Regióny Bratislava Top

VIDEO Ďalší PODVOD na scéne: Robotníkom naleteli starí aj mladí, peniaze viac nevideli

Zdroj: tip čitateľa

BERNOLÁKOVO – Praktiky podvodníkov naberajú na obrátkach. Slnečné počasie otvorilo dvere ďalšej špinavej taktike, z ktorej sa vám zdvihne žalúdok. Po novom cena, ktorú si s “majstrom” dohodnete pred začatím práce, nemusí byť konečná a preplatiť ju môžete o stovky eur. Doplatil na to napríklad senior z Bernolákova. Ten si najskôr s robotníkmi dohodol pomerne prijateľnú cenu za vykonanú prácu, no na koniec bolo všetko inak. A dôchodcu museli pred agresívnymi robotníkmi zachraňovať až susedia. Nejde pritom o ojedinelý prípad.

 

S príchodom jari sa začínajú aj práce okolo domu, pri ktorých sme často odkázaní na pomoc odborníka. Avšak nájsť spoľahlivého majstra je v takýchto dňoch veľmi náročné. To využívajú aj nečestní podnikatelia, ktorí sa neštítia oklamať dôverčivých Slovákov. Na podobných podvodníkov narazil aj senior z Bernolákova, ktorého vyasfaltované parkovisko stálo poriadny balík. S ponukou ho pritom oslovili samotní robotníci. Pôvodne sa dohodli na tom, že približne 10 metrov dlhé a 3 metre široké parkovisko bude stáť 250 eur. Hovorili pritom o výhodnej cene, nakoľko robotníci ponúkali prebytočný asfalt, ktorí im zostal z predchádzajúcej “fušky”. Ale po “dokončení” práce sa všetko zmenilo.

Seniora zachraňovali susedia

Nielenže robotníci odovzdali neúplne vyasfaltované miesto, ale dokonca aj navýšili pôvodnú sumu o stovky eur. Zrazu sa cena za prácu vyšplhala na neuveriteľných 900 eur. Po tom, čo dôchodca odmietol zaplatiť premrštenú čiastku, začala po ňom partia približne 8 robotníkov kričať. Vraj sa zle pochopili a od začiatku hovorili o takejto cene. Počas agresívnej výmeny názorov si dôchodcu zastali susedia a snažili sa s robotníkmi rozumne dohodnúť. ,,Pribehli sme tam, že čo sa deje. Začali sme sa s nimi hádať, že na niečom sa dohodli. Potom prišli k nám ďalší ľudia z okolia. Robotníci postupne sadali do auta a nakoniec odišli,” prehovoril pre Zoznam.sk svedok incidentu, ktorý sa z obavy o svoje zdravie a majetok rozhodol zostať v anonymite.

Robotníci odovzdali nedokončenú prácu. Zdroj: tip čitateľa

Senior na vyplatenie robotníkov nemal dostatok peňazí a musel navštíviť bankomat. K dispozícii mal pôvodne “len” 300 eur, ktoré mu mali vystačiť na zaplatenie práce. Nedokončené parkovisko vyšlo nakoniec dôchodcu po hádke s agresívnymi mužmi na približne 700 eur. ,,Ale myslím, že keby sme tam nenabehli toľkí, tak by od neho vybrali aj tých 900 eur, pretože si mysleli že tam bude sám,” doplnil svedok.

Nedokončené parkovisko stálo seniora balík peňazí. Zdroj: zoznam.sk

Slovensko sa hemží podvodníkmi

Ako prax ukázala, nejde o jedinú firmu, ktorá “podniká” podobným spôsobom. S vyhrážkami, osočovaním a vulgarizmami od robotníkov sa stretli aj ďalší nespokojní zákazníci. ,,V Pezinku takto núkajú svoju prácu na cintoríne. Nasilu ľudí oslovujú, že opravia hroby, že sú kamenári, že sú lacní. A ten, kto sa nechá obalamutiť, úplne mu odfláknu prácu a potom pýtajú viac. Banda,” uporoznila Katarína na sociálnej sieti. K varovaniam sa pridali aj ďalší ľudia, ktorí buď podvod zažili na vlastnej koži, alebo ich rodinní príslušníci. ,,Presne toto sa stalo u nás v rodine, tu v Bernolákove. Svokrovci sa báli, tak zaplatili,” píše na sociálnej sieti Silvia.

Robotníci začali na seniora kričať. Zdroj: zoznam.sk

Dlažba zo “zlata”

V Bernolákove sa to podvodnými praktikami hemží. Podobný príbeh rozpovedal pre Zoznam.sk aj Martin, ktorý potreboval vymeniť podlahu v byte. Pomoc hľadal na sociálnej sieti, kde ho kontaktoval samotný majster. ,,Zo začiatku boli robotníci veľmi ochotní. Prišli do dvoch hodín, čo som si ich objednal. Pracovali pilne a robotu dokončili ešte v ten deň,” povedal Martin. Pred začatím práce sa taktiež dohadovali na cene. Pôvodne mal za necelých 13 metrov štvorcových zaplatiť 250 eur. Na sklonku dňa bolo všetko inak. ,,Zrazu si za prácu vypýtal majster 700 eur. Odmietol som to zaplatiť a pýtal som sa na dôvody zdraženia práce. Vraj sme sa na začiatku nepochopili a určite nepovedali, že bude cena práce taká nízka,” doplnil Martin s tým, že nemal inú možnosť, ako len zaplatiť. ,,Čo by ste robili, keby ste mali plný byt cudzích ľudí, ktorí od vás pýtajú peniaze. Radšej som ich vyplatil, aby som nemal ešte väčšie problémy,” uzavrel.

Policajti na praktiky pseudopodnikateľov regovali len krátko. Pri otázke koľko evidujú podobných prípadov, odpovedali, že podbné štatistiky sa kreujú len ťažko.

Za parkovisko mal senior pôvodne zaplatiť 250 eur. Zdroj: zoznam.sk

Mohlo by vás zaujímať: