4 € až 5 €
 • detský punč 1,30 € až 1,50 €
 • varené víno 1,50 € až 2 €
 • medovina 1dcl 1 €
Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

Zahraničné návštevy

Medzi návštevníkmi tradičných vianočných trhov stretnete množstvo zahraničných turistov. Ján z Čiech sa priznal, že na bratislavské trhy sa chodí do sýtosti najesť už tretí rok. Jim z Londýna, ktorý bol navštíviť priateľov na Slovensku, si zas pochvaľoval príjemnú atmosféru, jedlo, krásne Slovenky a detský spev. ,,Je mi tu super a vždy mi tu aj bolo. Chodím sem s najlepšou priateľkou už ani neviem koľký rok. Dali sme si vianočné vínko, je tu dobrá atmosféra, sú tu dobré vianočné vône a aj výzdoba dotvára tú perfektnú vianočnú atmosféru,” povedala oddaná návštevníčka z Bratislavy. ,,Keby som sem neprišla, tak by som si to vyčítala. Jednoducho trhy patria k Vianociam,” doplnila bratislavčanka Dagmar.

Mnohých návštevníkov Vianočných trhov v Bratislave láka aj kultúrny program. O ten sa postaralo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). Až do 22.decembra je pre vás pripravených množstvo detských tanečných, ale aj speváckych vystúpení, folklórnych tancov a vianočných koncertov. Rozprávkové Vianoce práve včera odštartoval anjel, ktorý priletel z nebies a symbolicky rozsvietil vianočný stromček.

Advent za dverami

Deň čo deň sa čoraz viac blížime k milovanému 24.decembru. S týmto dátumom sa neodňateľne spájajú aj predvianočné prípravy či nákup vianočných darčekov. V uliciach sme zisťovali ako sú na tom s vianočnými prípravami bratislavčania. ,,Nikdy nemám vianočný stres. Ani napriek tomu, že nakupujem darčeky vždy na poslednú chvíľu. Jednoducho to vždy stihnem,” prezradil sám na seba Tomáš z Bratislavy. ,,Chodím sem čerpať inšpiráciu každý rok. Nakúpené ešte nemám, ale v hlave už mám plán,” povedala s odhodlaním pani Dagmar. Stretli sme aj niekoľko poctivcov, ktorí si nič neodkladajú na neskôr. ,,Každoročne nakupujem darčeky v predstihu. Neznášam keď ľudia robia okolo týchto nákupov obrovské haló,” poznamenala návštevníčka vianočných trhov Miroslava.

Galéria
Z trhov si môžete priniesť aj hrnček na pamiatku. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Rozprávkové Vianoce včera odštartoval anjel, ktorý priletel z nebies a symbolicky rozsvietil vianočný stromček. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Na slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka sa prišlo pozrieť množstvo ľudí. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Tento rok si pre vás organizátori Vianočných trhov v Bratislave pripravili 99 stánkov s rôznym sortimentom. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Niektorí predajcovia sú tu pre vás už 10 rokov. Neprekážajú im ani mínusové teploty. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Na vianočných dobrotách si pochutnajú malí, ale aj veľkí. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Podľa majiteľov najväčší záujem je o lokše, cigánske pečienky, zemiakové placky a víno. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
Na trhoch môžete nazbierať inšpiráciu na vianočné darčeky. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz
navigate_before
navigate_next